Roczne dziecko w podróży – najważniejsza dobra organizacja!

0 736

Wielu świeżo upieczonych rodziców zupełnie nie bierze pod uwagę takiej możliwości jak podróż z małym, rocznym dzieckiem. Dłuższa podróż z maluchem, bez względu na środek transportu, to z całą pewnością spore wyzwanie pod względem organizacyjnym. Ale czy oznacza to, że jesteś skazana na siedzenie w domu i co najwyżej krótkie wycieczki po najbliższej okolicy dopóki dziecko nie będzie znacznie starsze? Oczywiście, że nie!

 

Strach ma wielkie oczy…

To zupełnie zrozumiałe, że martwisz się o dziecko, obawiasz się o to, że może źle znieść podróż, będzie marudne, nerwowe, a przez to atmosfera się zepsuje i wyprawa na wymarzone wakacje stanie się najprawdziwszą drogą przez mękę. Na pewne sprawy rzeczywiście nie masz wpływu, ale jakość podróży doprawdy w dużej mierze zależy od Twojej organizacji.

Jeśli tylko masz żyłkę organizatora, nie musisz się niczego obawiać. Jeśli nie, poznaj kilka cennych rad, dzięki którym zorganizujesz każdy wyjazd najlepiej jak to możliwe i wszystko będzie dopięte na przysłowiowy ostatni guzik!

 

Pozytywne podejście

Jeśli od samego początku założysz, że podróż i tak się nie uda, bo bez wątpienia wydarzy się coś złego, to zapewne tak się stanie! Zamiast bowiem po prostu cieszyć się z wyjazdu, poświęcić czas i uwagę jego organizacji, będziesz zdekoncentrowana i nerwowa. W takiej sytuacji nietrudno o jakiś błąd.

Przede wszystkim, daj sobie powiedzieć, że obecnie podróżowanie z małym dzieckiem może być naprawdę bezpieczne, wygodne i łatwe. Jest to możliwe dzięki postępowi. Mamy komfortowe, bezpieczne samochody, foteliki, całe mnóstwo zabawek, które nie pozwolą nawet na chwilę nudy i wiele innych dziecięcych akcesoriów, które ułatwią i umilą podróż.

Zdrowie dziecka najważniejsze!

Na kilka dni przed planowanym wyjazdem koniecznie odwiedź pediatrę – nawet, jeżeli nic się nie dzieje. Zbada dziecko i ostatecznie potwierdzi, że jest zdrowe, co jeszcze bardziej pozytywnie nastroi Cię do wyjazdu. Jeśli zaś okaże się, że maluch jest np. przeziębiony, przepisze odpowiednie preparaty, dzięki którym wyzdrowieje do czasu wyprawy. Od razu też powiedz, gdzie jedziecie, na jak długi czas i co planujecie robić – zapytaj, co musisz zabrać ze sobą w drogę.

Przygotuj listę „aptecznych” przedmiotów dla dziecka, zgromadź je w jednym miejscu i kolejno wykreślaj z listy. Wszelkie syropki (w tym lek przeciwgorączkowy, antyalergiczny itp.), krople i inne preparaty, które stosujesz, musisz zabrać ze sobą. Nie zapomnij o plasterkach, bandażu, środku dezynfekującym. Pamiętaj o dokumentach dziecka!

Jeszcze przed wyjazdem dowiedz się, gdzie na miejscu możesz skorzystać z pomocy lekarza w razie potrzeby – to zaoszczędzi Ci wielu kłopotów i stresu. Jeżeli planujesz wyjazd zagraniczny, również porozmawiaj o tym z lekarzem i dowiedz się, czy nie musisz poddać maluszka szczepieniom ochronnym.

  •  Podróż „na śpiocha”

Jeśli tylko masz możliwość odbyć podróż w czasie, gdy dziecko będzie błogo spało, skorzystaj z niej! Kiedy planujesz podróż trwającą 2-3 godziny, możesz wybrać dowolną porę dnia, w której roczniak ucina sobie dłuższą drzemkę. Jeżeli natomiast czeka Cię bardzo długa droga, zastanów się nad nocną podróżą.

  •  Dłużej, a w lepszej atmosferze…

Nie nastawiaj się na to, że z punktu A do punktu B dojedziesz bez żadnego przystanku. Być może dla Ciebie 5-6 godzin bezustannej jazdy to żaden problem, ale z dzieckiem bywa różnie. Lepiej więc wydłużyć podróż o nawet 2-3 godziny, ale dojechać spokojnie, bez nerwów i innych komplikacji.

Po pierwsze musisz pamiętać, by dziecku często zmieniać pieluszkę. Poza tym, odrobina ruchu na świeżym powietrzu, krótki spacer, dobrze zrobią maluszkowi, który rozprostuje nóżki i będzie miał zapewnione dodatkowe atrakcje, a co za tym idzie, lepsze samopoczucie.

  •  Posiłki przed i w trakcie podróży

Jeśli jest to Wasza pierwsza długa podróż, nie wiesz, jak maluch ją zniesie, czy nie ma np. choroby lokomocyjnej. Posiłki zarówno przed wyjazdem, jak i w czasie podróży powinny być lekkie i niezbyt obfite.

To ważne! Niezależnie od tego czy podajesz dziecku mleko z butelki, karmisz piersią czy też planujesz podać inny posiłek, nie powinien się on odbywać w czasie jazdy, ale na postoju. Miej pod ręką ciepłą wodę do przygotowania mleka lub/i herbatkę w termosie. Jeśli organizujesz wyjazd w ciepłym okresie, zabierz ze sobą dużą ilość picia!

  •  Wygoda to podstawa

Ubierz maluszka w wygodny, miękki strój (najlepiej bez guzików, klamr, zamków), odpowiednio dopasowany do pogody. Miej pod ręką torbę z rzeczami do przebrania. Pogoda może się nagle zmienić, dlatego zabierz ze sobą zarówno lżejsze jak i cieplejsze ubrania.

 

Zabawa to podstawa!

I w końcu to, co maluchy lubią najbardziej – zabawa w czasie podróży! Jeśli dziecko nie śpi, jedno z rodziców powinno siedzieć z nim na tylnym siedzeniu. Większość roczniaków uwielbia piosenki, rymowanki, czytanie bajek czy tzw. zabawy paluszkowe, ale przygotuj się na to, że być może akurat tym razem dziecko nie będzie zainteresowane zabawą w „a kuku” i tym podobnymi. Nie musisz zabierać w podróż połowy dziecięcego pokoju, ale koniecznie weź zabawki i przytulanki, z którymi dziecko śpi i którymi najbardziej lubi się bawić.

Podróż z rocznym dzieckiem naprawdę może być udana i właśnie taka będzie, jeśli tylko dobrze ją zorganizujesz i nie poddasz się stresowi!

Tekst powstał we współpracy z Enfamil.pl

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.