Objawy chorej wątroby – czy potrafisz je rozpoznać?

2 678

Choroby wątroby niestety często nie dają żadnych objawów, zwłaszcza w mało zaawansowanym stadium. Nieraz mamy też do czynienia z niezbyt charakterystycznymi symptomami, podobnymi do tych występujących np. przy grypie. Warto wiedzieć, jakie sygnały świadczyć mogą o problemach z tym jednym z największych i najważniejszych narządów w naszym organizmie.

 

Dlaczego wątroba jest tak ważna?

Na początku warto uświadomić sobie, dlaczego sprawna wątroba jest dla nas tak ważna – i jakie konsekwencje może nieść ze sobą jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Otóż narząd ten pełni wiele niezwykle istotnych funkcji, które niezbędne są do utrzymania organizmu w dobrym stanie. Jedną z głównych funkcji wątroby jest odtruwanie organizmu, poprzez wydalanie z niego toksyn, leków, alkoholu czy innych używek. Jest ona również odpowiedzialna za przekształcanie spożywanych przez nas pokarmów w energię oraz za gospodarkę tłuszczową. Dzięki niej możemy skutecznie magazynować witaminy, sole mineralne czy cukry, cieszyć się prawidłowym krzepnięciem krwi oraz właściwą produkcją i wydalaniem cholesterolu. Jak łatwo się domyślić, zaburzenie którejkolwiek z tych funkcji może mieć niebagatelny negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak rozpoznać chorą wątrobę?

Często zadajemy sobie pytanie: czy wątroba boli? Warto pamiętać, że nie zawsze schorzeniom tego narządu towarzyszy ból – często występują inne dolegliwości. Jeśli chodzi o sam ból, jest on zwykle związany z obrzękiem narządu, pojawiającym się np. przy jego zapaleniu. Odczuwamy wówczas dyskomfort w prawej części nadbrzusza. Inne ważne objawy, wskazujące na problemy z wątrobą, to dolegliwości pokarmowe np. wymioty, nudności, biegunka, a także żółtaczka, czyli żółtawe zabarwienie białek oczu oraz skóry. Niestety, często na początku choroba przebiega bezobjawowo; zdarza się również, że występują mało charakterystyczne dolegliwości. Możemy odczuwać przemożne zmęczenie, zmagać się z gorączką, bólem głowy czy też bólami mięśni i stawów.

Jak chronić swoją wątrobę?

Schorzenia wątroby zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. W zależności od konkretnego problemu przepisane nam zostaną odpowiednie leki, chociaż niekiedy wystarczy zmiana diety i niezdrowych przyzwyczajeń. Najczęstszym problemem jest stłuszczenie wątroby. Dzięki prowadzeniu zdrowego trybu życia możemy skutecznie redukować złogi tłuszczowe. Jeśli jednak zlekceważymy ten stan, może dojść do zapalenia narządu, a niekiedy nawet do powstania nieodwracalnych zmian. Dlatego tak ważna jest profilaktyka: zrównoważona dieta, utrzymanie właściwej masy ciała i odpowiedniego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów, aktywność fizyczna i ograniczenie spożywania alkoholu do minimum. Pamiętajmy też o szczepieniach ochronnych oraz unikaniu ryzykownych zachowań seksualnych, co zmniejszy ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby.

 

2 Komentarzy
  1. Stefannie Użytkownicy mówią:

    Znam to z autopsji… początkowo bagatelizowane objawy, dalej leczenie się tabletkami ,,ze stacji benzynowej” aż w końcu szpital i ból tak potworny, że mało nie odgryzłam sobie ręki.
    Moja rada: jak tylko poczujecie, że coś Was boli, że dzieje się coś niecodziennego to od razu rezerwujcie wizytę u lekarza!

  2. Marta Użytkownicy mówią:

    Jejku, dziewczyny nie straszcie mnie 🙁 Bo ja nie dość że urodziłam się już z powiększoną wątrobą to chyba jakiś czas mam z nią problemy. A już najgorzej jest jak cokolwiek zjem…nawet owoce, warzywa mam taki ból że aż włazi mi pod żebra 🙁 Jakie badania powinnam zrobić żeby sprawdzić, czy to problemy z wątrobą ?

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.