Pielęgnacja skóry atopowej. Co musisz wiedzieć?

0 2 216

Powiedzenie, że pielęgnacja skóry atopowej jest niełatwym zadaniem, jest banalne. Jednak jedynie systematyczna troska o skórę atopową, pozwoli nam na stopniową poprawę jej wyglądu, aż do całkowitego wyleczenia. Problem z atopową skórą w większości dotyczy niemowląt i starszych dzieci, dużo rzadziej dorosłych, a jego bezpośrednie przyczyny powstawania nie są znane. Jak wygląda pielęgnacja skóry atopowej u osoby dorosłej? O czym pamiętać?

 

Odpowiednie kosmetyki

Używaj kosmetyków, sprawdzonych marek, które zawierają najwyższej jakości składniki i rzeczywiście mogą wpłynąć na stan Twojej skóry. Wiele osób wybiera najtańsze kosmetyczne opcje ze względów finansowych i leczy skórę przez lata, wydając pieniądze na preparaty, które nie działają. Odpowiedni krem powinien zawierać ceramidy (regenerują ubytki w skórze), lipidy (odbudowują skórę) i różnego rodzaju substancje nawilżające. Jeśli Twój problem jest poważny, powinnaś korzystać z całej linii kosmetyków przeznaczonych do problemów Twojej skóry. Pamiętając, że nie tylko pielęgnacja, ale również higiena jest niezwykle ważna przy tym schorzeniu.

Unikaj dodatkowego wysuszania skóry

Pielęgnacja skóry atopowej wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Wykluczone są długie kąpiele w wannie z gorącą wodą – wyjątkowo silnie wysuszają i tak już problematyczną skórę. Podobnie jest z sauną. Pielęgnacja skóry atopowej wyklucza również korzystanie ze wszystkich środków, które mogą ją podrażnić – np. tych na bazie alkoholu, gruboziarnistych peelingów itd. Pamiętaj jednak, że odpowiednio przygotowana kąpiel może być sprzymierzeńcem Twojej skóry, jeśli spełni kilka warunków: woda powinna być ciepła, nie gorąca, z silnie nawilżającym środkiem dodanym do wody. Po kąpieli od razu skorzystaj z balsamu, który jeszcze dodatkowo odżywi skórę.

Odpowiednia dieta

Nawilżaj i regeneruj swoją skórę również od wewnątrz. Twoja skóra piecze, swędzi, jest zaczerwieniona? Pamiętaj o tym, że potrzebuje ona od Ciebie dodatkowego wsparcia. Pij minimum 3 litry wody mineralnej dziennie, zamiast suplementów, wprowadź do diety mnóstwo kolorowych warzyw, jedz też jeden owoc dziennie – jeśli masz alergię (np. na orzechy) możesz skorzystać z usług dietetyka, który stworzy dla Ciebie jadłospis najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom. Dobrze odżywiona skóra lepiej poradzi sobie z problemem. Unikaj też papierosów i alkoholu.

Wizyta u dermatologa

Jeśli mimo podjętych działań sytuacja tylko się pogarsza, konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty, który po wywiadzie doradzi najlepsze metody leczenia – często może być to leczenie farmakologiczne, które wykazuje ogromną skuteczność. W wyjątkowo silnych przypadkach najlepiej zgłosić się do lekarza od razu.

Artykuł napisany przy udziale specjalistów z bioderma.pl

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.