Badania dla przyszłych kierowców – zanim siądziesz za kółkiem, musisz potwierdzić swój stan zdrowia

0 251

Wszyscy kandydaci na kierowców, zanim w ogóle rozpoczną kurs na prawo jazdy, muszą wykonać niezbędne badania lekarskie. Możesz je wykonać np. w tym miejscu www.badania-kierowcow.warszawa.pl Chodzi o to, by mieć udokumentowany brak jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Badania lekarskie są niezbędne do wyrobienia PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę, który należy złożyć w starostwie. Dopiero po spełnieniu tych formalności można rozpocząć praktyczną naukę jazdy.

Wbrew pozorom i temu, co można znaleźć w reklamach szkół jazdy, nie każdy może zostać kierowcą. Bardzo często ograniczeniem mogą być problemy zdrowotne, które mogą zdyskwalifikować kandydata na kierowcę. Dlatego też każdy, kto planuje rozpocząć kurs prawa jazdy musi dysponować zaświadczeniem, że może zostać kierowcą i nie ma chorób, które by mu to uniemożliwiły.

Jaki lekarz może wystawić zaświadczenie?

Badanie lekarskie przed prawem jazdy należy wykonać u odpowiedniego lekarza, który posiada uprawnienia do wystawiania tego rodzaju zaświadczeń. Niestety, nie jest tak, że taką opinię może wydać każdy lekarz. Wręcz przeciwnie – badania wykonane przez nieuprawnionego lekarza mogą być powodem, że dokumenty zostaną ze starostwa cofnięte i trzeba je będzie uzupełnić. Warto więc już na wstępie upewnić się, czy w danej przychodni lekarze mają uprawnienia do wystawiania tego rodzaju zaświadczeń. W przeciwnym razie rozpoczęcie kursu prawa jazdy może się znacznie opóźnić.

Gdzie wykonać badania lekarskie?

Wiele ośrodków szkolenia kierowców dysponuje własnymi lekarzami orzecznikami www.badania-kierowcow.warszawa.pl/lokalizacja , zapewniając swoim kursantom wygodne badania w miejscu, w którym odbywa się nauka. Bardzo często koszt takich badań jest już uwzględniony w cenie kursu, dzięki czemu kursanci nie muszą wykładać dodatkowych pieniędzy z własnej kieszeni. Lekarzy badających kierowców można również znaleźć w przychodniach medycyny pracy oraz w zwykłych przychodniach lekarzy rodzinnych. Zwykle nie przyjmują codziennie, a tylko w określone dni. Najczęściej jednak nie trzeba się z nimi umawiać na konkretne terminy, przyjmują z marszu każdego. Na pewno na badanie nie trzeba czekać tyle, co do lekarza specjalisty. Koszt badań lekarskich według najnowszych przepisów jest wszędzie taki sam. Kiedyś każdy lekarz sam ustalał sobie stawkę, za jaką wystawiał zaświadczenie. Aktualnie przepisy narzucają kwotę ustawową w wysokości 200 zł. Być może ta kwota w najbliższej przyszłości ulegnie zmianie, gdyż od dawna trwają publiczne dyskusje o tym, że to stawka zbyt wysoka.

Przede wszystkim badanie wzroku

Większość kierowców i osób, które dopiero planują nimi zostać, badanie przed kursem prawa jazdy kojarzy ze sprawdzaniem wzroku. I bardzo słusznie – dobre widzenie to podstawa bezpiecznego poruszania się za kółkiem. Najczęściej badanie polega na tradycyjnym czytaniu literek ze specjalnej tablicy. Co ciekawe, wada wzroku wcale nie musi być przeciwwskazaniem, pod warunkiem, że jest odpowiednio korygowana. Osoby, które noszą okulary czy soczewki kontaktowe podczas takiego badania mogą czytać literki z tablicy w okularach albo soczewkach. Jeżeli badanie nie wykaże, że sprzęt korygujący jest niewłaściwie dobrany, żadnych przeciwwskazań do wydania zaświadczenia być nie powinno. Problemy ze wzrokiem nie są co prawda dyskwalifikujące, ale nie są też całkowicie pomijane. Wada wzroku bardzo często bywa wpisywana do orzeczenia, a następnie informacja o niej znajduje się też na prawie jazdy.

Oprócz ostrości widzenia lekarz podczas badania sprawdza również umiejętność widzenia kolorów. Najczęściej odbywa się to w formie odczytywania cyfr w pełnej kolorów książeczce. Osoby zdrowe nie będą miały z tym problemu, natomiast nierozróżniający kolorów daltoniści – już tak. Jednakże nawet, jeśli kandydat okaże się daltonistą, najczęściej otrzyma zaświadczenie, że może zostać kierowcą. Decyzja zwykle zależy od konkretnego lekarza. Problemem może być ubieganie się o którąś z wyższych kategorii, jednak w przypadku kategorii A i B raczej kłopotów być nie powinno;

Co jeszcze ocenia lekarz?

Podczas badania przed kursem prawa jazdy lekarz sprawdza również zmysł słuchu oraz równowagi. Gorszy słuch raczej jednak nie powinien być problemem do bycia kierowcą w kategorii B. Najczęściej jednak dyskwalifikuje kandydatów na kierowców zawodowych, którzy chcą się poruszać pojazdami ciężkimi, takimi jak autobusy czy ciężarówki. Lekarz bada również ogólną kondycję organizmu kandydata, osłuchuje serce, mierzy ciśnienie oraz sprawdza poziom cukru we krwi. W przypadku stwierdzenia poważnych chorób układu krążenia czy cukrzycy, lekarz może nie wystawić zaświadczenia. Częściej jednak bywa tak, że kandydat na kierowcę zaświadczenie dostaje, ale z adnotacją, że musi regularnie przeprowadzać takie badania na przykład co pół roku. Chodzi o monitorowanie jego stanu zdrowia już później, po kursie, gdy będzie kierowcą. Choroby serca i cukrzyca, szczególnie te cięższe przypadki, również mogą bowiem być zagrożeniem na drodze nie tylko dla samego kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przeciwwskazania zdrowotne do bycia kierowcą

Oprócz samego badania lekarz przeprowadza dosyć szczegółowy wywiad z pacjentem, przede wszystkim na obecność chorób przewlekłych, które mogłyby uniemożliwić poruszanie się pojazdami. Taką chorobą jest na przykład padaczka, która stwarza ryzyko wystąpienia ataku za kółkiem. Podczas rozmowy lekarz ocenia również ogólny stan psychiczny pacjenta oraz czy nie ma on objawów wskazujących na nadużywanie alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Silne uzależnienia są bowiem również przyczyną dyskwalifikującą kandydata na kierowcę. Niestety, w rzeczywistości bywa tak, że uzależnienie trudno rozpoznać na pierwszy rzut oka. Podczas badania przyszłego kierowcy lekarz na pewno zapyta również o leki, jakie przyjmuje on na stałe. Są bowiem produkty lecznicze, które wpływają na zdolność kierowania pojazdami. Jeśli ktoś przyjmuje takie farmaceutyki na stałe, również może zaświadczenia nie otrzymać.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.