Przygoda z majsterkowaniem – od czego zacząć?

0
2422

Choć dziś większość prac konstrukcyjno-remontowych możemy zlecić odpowiednio wykwalifikowanemu specjaliście, to jednak warto dysponować przynajmniej podstawowym zestawem narzędzi, dzięki którym z łatwością uporamy się z drobnymi remontami, pracami konstrukcyjnymi czy naprawami w domu, na działce lub w firmie.

Podstawowe narzędzia to oczywiście narzędzia ręczne takie jak młotek, klucze płaskie, wkrętaki, dłuta, pilniki, obcęgi, różnego rodzaju szczypce i piły. Ich uzupełnieniem mogą być elektronarzędzia typu wiertarki, pilarki czy szlifierki. Jeśli chcesz kupić podstawowy zestaw sprzętu, wystarczy odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep z narzędziami. Oczywiście nie musisz od razu kupować wszystkich narzędzi. Na początek wystarczy kilka podstawowych sprzętów, z pomocą których wykonasz nieskomplikowaną konstrukcję drewnianą, poskręcasz meble czy nawiercisz otwory w ścianach pod kołki. Jeśli wciągniesz się w majsterkowanie, Twoja kolekcja narzędzi z czasem zacznie się rozrastać – zwłaszcza gdy często zaglądasz do sklepów z narzędziami. Dlatego od razu warto wybrać miejsce, w którym będziesz składował sprzęt i materiały wykorzystywane do pracy. W takim miejscu powinien znaleźć się stół roboczy i przynajmniej jedna szafka na narzędzia. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod ręką.

Podstawowe narzędzia ręczne

W dobie powszechnej dostępności i niskich cen elektronarzędzi, wiele osób rezygnuje z zakupu narzędzi ręcznych. Oczywiście Ty również nie musisz kupować piły, jeśli zdecydujesz się na zakup pilarki. Niektóre rodzaje narzędzi ręcznych wydają się jednak wciąż niezastąpione. Najlepszym tego przykładem jest młotek i kombinerki. Te dwa narzędzia to podstawa Twojego domowego warsztatu. Bez nich wykonanie nawet najprostszych prac może okazać się niezwykle kłopotliwe i niewygodne. Uzupełnieniem dla młotka i kombinerek są klucze płaskie, które pozwolą dokręcić lub wykręcić niemal każdą śrubę z nakrętką. Odwiedzając sklep z narzędziami ręcznymi możesz zaopatrzyć się również w zestaw wkrętaków, czyli śrubokrętów. Wybierz zestaw składający się z wkrętaków różnej wielkości, tak byś mógł uporać się z wykręcaniem/wkręcaniem śrubek o różnej średnicy główki.

Podstawowe elektronarzędzia

Zakup elektronarzędzi wiąże się z nieco większymi kosztami, ale niektóre z nich są po prostu niezastąpionym sprzętem budowlana-remontowym i zwyczajnie musisz je mieć, jeśli na poważnie chcesz się zająć majsterkowaniem. Absolutnym minimum, jeśli chodzi o elektronarzędzia jest wiertarka. Najlepiej, gdy jest to sprzęt wielofunkcyjny. Odwiedzając sklep z narzędziami zastanów się zatem nad wyborem wkrętarko-wiertarki lub wiertarki udarowej, dzięki której będziesz bez trudu nawiercał otwory w twardych materiałach tj. płyty betonowe. Wiertarko wkrętarka to dobry pomysł, jeśli planujesz samodzielne skręcanie mebli lub lubisz majsterkować w drewnie. Inne, niezwykle przydatne elektronarzędzie to szlifierka. Jeśli interesuje Cię zgrubne szlifowanie i cięcie metali, wybierz szlifierkę kątową. Jeśli bardziej zależy Ci na szlifowaniu drewna, postaw na szlifierkę oscylacyjną lub taśmową. W sklepach narzędziowych znajdziesz mnóstwo tego typu sprzętu. Gdy zamierzasz pracować w drewnie, ważnym elementem Twojego warsztatu powinna stać także pilarka. Wybierać możesz spośród pilarek stacjonarnych tj. pilarka stołowa lub urządzeń bardziej mobilnych tj. pilarka szablasta.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem z narzędziami majsterkowicz24.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here