5 domowych kosmetyków na bazie oleju arganowego

Olej arganowy króluje w pielęgnacji ostatnich lat. Nie ma się czemu dziwić, bo jest jednym ze skuteczniejszych orientalnych olejów roślinnych o tak bogatym składzie i wielu właściwościach. Jego cena jest adekwatna do działania. Przedstawiamy pięć propozycji na wykorzystanie oleju arganowego w domowej pielęgnacji.

Olej arganowy składa się głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego nawilżenia i odżywienia. Większą część stanowią kwasy oleinowy i linolowy. Oprócz tego olejek arganowy to bogactwo blisko setki substancji czynnych, w tym: karotenów, antyoksydacyjnych polifenoli, odmładzających tokoferoli (wit. E) i innych składników.

Odżywcze serum do paznokci

Olej arganowy należy połączyć w równej części ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, np. jedna łyżka oleju arganowego na jedną łyżką soku. W takiej mieszane trzeba moczyć paznokcie przez przynajmniej 10 minut. Można w tym czasie wykonywać delikatny masaż płytki paznokcia. Zabieg ten skutecznie wzmacnia paznokcie rąk i stóp, nadaje im zdrowy połysk.

Peeling do twarzy i rąk

Kolejne połączenie dwóch składników to naturalny peeling złuszczający. Odżywiający olej arganowy należy połączyć z miodem (koniecznie naturalnym, po części skrystalizowanym, z drobinkami woskowymi). Tak przygotowany peeling nakładać na twarz, masować kilkanaście minut, a następnie spłukiwać.

Super nawilżające serum do twarzy

Mieszanka oleju arganowego z żelem hialuronowym to sposób na dogłębne nawilżenie twarzy w naturalny sposób. Olej arganowy należy połączyć w równych proporcjach z żelem hialuronowym, a tak powstałą mleczną emulsję wklepywać w twarz. Serum nawilżające na bazie oleju arganowego jest lżejsze od samego oleju, nie pozostawia tłustej warstwy i lepiej się wchłania.

Maseczka do włosów

Maski do włosów na bazie oleju arganowego to popularne domowe kosmetyki. Podstawowy przepis opiera się na połączeniu tylko oleju arganowego z żółtkiem kurzego jajka i kilkoma kroplami olejku rycynowego. Można wzbogacać maskę wg uznania: rozjaśniającym sokiem z cytryny, odżywiającą oliwą z oliwek, wzmacniającym skrzypem polnym itp.

Po prostu… czysty olejek arganowy

Najskuteczniejszy jest mimo wszystko czysty olejem arganowy, który możemy nakładać bezpośrednio na twarz (zamiast kremu, jako serum, pod oczy, do oczyszczania, do demakijażu), na ciało (jako balsam, w formie miejscowego serum) lub na włosy (na końcówki, do olejowania, w metodzie OMO). Możliwości jego zastosowania jest naprawdę wiele.

3 komentarze

  1. są takie strony ,, zrób sobie krem” lub gotowe zestawy gdzie z naturalnych składników mieszasz sobie własny krem – co polecam. Z domowych sposobów również jest masa niezłych opcji.
    Natomiast olejek argonowy jest rzeczywiście jednym z lepszych składników kosmetyków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *