Przygoda z majsterkowaniem – od czego zacząć?

Choć dziś większość prac konstrukcyjno-remontowych możemy zlecić odpowiednio wykwalifikowanemu specjaliście, to jednak warto dysponować przynajmniej podstawowym zestawem narzędzi, dzięki którym z łatwością uporamy się z drobnymi remontami, pracami konstrukcyjnymi czy naprawami w domu, na działce lub w firmie.

Podstawowe narzędzia to oczywiście narzędzia ręczne takie jak młotek, klucze płaskie, wkrętaki, dłuta, pilniki, obcęgi, różnego rodzaju szczypce i piły. Ich uzupełnieniem mogą być elektronarzędzia typu wiertarki, pilarki czy szlifierki. Jeśli chcesz kupić podstawowy zestaw sprzętu, wystarczy odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep z narzędziami. Oczywiście nie musisz od razu kupować wszystkich narzędzi. Na początek wystarczy kilka podstawowych sprzętów, z pomocą których wykonasz nieskomplikowaną konstrukcję drewnianą, poskręcasz meble czy nawiercisz otwory w ścianach pod kołki. Jeśli wciągniesz się w majsterkowanie, Twoja kolekcja narzędzi z czasem zacznie się rozrastać – zwłaszcza gdy często zaglądasz do sklepów z narzędziami. Dlatego od razu warto wybrać miejsce, w którym będziesz składował sprzęt i materiały wykorzystywane do pracy. W takim miejscu powinien znaleźć się stół roboczy i przynajmniej jedna szafka na narzędzia. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod ręką.

Podstawowe narzędzia ręczne

W dobie powszechnej dostępności i niskich cen elektronarzędzi, wiele osób rezygnuje z zakupu narzędzi ręcznych. Oczywiście Ty również nie musisz kupować piły, jeśli zdecydujesz się na zakup pilarki. Niektóre rodzaje narzędzi ręcznych wydają się jednak wciąż niezastąpione. Najlepszym tego przykładem jest młotek i kombinerki. Te dwa narzędzia to podstawa Twojego domowego warsztatu. Bez nich wykonanie nawet najprostszych prac może okazać się niezwykle kłopotliwe i niewygodne. Uzupełnieniem dla młotka i kombinerek są klucze płaskie, które pozwolą dokręcić lub wykręcić niemal każdą śrubę z nakrętką. Odwiedzając sklep z narzędziami ręcznymi możesz zaopatrzyć się również w zestaw wkrętaków, czyli śrubokrętów. Wybierz zestaw składający się z wkrętaków różnej wielkości, tak byś mógł uporać się z wykręcaniem/wkręcaniem śrubek o różnej średnicy główki.

Podstawowe elektronarzędzia

Zakup elektronarzędzi wiąże się z nieco większymi kosztami, ale niektóre z nich są po prostu niezastąpionym sprzętem budowlana-remontowym i zwyczajnie musisz je mieć, jeśli na poważnie chcesz się zająć majsterkowaniem. Absolutnym minimum, jeśli chodzi o elektronarzędzia jest wiertarka. Najlepiej, gdy jest to sprzęt wielofunkcyjny. Odwiedzając sklep z narzędziami zastanów się zatem nad wyborem wkrętarko-wiertarki lub wiertarki udarowej, dzięki której będziesz bez trudu nawiercał otwory w twardych materiałach tj. płyty betonowe. Wiertarko wkrętarka to dobry pomysł, jeśli planujesz samodzielne skręcanie mebli lub lubisz majsterkować w drewnie. Inne, niezwykle przydatne elektronarzędzie to szlifierka. Jeśli interesuje Cię zgrubne szlifowanie i cięcie metali, wybierz szlifierkę kątową. Jeśli bardziej zależy Ci na szlifowaniu drewna, postaw na szlifierkę oscylacyjną lub taśmową. W sklepach narzędziowych znajdziesz mnóstwo tego typu sprzętu. Gdy zamierzasz pracować w drewnie, ważnym elementem Twojego warsztatu powinna stać także pilarka. Wybierać możesz spośród pilarek stacjonarnych tj. pilarka stołowa lub urządzeń bardziej mobilnych tj. pilarka szablasta.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem z narzędziami majsterkowicz24.pl.

One thought on “Przygoda z majsterkowaniem – od czego zacząć?

  • 29 lipca 2017 at 06:50
    Permalink

    Coraz więcej kobiet majsterkuje. Osobiście nie podoba mi się ten trend ale jak ktoś lubi..

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *