Panie pilocie, dziecko w samolocie!

0 448

Jeśli czeka cię pierwsza podróż samolotem z małym dzieckiem, idziemy o zakład, że masz mnóstwo pytań i wątpliwości, dręczą cię obawy, czy wszystko przewidzisz i sen z powiek spędzają zmartwienia, czy uda ci się wraz z maluchem przetrwać podróż bez strat w ludziach.
Zebraliśmy w jednym miejscu wszystko, co związane z lataniem z maluchami – począwszy od formalności i biletów, przez przepisy, aż po przygotowania.

Bilety dla najmłodszych

Spotkaliśmy się z opinią, że malutkie dziecko nie potrzebuje biletu. Nic bardziej mylnego. Tak jak dla dorosłego, dla malucha również musimy mieć bilet lotniczy. Inna jest jednak jego cena. I tak – infant (tak określa się w branży lotniczej dziecko do lat 2) leci na bilecie zniżkowym, który kosztuje zwykle 10-20% ceny regularnej, w niektórych liniach, infant może lecieć za darmo – niemniej, musi wciąż posiadać bilet.

Maluszkowi niestety nie przysługuje osobne miejsce. Opiekun musi lecieć z dzieckiem na kolanach, a do przypięcia go, otrzyma specjalny pas, dopinany do swojego. Zdarza się, że samolot nie ma pełnego obłożenia, wówczas stewardessa może pójść rodzicowi na rękę i przesadzić cię tam, gdzie znajduje się obok wolny fotel.

Bagaże dla malucha

Tu oferta przewoźników przewiduje wiele zmiennych, każda jest inna, dlatego trzeba zapoznać się z nią każdorazowo przy zakupie biletu. Bardzo często przy biletach dla infantów, nie przysługuje w cenie bagaż, można za to bez żadnych dodatkowych opłat przewozić wózek lub fotelik samochodowy. Bywa, że w bilecie ujęty jest bagaż, ale o znacznie mniejszych, niż dla dorosłych, gabarytach wagowych – od 5 do 15kg.

Bilety dla starszych dzieci (2-16 lat) są tańsze od biletów dla dorosłych, ale przypisane są do nich już bagaże. Normy wagowe są czasem nieco niższe od tych pełnopłatnych, ale uwzględniają często już zarówno bagaż rejestrowany, jak i kabinowy.

Samodzielne dziecko w podróży

Starszaka (5-16 lat) można wysłać w podróż bez opiekuna. Oczywiście nie polega to na pozostawieniu dziecka samego w samolocie, bo ktoś musi czuwać nad jego bezpieczeństwem. Dostępna często jest opcja wykupienia opieki – wówczas przez cały czas podróży za dziecko odpowiada stewardessa.

Związane jest to oczywiście z dopełnieniem formalności, podpisaniem dokumentów, odbiorem dziecka przez upoważnioną osobę w miejscu docelowym, no i opłatą.


Specjalne miejsca w samolocie

Wybór takich miejsc związany jest zwykle z dodatkową opłatą. Ich przewaga polega na większej ilości miejsca na nogi. To miejsce sprawdza się doskonale, jako mini plac zabaw dla maluszka, którego można bezpiecznie ułożyć na podłodze na kocu. Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz takie miejsce, zaznacz opcję podczas rezerwacji/zakupu biletów.

Udogodnienia dla najmłodszych

Udogodnienia to temat rzeka, zróżnicowany bardzo mocno i zależny od ofert poszczególnych przewoźników. Regularne linie lotnicze, zwłaszcza na dalekich dystansach, oferują zwykle wiele udogodnień z myślą o małych dzieciach. W toalecie samolotu dostępny zwykle jest przewijak, śmiało możesz poprosić o koc dla dziecka, często możesz otrzymać zabawki, książeczki lub kredki i kolorowanki. Na dłuższych trasach linie udostępniają tzw. sky cots – to zawieszane łóżeczka, w których niemowlę może wygodnie przespać lot. O potrzebie takiego łóżeczka należy jednak powiadomić wcześniej, bo jego montaż jest możliwy tylko w wyznaczonych miejscach w samolocie (ma to więc znaczenie przy wyborze miejsc). W każdej linii lotniczej, nawet w low costach, możesz bez problemu prosić o podgrzanie słoiczka z posiłkiem dla dziecka, przyniesienie porcji gorącej wody do zrobienia mleka, etc.

