Popraw poziom hormonów ćwicząc regularnie jogę

0 931

Śmiało można powiedzieć, że organizmem rządzą hormony. Ich odpowiednia ilość reguluje wszystkie ważne funkcje organizmu, w tym wzrost, płciowość, metabolizm. Jeżeli dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej mogą zacząć pojawiać się problemy zdrowotne, których można uniknąć, jeśli zwróci się uwagę na jogę.

 

Objawy zaburzeń hormonalnych

Za mała ilość hormonów, nadmiar lub jakiekolwiek inne zaburzenie w kwestii hormonalnej nie przechodzi bez echa. Organizm szybko zaczyna dawać znać, że dzieje się coś niepokojącego, czemu trzeba zacząć zapobiegać.

Jednym z typowych i najpowszechniejszych objawów zaburzeń hormonalnych są wahania wagi. Od jej przyrostu po spadek, nagłe chudnięcie lub przybieranie na masie, może być powodem choroby albo niedoboru hormonu bądź hormonów. Innymi symptomami zaburzeń bywa nadmierne owłosienie ciała, wypadanie włosów w nadmiarze, spadek libido, zmiany skórne, nadmierny trądzik, problemy z zajściem w ciążę lub nawet całkowita bezpłodność, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Poza zaburzeniami wynikającymi z braku lub nadmiaru hormonów, wynikającego z chorób, istnieją również naturalne stany wahań w gospodarce hormonalnej: dojrzewanie, menopauza, andropauza.

Hormonalna joga

Typowym sposobem na rozwiązanie problemów z hormonami jest zaaplikowanie tabletek, które wyrównują poziom hormonów, minimalizując zaburzenia. Jednak dla wszystkich jest to idealny sposób. Niektórzy nie tolerują preparatów hormonalnych, przez co szukają zamienników pochodzenia roślinnego, inni obawiają się skutków ubocznych. Niezależnie od tego czy przyjmuje się tabletki, czy nie, dobrze jest wspomóc gospodarkę hormonalną w nieco niekonwencjonalny sposób, jakim jest joga.

Joga wspomagająca hormony zwana jest jogą hormonalną i szczególnie dobrze sprawdza się u kobiet, które rozpoczęły okres przekwitania lub są w trakcie jego trwania. Przekwitanie to newralgiczny okres w kobiecym życiu, ponieważ zmniejsza się ilość estrogenu, co powoduje liczne skutki uboczne – zmiany nastrojów, bezsenność, pocenie się, suchość pochwy – które należy łagodzić, aby przywrócić komfort życia.

Jednak joga hormonalna może być stosowana nie tylko przez kobiety w okresie przekwitania, lecz także dla młodszych osób obojga płci, ponieważ coraz częściej dotyczą ich problemy hormonalne.

16596420540_7fcb3d2f50_z

Kiedy rozpocząć jogę?

Jogę hormonalną można rozpocząć na zajęciach organizowanych w ośrodkach jogi, w ośrodkach kultury albo punktach rehabilitacyjnych. Jej rozpoczęcie zalecane jest w momencie rozpoczęcia przekwitania, jako wsparcie podczas terapii niepłodności – kobiet i mężczyzn – oraz spadku libido. Spadek libido, również u kobiet w młodym wieku jest częstym powodem nie tylko niemożności zajścia w ciążę, lecz również rzutuje na relacje z partnerem. Joga pozwala na poprawę libido i tym samym rozbudzenie większego apetytu na współżycie seksualne. Poza tymi sytuacjami z zalet jogi można korzystać w leczeniu trądziku powstałego na podłożu hormonalnym, przy zaburzeniach tarczycy, cyklu miesiączkowego oraz podczas problemów z wytwarzaniem serotoniny, co bywa przyczyną depresji albo napadów agresji. Każdy z tym przypadków wymaga rozważenia zastosowania jogi jako pomocy w poradzeniu sobie z trudną sytuacją wywołaną zaburzeniami hormonalnymi.

Czym dokładnie jest joga hormonalna?

Samo słowo „joga” brzmi egzotycznie, jednak joga hormonalna może wprowadzić jeszcze więcej wątpliwości. Przed rozpoczęciem stabilizowania hormonów warto wiedzieć czym dokładnie jest ten rodzaj jogi. Składa się on przede wszystkim ze spokojnych, relaksacyjnych ćwiczeń, które poprawiają oddech oraz uczą kontroli nad nim. W pozycjach jogi hormonalnej istotne jest również uciskanie gruczołów dokrewnych i ich masowanie w trakcie ćwiczeń. Powoduje to stymulację produkcji odpowiednich hormonów, w zależności od uciskanych gruczołów. Skuteczność tej metody została udowodniona naukowo w czasie ostatnich kilku lat. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że podczas ćwiczeń z jogi, jak przy każdych innych ważne jest bezpieczeństwo. Gdy odczuwa się ból, należy przestać.

Wpływ jogi na organizm

Podczas uciskania gruczołów dokrewnych dochodzi do wytwarzania większej ilości odpowiednich hormonów. Zazwyczaj to ich za mała ilość jest problemem, dlatego joga może skutecznie pomóc.

Stymuluje jajniki do wytwarzania estrogenu, jąder do wytwarzania testosteronu. Poprawia działanie tarczycy przez co następuje poprawa przemiany materii i zmniejszenie ryzyka otyłości. Natomiast poprzez masowanie nadnerczy podczas ćwiczeń regulowane jest ciśnienie krwi oraz poziom cukru, niezwykle ważny w przypadku osób chorych na cukrzycę.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html
Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.