Sposoby pielęgnacji galanterii skórzanej

0 333

Skórzane akcesoria potrafią służyć przez wiele lat, zachowując wciąż znakomity wygląd. Przewyższają pod względem trwałości materiały syntetyczne, są bardziej szlachetne, ale równocześnie – bardziej wymagające w pielęgnacji. Natomiast kiedy właściwie o nie będziemy dbać, torby, paski skórzane, portfele, etui czy inne akcesoria długo pozostaną odporne na uszkodzenia, odpowiednio miękkie i gładkie.

 

Czyszczenie skórzanych akcesoriów

To naturalne, że w czasie użytkowania rzeczy ulegają zabrudzeniu. Mają kontakt z podłożem, naszym ubraniem i ciałem, kurzem i zanieczyszczeniami w powietrzu. Zdarzyć się może również plama. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego sposobu czyszczenia uzależniony jest od rodzaju skóry – czy będzie to skóra licowa, zamsz, czy też np. skóra lakierowana. Ta ostatnia jest stosunkowo odporna na zabrudzenia, czasem wystarczy przetarcie ściereczką z ciepłą wodą lub roztworem delikatnego mydła. Delikatny zamsz jest trudny w czyszczeniu, dlatego warto zadbać o jego dobrą impregnację.

Do każdego rodzaju skóry zakupić możemy przeznaczone do pielęgnacji preparaty. Niekiedy będą to mleczka i kremy, które równocześnie czyszczą, natłuszczają i chronią. W przypadku większych zabrudzeń, koniecznie może być użycie specjalnego płynu lub mleczka. Wiele osób poleca także domowe sposoby. Na typowe codzienne zabrudzenia, od tłuszczu i potu, powstające przed kontakt z naszą skórą – często w ten sposób swój pierwotny wygląd tracą portfele, ale także np. paski męskie i damskie noszone w spodniach – sposobem jest woda z octem albo sok z cebuli, zastosować można też terpentynę. Zawsze jednak trzeba zrobić próbę na małym, niewidocznym skrawku, czy nie dojdzie do odbarwienia.

Jak pielęgnować i chronić paski skórzane i inne akcesoria?

Samo usuwanie zabrudzeń to nie wszystko. Jeżeli chcemy, aby skórzane przedmioty służyły nam jak najdłużej, musimy użyć także preparatów do ich pielęgnacji. Skóra wymaga regularnego natłuszczania, dzięki czemu zachowuje swoją elastyczność, a przy okazji także piękny, głęboki kolor. Męskie paski skórzane pozbawione regularnej pielęgnacji – a przy tym akcesorium często się o nim zapomina – stają się sztywne, a na ich powierzchni pojawiają się pęknięcia. Warto więc poświęcić nieco czasu raz w miesiącu, by dzięki temu ulubiony pasek służył nam znacznie dłużej. Znaleźć można informacje o polecanym wcieraniu w skóry licowe oleju lnianego, tłustego kremu, jakim smaruje się dłonie i dziecięce twarze przed wyjściem na mróz, gliceryny. Jednakże pewnym i łatwym w użyciu sposobem jest zaopatrzenie się w gotowy preparat do pielęgnacji skór. Zawierać on będzie odpowiednie woski, oleje, glicerynę, niekiedy dodatkowe środki tworzące wodoodporną warstwę. Możemy użyć jednego środka do konserwacji torby, paska, rękawiczek skórzanych, a nawet butów. Dostępne są preparaty w kremie, mleczku, balsamy w sprayu. Kiedy dysponujemy tym ostatnim, na niewielkie powierzchnie nanosić go można, spryskując najpierw miękką szmatkę. Ważne jest, by przed przystąpieniem do pielęgnacyjnych zabiegów nasza galanteria była czysta i sucha. Niekiedy wcieranie wybranego środka można powtórzyć dla lepszego efektu.

Trudne zabrudzenia na skórzanej galanterii – co zrobić?

Zdarzają się zabrudzenia trudne do usunięcia. Czasem będzie to niefortunna plama, np. z tuszu z długopisu lub pióra. Czasem trudne to usunięcia ślady użytkowania po długim czasie. Są także rzeczy trudne do wyczyszczenia – uchwyty toreb czy też paski do spodni mogą zbierać zabrudzenia na krawędziach, a buty w trudno dostępnych miejscach. Co robić, gdy nie jesteśmy w stanie wyczyścić skórzanego przedmiotu. Użycie metod takich jak środki myjące i piorące czy benzyna może być ryzykowne. Pamiętajmy też, że całkowite zamoczenie może sprawić, że skóra zacznie pękać i się kruszyć po zbyt szybkim wyschnięciu. Dlatego kiedy chcemy odnowić daną rzecz, to poprośmy o jej wyczyszczenie kaletnika lub szewca. Dobrze mieć swojego zaufanego rzemieślnika. Znaleźć można także firmy zajmujące się renowacją obuwia i innych akcesoriów. Specjalista będzie wiedział. Jakiego środka użyć, a po oczyszczeniu nałożyć może preparat, który przywróci pierwotny kolor. Dzięki temu – a przede wszystkim dzięki regularnej pielęgnacji – nasza galanteria może przez długie lata wyglądać jak nowa.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.