Diagnostyka raka piersi

0 637

Rak piersi stanowi aż 12% wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet. Bardzo ważne jest jego wczesne wykrycie, kiedy choroba ogranicza się wyłącznie do samej piersi, ponieważ nowotwór rozwija się w agresywny sposób i ma tendencję do naciekania okolicznych tkanek i tworzenia przerzutów. Wyjaśniamy, jak należy przeprowadzać diagnostykę raka piersi.

Jak zdiagnozować raka piersi?

Rak piersi może rozwijać się bez żadnych objawów, dlatego ważne jest regularne badanie piersi. Wskazane jest samobadanie piersi oraz przeprowadzanie regularnych badań lekarskich. Samobadanie piersi polega na oglądaniu piersi o raz badaniu dotykowym. Podczas samobadania powinny Cię zainteresować następujące zmiany:

  • zmiana wielkości lub kształtu piersi,
  • owrzodzenia i przebarwienia skóry,
  • zmiana w wyglądzie brodawek,
  • krwawienie lub wydzielina z sutka,
  • obrzęk w dole pachowym albo ramieniu.

Samobadanie nie wystarczy do skutecznej profilaktyki, dlatego powinno być uzupełnianie przez diagnostykę raka piersi zaleconą przez lekarza.

Mammografia

Jednym z głównych badań jest mammografia. Badanie to powinno wykonywać się co dwa lata u kobiet w wieku od 40 lat oraz co roku u kobiet powyżej 50 roku życia. Jeśli jednak w Twojej rodzinie któraś z kobiet już wcześniej chorowała na raka, zaleca się rozpoczęcie badań profilaktycznych wcześniej. Mammografia to badanie nieinwazyjne polegające na prześwietleniu piersi promieniami rentgena. Jest całkowicie darmowa, a do jego przeprowadzenia wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego.

Mammografia nie wykrywa wszystkich rodzajów nowotworów piersi. Szacuje się, że około 10% nowotworów nie da się w ten sposób zdiagnozować, dlatego nie można również zapominać o samobadaniu piersi. W przypadku wątpliwości, lekarz może zlecić przeprowadzenie dodatkowego badania USG albo mammografii diagnostycznej (wykonywanej na czulszym aparacie).

Badanie USG

Jest to badanie przeprowadzane za pomocą ultradźwięków wysyłanych przez głowicę przyłożoną do ciała. Za ich pomocą, komputer tworzy przekrojowy obraz badanego narządu. USG piersi pozwala ocenić charakter zmian wykrytych przez mammografie i kontrolować rozwój ewentualnego nowotworu. To badanie niewpływające na zdrowie kobiety, dlatego można je wykonywać nawet bardzo często (w przeciwieństwie do mammografii).

Biopsja

Jeśli w trakcie badań wykryte zostaną zmiany, przeprowadza się biopsje. Jest to pobranie za pomocą strzykawki komórek pochodzących ze zmiany w celu ich dalszego badania. Biopsję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG albo mammografii. Pobrany materiał badany jest przez patologa za pomocą mikroskopu. Pozwala to ocenić czy wykryta zmiana jest rakiem.

Biopsję można również przeprowadzać tak zwaną metodą otwartą. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W jego trakcie przecina się skórę nad guzkiem i wycina go. Już podczas zabiegu możliwa jest ocena rodzaju zmian pod mikroskopem i, w przypadku stwierdzenia obecności komórek raka, poszerzenie marginesu wycinanych z guzem tkanek, co zapobiega wznowieniu choroby w przyszłości.

Znaczenie diagnostyki raka piersi

Szybkie wykrycie guza piersi pozwala nie tylko na samo stwierdzenie lub wykluczenie raka, ale także jego dokładną ocena. W ten sposób, można określić typ i stopień złośliwości oraz zaawansowania raka.

Jak wyjaśnia specjalista z gabinetu SofimedBardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie raka piersi, zanim uzyska zdolność do dawania przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych i innych narządów. To kluczowa sprawa, ponieważ z biegiem lat wzrasta stopień zaawansowania choroby, a maleje szansa na wyleczenie. I właśnie dlatego, diagnostyka raka piersi może uratować nam życie i nie możemy o niej zapominać.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.