Profilaktyka raka piersi – jak powinna wyglądać?

0 448

Według statystyk rak piersi jest dla kobiet najniebezpieczniejszym rodzajem nowotworu. Przede wszystkim jest to związane z brakiem właściwej świadomości. Przez to kobiety nie badają się regularnie, co skutkuje tym, że dowiadują się o chorobie, gdy jest już mocno rozwinięta. W takim przypadku często konieczne jest podjęcie chirurgicznych sposobów leczenia. Jednak nawet one mogą nie być wystarczające, co skutkuje śmiercią. Dlatego nie możemy bać się profilaktyki. Musimy zadbać o nasze zdrowie i regularnie poddawać się badaniom, które uchronią nas od tak strasznego końca.

Na czym powinna polegać profilaktyka raka piersi?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że bardzo ważne są regularne badania. Dlatego naprawdę nie bójmy się tego, ponieważ robimy to dla własnego zdrowia i życia. Pamiętajmy też o tym, że profilaktykę możemy wzbogacić o dietę antyrakową. Dzięki stosowaniu się do paru zasad dostarczymy do naszego organizmu potrzebne witaminy i składniki mineralne. Nie zapominajmy też o regularnej aktywności fizycznej. W ten sposób nie tylko zadbamy o prawidłową sylwetkę, ale też o obniżenie poziomu estrogenu, który sprzyja rozwojowi raka piersi. Więcej informacji na ten temat możemy znaleźć na stronie: https://biopsjamammotomiczna.pl/.

Samobadanie piersi

Profilaktyka piersi powinna być prowadzona nawet przez młode dziewczyny. Dzięki temu uczą się swojego ciała i mogą lepiej wyczuć jakieś zmiany. W takim przypadku warto wykonywać samobadanie piersi. Zwróćmy uwagę na to, że badanie należy wykonywać w pierwszym dniu po zakończeniu miesiączki. Najlepiej zrobić to w trakcie kąpieli lub pod prysznicem. Pamiętajmy o tym, że większość kobiet, u których zdiagnozowano zmiany nowotworowe, wyczuły je w trakcie samobadania piersi. Jednak nie możemy ograniczyć się jedynie do tego badania. Należy go łączyć m.in. z mammografią.

Mammografia

Najczęściej badania mammograficzne zaleca się u kobiet, które ukończyły 35 rok życia. Zwróćmy uwagę na to, że powinno wykonywać się je pomiędzy 7 a 10 dniem cyklu. Bez wątpienia mammografia jest jednym z najpowszechniejszych sposobów profilaktyki raka piersi. Ważne jest także to, że można wykryć naprawdę niewielkie zmiany. Dzięki czemu można bardzo szybko rozpocząć leczenie. Dodatkową zaletą mammografii jest to, że pokazuje zwapnienia, które mogą oznaczać stan przedrakowy.

Mammotomiczna biopsja piersi

Zwróćmy uwagę na to, że biopsja mammotomiczna pozwala na postawienie niemal stuprocentową diagnozę. Jest to możliwe dzięki wycięciu fragmentu zmiany. Ważne jest także to, że biopsja mammotomiczna to obecnie najnowocześniejsza metoda profilaktyki raka piersi. Pozwala na badanie guza, który ma maksymalnie 2 cm. Dzięki czemu można naprawdę szybko rozpocząć leczenie. Pamiętajmy też o tym, że wspomniana metoda może posłużyć do leczenia łagodnych zmian. Choć konieczne jest wykorzystanie znieczulenia miejscowego, co jest związane przede wszystkim ze zlikwidowaniem dyskomfortu u pacjentki. Zauważmy też, że nie ma potrzeby hospitalizacji, a samo badanie trwa ok. 20 minut.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.