Pakujemy bagaż podręczny

Sprawa nie jest prosta, a gabaryty niestety ograniczone. Niemniej, podróżując z niemowlakiem, konieczne jest zabranie wielu rzeczy, o których podróżny bez dziecka nawet nie myśli. Upewnij się, że masz pod ręką:

  • Mleko i to, co do jego zrobienia potrzebne – butelkę i proszek do rozrobienia z wodą
  • Jedzenie – słoiczki, ciasteczka, chrupki – czyli to, co twoje dziecko je i lubi
  • Pieluszki i mokre chusteczki
  • Krem nawilżający – nie tylko do zmiany pieluchy, ale także do posmarowania buzi, suche powietrze w samolocie może wysuszać skórę malucha
  • Zabawki – wybierz te ulubione i kup jakąś nową, której dziecko nie zna i która zajmie je na dłużej
  • Książeczki – warto również kupić nową, żeby zainteresować malucha
  • Kredki, flamastry, kartki
  • Kocyk do okrycia lub położenia na podłodze w samolocie
  • Ubrania na zmianę – wszystko, co spakowałeś w bagaż rejestrowany zostanie zamknięte w luku, zabierz jedną zmianę ubrań na wszelki wypadek do bagażu podręcznego

W przypadku jedzenia i picia dla dzieci nie obowiązują limity (takie, jak dla dorosłych np. przy płynach, które można przewozić wyłącznie w pojemnościach do 100ml). Czasem jednak zdarza się, że duża butelka z wodą jest problemem, dlatego warto zabrać kilka mniejszych butelek.

Opanowujemy strach – starsze dzieci

Maluszkom nie da się zbyt wiele wyjaśnić, starsze dziecko jest jednak w stanie zrozumieć, co je czeka – opowiedz przed podróżą o locie samolotem, pokaż książeczkę, w której historia opowiada o samolocie, uprzedź o dźwiękach, wydawanych przez silniki – dzięki temu dziecko będzie mniej zaskoczone i będzie się czuło bezpieczniejsze.


Zatkane uszy

Dzieci – zwłaszcza młodsze – miewają problem z zatykającymi się uszami. Nie potrafią ich samodzielnie odetkać i sprawia im to ból. Dzieje się tak podczas zmiany wysokości, a więc głownie podczas startu i lądowania. W odetkaniu uszu pomaga ssanie. Najmłodsze dzieci powinny więc w tym czasie dostać do picia pierś lub butelkę, starsze mogą otrzymać napój ze słomką albo lizaka.

Dla zabicia czasu

W czasie, kiedy samolot jest na wysokości przelotowej, dzieci mogą swobodnie chodzić, bawić się na podłodze. Podczas startu, lądowania, czy ewentualnych turbulencji, muszą jednak być przypięte pasami. Wtedy, kiedy to możliwe, weź malucha na przechadzkę, pokazuj co ciekawego dzieje się na pokładzie, opowiadaj ciekawe historie – czas minie szybciej. Pamiętaj jednak o tym, żeby w miarę możliwości nie uprzykrzać podróży współpasażerom – nie każdego bawi biegające i krzyczące dziecko.

Na dobry sen

Jeśli podróż ma być długa, warto wybrać takie godziny, żeby przynajmniej część lotu przypadała w porach snu dziecka. Przygotowując się na taką ewentualność, pamiętaj o okryciu, albo dodatkowej warstwie ubrań, która zabezpieczy malucha przed zmarznięciem. Jeśli linia nie udostępnia opisywanego wyżej łóżeczka, można na pokład zabrać fotelik samochodowy – dowiedz się u swojego przewoźnika, jakie masz opcje.

Wózek leci z nami

Zasadniczo wózki dla dzieci nie są objęte przepisami bagażowymi – jak walizki. Nie dotyczą ich limity wagowe. Dowiedz się u swojego przewoźnika, w którym momencie należy oddać wózek (jeśli na początku, przy odprawie bagażowej, otrzymasz na lotnisku wózek zastępczy, który posłuży ci aż do startu). Wózek musi być odprawiony i oklejony kodem lotu. Jeśli ma lecieć w luku bagażowym, zadbaj o jego zabezpieczenie. Najczęściej jednak, wózek jest zabierany dopiero przed wejściem do samolotu.

Materiał powstał przy udziale portalu www.promocjelotnicze.com.pl

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.