Suchość pochwy – jak zwalczyć problem?

0 602

Z powodu suchości pochwy najczęściej cierpią panie w okresie okołomenopauzalnym, ale zdarza się, że objaw doskwiera również młodszym kobietom. Często towarzyszy mu dyskomfort, a nawet ból podczas stosunków płciowych. Co więcej, przez suchość pochwa staje się bardziej podatna na urazy i zakażenia. Na szczęście problem – po rozpoznaniu przyczyny – można zwalczyć. Konsultacja z kompetentnym, zaufanym ginekologiem pozwoli wybrać optymalną metodę leczenia i szybko zapomnieć o uciążliwej dolegliwości.

Przyczyny suchości pochwy

Najczęściej do suchości pochwy przyczynia się spadek stężenia estrogenów, do którego dochodzi u kobiet w okresie menopauzy. To właśnie dzięki tym hormonom pochwa jest prawidłowo nawilżona, panuje w niej kwaśne środowisko, a jej błona śluzowa zachowuje odpowiednią elastyczność. To skuteczny mechanizm, który chroni przed rozwojem infekcji intymnych. Gdy poziom estrogenów się obniża, tkanki tracą elastyczność, pochwa staje się sucha i bardziej podatna na zakażenie. Jednak zmiany hormonalne tego rodzaju mogą zachodzić w organizmie nie tylko w okresie okołomenopauzalnym – z niedoborem estrogenów borykają się również młode mamy w czasie połogu i karmienia piersią, a także kobiety palące papierosy, pacjentki po zabiegach ginekologicznych lub leczeniu onkologicznym, które oddziałuje na czynność jajników.

Czasem za suchość pochwy odpowiadają zupełnie inne czynniki – dolegliwość pojawia się np. w przebiegu zespołu Sjögrena – choroby autoimmunologicznej, która objawia się suchością błon śluzowych: spojówek, jamy ustnej, a także kobiecych dróg rodnych. Ograniczona ilość wydzieliny pochwowej wywołuje ból, swędzenie okolic intymnych i prowadzi do zmian zapalnych.

Suchość pochwy często przyczynia się do dyskomfortu w trakcie stosunków płciowych. W takim wypadku nie zawsze u jej podłoża leżą zmiany o charakterze organicznym. Nieraz problem leży w nieodpowiednim przygotowaniu do zbliżenia intymnego, niewystarczającej „grze wstępnej”, napięciu lub stresie. Warto szczerze porozmawiać z partnerem i poradzić się specjalisty, czasem skorzystać również z pomocy psychologa.

Suchość pochwy – objawy i metody leczenia

Na ogół do suchości pochwy dołącza szereg dodatkowych objawów, jak swędzenie, pieczenie pochwy i sromu, a także ból w czasie stosunku i plamienia tuż po nim. Zazwyczaj panie skarżą się na problemy z trzymaniem moczu, częstomocz i nawracające zakażenia układu moczowego.

Leczenie suchości pochwy zależy od przyczyny dolegliwości. Pacjentkom z zespołem Sjögrena podaje się glikokortykosteroidy i leki immunosupresyjne oraz próbuje łagodzić objawy przy pomocy „sztucznych łez”, „sztucznej śliny” i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Paniom po menopauzie w przypadku suchości pochwy zaleca się lokalną terapię hormonalną, która pomaga zwalczyć dolegliwość i jest bezpieczniejsza od środków doustnych. Czasem – gdy symptomy nie ograniczają się tylko do suchości pochwy – lekarz rekomenduje leczenie systemowe.

Estrogenoterapia w nieskomplikowany sposób rozwiązuje szereg problemów – pozwala poprawić stan nabłonka pochwy, utrzymać właściwe pH i zachować fizjologiczną florę pochwy. Dzięki leczeniu obniża się ryzyko infekcji intymnych, pochwa jest prawidłowo nawilżona i wiele par może znów cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym.

Pozahormonalne metody leczenia suchości pochwy obejmują stosowanie nawilżaczy i lubrykantów, ograniczających ból w czasie stosunku. Probiotyki ginekologiczne pomagają zapobiegać kolonizacji pochwy przez drobnoustroje chorobotwórcze.

Gdy pojawiają się przykre objawy stanów zapalnych pochwy i sromu (jak pieczenie, świąd, upławy), warto sięgnąć po sprawdzony lek – roztwór chlorowodorku benzydaminy służący do przemywania zewnętrznych narządów płciowych oraz działający przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco. Benzydamina to dobrze tolerowany, skuteczny niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego, który osiąga wysokie stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym.

lek. med. Robert Makowski

specjalista ginekolog- położnik

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.