Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy

0 2 108

Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nasze rośliny w przyszłym sezonie będą mogły znów pięknie się rozwijać. Jednak jak to zrobić?

 

Rośliny wymagające osłony na zimę

W czasie zimy chcemy zadbać o wszystkie rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie. Niektóre z nich są gatunkami bardzo wrażliwymi. Zanim rośliny zostaną okryte słomianymi osłonami należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy je odpowiednio podciąć. W przypadku drzew, cięcie najlepiej przeprowadzić zaraz po odpadnięciu liści, jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków oraz należy przede wszystkim usunąć martwe oraz połamane gałęzie. W przypadku bylin, rośliny należy przyciąć na wysokość około dziesięciu centymetrów. Niektóre gatunki roślin należy pozostawić z dość pokaźnymi owocostanami. Są one źródłem pożywienia dla ptaków oraz dodadzą naszemu ogrodowi urody. W przypadku krzewów, należy je przede wszystkim oczyścić z suchych i połamanych gałęzi . Rośliny iglaste oraz liściaste zimozielone nie muszą być specjalnie przygotowywane przed zimą. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny, które nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej. Nie są one zazwyczaj przystosowane do danego klimatu, dlatego powinno się o nie szczególnie dbać. Zabezpieczyć należy zatem krzewy w formie piennej, które są wrażliwe na mróz. Zaliczyć można do nich takie rośliny jak róża, irga, migdałek czy szczodrzeniec. Ponadto, szczególną uwagę należy przykuć krzewom, które posiadają nasadę pędów wrażliwą na mróz. Tym razem można wyróżnić hortensję ogrodową, budleję czy ketmię. Rośliny, które posiadają pnącza wrażliwe na mróz, również powinny zostać osłonięte. Wśród takich roślin można wyróżnić glicynię, powojniki, milin oraz hortensję pnącą. Zima jest szczególnie niebezpieczna dla roślin, jeżeli jest bez śniegu. Pod pokrywą śnieżną korzenie rośliny są zabezpieczone przed całkowitym przemrożeniem. Warto zabezpieczyć ziemię wokół roślin korą bądź innymi materiałami jak gałęzie roślin iglastych czy trociny.

Materiały, które są najczęściej używane do osłony roślin

Przygotowanie ogrodu do zimy wymaga od właściciela stworzenia specjalnych osłon na rośliny. W tym celu można wykorzystać wiele różnorodnych materiałów, które na dobrą sprawę nie muszą być drogie. Bardzo dobrym materiałem ochronny jest słoma oraz maty słomiane. Dzięki nim, można zabezpieczyć rośliny nawet przed dużym mrozem. Ponadto, słomiane maty nie chłoną wilgoci oraz przepuszczają powietrze. Właściwie słomiane chochoły posiadają tylko jedną wadę – gryzonie. Często wewnątrz nich są schowane zwierzęta, które mogą podgryzać rośliny. Innym dość tanim materiałem, jednak niezbyt trwałym jest zwykły szary papier. Całkiem dobrze chroni rośliny przed wiatrem i słońcem. Najczęściej jest wykorzystywany do osłaniania krzewów oraz innych niskich roślin bądź pni drzewek. Niestety, jest materiałem mało trwałym. Materiałem, który można również z powodzeniem stosować do ochrony roślin są trociny i kora. Stosuje się je przede wszystkim do kopczykowania drzew oraz krzewów. Problemem po raz kolejnym mogą być gryzonie, gdyż szukając ciepła również często skrywają się w kopcach i uszkadzają rośliny. Z kolei suche liście można wykorzystać do osłonienia rabat bylinowych czy posadzonych roślin cebulowych. Przed użyciem, liściem należy wysuszyć. Ponadto, warto wykorzystać suche gałązki aby je zabezpieczyć przed wiejącym wiatrem. Należy pamiętać aby nie okrywać liśćmi roślin zimozielonych, gdyż gruba warstwa nie przepuszcza powietrza, co może powodować choroby. Do okrywania bardzo wielu gatunków roślin można wykorzystać również stroisz. Są to gałęzie drzew iglastych. Przepuszczają one powietrze, ponadto nie przesiadują w nich gryzonie. Kolejną możliwością jest agrowłóknina. Jest to materiał, który w dobrym stopniu chroni przed wiatrem i słońcem. Jest ona dość cienka oraz przewiewna. Ponadto jest trwała i można ją wykorzystać kilkakrotnie. Dodatkową zaletą jest cena, gdyż nie jest zbyt wygórowana.

kasztany

Oczko wodne oraz trawnik również ważnymi elementami ogrodu

Myśląc o tym jak przygotować ogród do zimy nie można zapomnieć o trawniku oraz oczku wodnym. W przypadku trawnika, należy kosić go tak długo jak długo rośnie trawa. Jeżeli przestanie, można skończyć z tą czynnością. Przed zimą trawnik powinien mieć wysokość około pięciu centymetrów. Jeżeli jesień jest dość sucha, należy podlewać delikatnie trawnik, uważając aby nie tworzyć żadnych zastoin bądź większych kałuż. Opadłe z drzew liście należy systematycznie usuwać za pomocą grabi. Dobrym rozwiązaniem przed zimą jest odpowiednie zaopatrzenie trawnika w pożywienie. W tym celu można skorzystać ze specjalistycznych nawozów, które zawierają minimalną ilość związków azotowych. Ponadto, nawozy te powinny charakteryzować się podwyższoną dawką potasu i fosforu.

Chcąc uchronić swoje oczko wodne przed zimą, należ je oczyścić i posuszyć pompy zewnętrzne, filtry oraz cały dodatkowy osprzęt. Należy usunąć wszelkie wodotryski oraz fontanny i wyczyścić wszystkie wężyki doprowadzające wodę. Jeżeli w danym oczku brak roślin, wystarczy wypompować wodę. Ten zabieg należy przeprowadzić w celu uniknięcia pękania powierzchni. Jeżeli oczko wodne jest zbiornikiem większych rozmiarów, rośliny szuwarowe można pozostawić na zimę. Dzięki temu, dochodzi do napowietrzenia wody oraz są schronieniem dla wodnych zwierząt. Niestety, należy usunąć wszelkie rośliny wodne, które są wrażliwe na mróz. Zatem rośliny takie jak hiacynty wodne, salwinie, piscje czy cibory należy usunąć i zabezpieczyć na czas zimy. Warto systematycznie oczyszczać wodę ze spadających liści aby nie zanieczyściły wody znajdującej się w stawiku. Należy również pamiętać o wykuwaniu przerębla, jeżeli w danym zbiorniku wodnym żyją ryby. Jeżeli w zbiorniku żyje wiele ryb warto zastosować technikę wytapiania przerębla gorącą wodą, gdyż hałas i wibracje nie są dobrym środowiskiem dla wodnych istot. Jeżeli zbiornik wodny nie jest zbyt głęboki i ma mniej niż metr głębokości, lepszym rozwiązaniem będzie wyłowienie ryb i przechowanie ich na czas zimy w akwarium.

Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ogrodu do zimy. Dzięki temu uchronimy nasze rośliny przed mrozem, a one odwdzięczą się nam wczesną wiosną.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.
Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.