Sposoby na katar – jak poradzić sobie z tym problemem?

0 408

Katar to wyjątkowo dokuczliwy objaw utrudniający codzienne funkcjonowanie. Towarzyszy wielu chorobom: przeziębieniu, grypie, alergii. Zobacz, jak radzić sobie z katarem za pomocą domowych metod oraz jakie leki wybrać, aby szybko poczuć ulgę.

Przyczyny kataru

Katar to zazwyczaj objaw towarzyszący przeziębieniu i grypie. Wywoływany przez infekcję wirusową, na początku ma charakter wodnisty, często powoduje uczucie cieknięcia z nosa. Gęstnieje z czasem, powodując uczucie zatkania nosa i zatok. Towarzyszyć mu może ból głowy, ogólne pogorszenie samopoczucia, lekki stan podgorączkowy czy rozdrażnienie. Katar pojawia się także niezależnie od przeziębienia i grypy – może być sygnałem alergii. W przypadku alergicznego nieżytu nosa doskwierać nam może również kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Warto wiedzieć, jakie leki stosować w przypadku kataru oraz jakimi domowymi metodami wspomagać leczenie, ponieważ nieleczony katar może być przyczyną poważniejszych dolegliwości.

Leki na katar

Dużą skuteczność w walce z katarem wykazują krople do nosa. Kluczem do sukcesu jest wybranie kropli odpowiednio dopasowanych do przyczyny wystąpienia problemu. Dolegliwości wywołane przez alergię i wirusy zwalczymy za pomocą kropli obkurczających naczynia krwionośne, natomiast katar ropny spowodowany przez bakterie wymaga zastosowania kropli z antybiotykiem lub sulfonamidem. Katar towarzyszący zapaleniu zatok obocznych nosa można leczyć za pomocą kropli rozluźniających wydzielinę. Należy pamiętać, że kropli do nosa nie powinno się stosować dłużej niż 5-7 dni. W przypadku długotrwałego używania efekt może być odwrotny od zamierzonego: zamiast odczuwać ulgę, zwiększymy tylko obrzęk błony śluzowej. Dobrze będzie też sięgnąć po tabletki na katar oraz inne objawy przeziębienia i grypy, które będą miały działanie przeciwzapalne.

Sprawdzone domowe metody

Podczas kataru warto wypróbować również domowe metody. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Dzięki temu unikniemy wysuszenia śluzówki, co dodatkowo wpływałoby na jej podrażnienie. Katar pomogą zwalczyć inhalacje – możemy wypróbować olejki eteryczne, na przykład sosnowy, eukaliptusowy, goździkowy. Dobrym rozwiązaniem są także napary ziołowe o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i rozgrzewającym. Można do tego wykorzystać znane od lat rośliny: kwiat czarnego bzu, lipę, tymianek, rumianek oraz szałwię. Pamiętajmy o piciu dużej ilości płynów oraz odpoczynku, co pomoże nam szybciej pokonać chorobę.

Katar to wyjątkowo nieprzyjemna i dokuczliwa przypadłość. Aby szybko i skutecznie się go pozbyć, warto połączyć działanie sprawdzonych, odpowiednio dobranych leków oraz domowych metod, takich jak inhalacje czy napary ziołowe.

 

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.