A może zostaniesz instruktorem jogi?

Wzrost zainteresowania Orientem sprawił, że współcześnie wiele osób decyduje zapisać się na zajęcia z jogi. Na rynku powstaje coraz więcej szkół i ośrodków, gdzie takie zajęcia się odbywają. Jak zostać instruktorem jogi i otrzymać atrakcyjną posadę?

 

Joga to znaczenie więcej niż tylko ćwiczenia. Choć trening ciała jest istotny, nie można zapomnieć również o medytacji czy przestrzeganiu zasad etycznych jogi. W praktyce osoby zapisujące się na takie zajęcia muszą zostać zapoznane z szeregiem nowych terminów i pojęć. Przebieg zajęć i ścieżkę rozwoju osobistego prezentują adeptom osoby kompetentne, czyli instruktorzy jogi. By prawidłowo wykonywali oni swoją pracę, ważne jest, by posiadali odpowiednie wykształcenie i doświadczenie.

Tylko dla wysportowanych?

Osoby myślące o tym, by zostać instruktorem jogi, powinny być aktywne. Dobrze, jeżeli są dodatkowo wysportowane, bo wówczas nie będą miały problemu z opanowaniem materiału, który jest podstawą do tego, by otrzymać pozytywny wynik na egzaminie. W najlepszej sytuacji są jednak te osoby, które dotychczas same uczestniczyły w kursach przeznaczonych dla entuzjastów chcących lepiej poznać jogę. One bowiem mają dodatkową wiedzę na temat tego, jak zajęcia takie się odbywają.

Joga nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla osób wysportowanych, które wyćwiczyły elastyczność swojego ciała. Również ci, którzy dopiero rozpoczęli przygodę z jogą mają szansę, by w przyszłości stanąć po drugiej stronie sali i prowadzić zajęcia. Oni jednak mają trudniej – zanim przygotują się do egzaminu, sami będą musieli uczestniczyć w lekcjach.

Specjalne szkoły w całej Polsce

Jaka jest najprostsza droga do zdobycia uprawnień pozwalających na prowadzenie zajęć z jogi? Osoby zainteresowane powinny wybrać jedną ze szkół działających na terenie kraju, które oferują kształcenie w tym kierunku.

W zależności od wybranej szkoły zajęcia odbywają się codziennie lub tylko w weekendy. Poza ćwiczenia praktycznymi (mającymi przygotować przyszłych instruktorów do pracy z uczestnikami zajęć) kursanci biorą udział również w zajęciach teoretycznych. W ramach takich wykładane są przedmioty związane m.in. z anatomią.

Praca nie tylko w prywatnych szkołach

Instruktorzy mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko w prywatnych szkołach oferujących zajęcia z jogi (ogłoszeń można poszukać np. tutaj). Wiele osób posiadających stosowny certyfikat nawiązuje współpracę z klubami fitness czy nawet siłowniami. W praktyce możliwości rozwoju są zatem bardzo duże.

Ci, którzy zamierzają uczyć w szkołach jogi, mogą pokusić się również o założenie własnej. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy mowa o szkołach zlokalizowanych w dużych miastach. Wówczas o chętnych nie jest trudno – co oznacza, że szkoła taka ma duże szanse na to, by utrzymać się na rynku.

Praca nie dla każdego

Kto powinien pomyśleć o tym, by zostać instruktorem jogi? Z pewnością nie jest to zajęcie dla każdego. Trzeba pamiętać, że instruktor fitness musi potrafić nie tylko pokazać, jak prawidłowo wykonać ćwiczenie, ale powinien również wiedzieć jak motywować uczniów do dalszej pracy nad sobą. Ten aspekt jest najbardziej wymagający. W praktyce instruktor powinien umieć nawiązać kontakt ze swoimi podopiecznymi.

2 komentarze

  1. A mnie troche juz meczy ten pęd do doskonałości. Wszystkie musimy wyglądać jak Siwieć, Chodakowska i kulka innych gwiazd instagrama. Jeżeli bycie wysportowana jest zdrowe to ok, zgadzam sie ale jesli jest to lans na FB czy unstagramie polegający na wstawiamy zdjeć z siłowni w modnej odzieży lub zdjeć swojego brzucha to zdecydowanie to porażka !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *