Aktywność fizyczna – dlaczego jest tak ważna?

Od wielu lat wiadomo, że istnieje ścisły związek między brakiem aktywności fizycznej a zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu groźnych schorzeń. Osoby preferujący siedzący tryb życia są między innymi bardziej narażone na choroby układu krążenia i choroby metaboliczne.

Ruch to zdrowie

Regularne uczestniczenie w zajęciach sportowych ma bardzo pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia. Ruch miedzy innymi poprawia przemianę materii, co ma bezpośredni wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej oraz poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Gdy się ruszamy, nasz układ krążenia pracuje w sposób bardziej wydajny, serce pracuje szybciej a co za tym idzie poprawia się znacznie ukrwienie wszystkich najważniejszych narządów.

Systematyczne ćwiczenia zmniejszają również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego. Aktywność fizyczna sprawia, że tkanki stają się bardziej wrażliwe na działanie insuliny.

Udowodniono również, że ruch wzmacnia nie tylko mięśnie, ale też cały układ kostno-stawowy w tym ścięgna i więzadła. Aktywność fizyczna zwiększa wydzielanie przez organizm płynu stawowego, przez co zmniejsza się zużywanie stawów.

Okazuje się również, że ruch może być lekarstwem na bóle kręgosłupa. W wielu przypadkach silne i przewlekłe bóle znikały, gdy osoby na nie się skarżące zaczęły regularnie wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe.

Ruch a koncentracja

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach ma problem ze skupieniem uwagi. Wynika to także ze zbyt małej aktywności fizycznej. Udowodniono, że już kilkuminutowy spacer znacznie poprawia koncentrację. Ruch wpływa na lepsze dotlenienie centralnego układu nerwowego.

Jeśli więc chcemy poprawić swoją efektywność w pracy lub lepiej przyswajać informacje rozpocznijmy dzień od krótkiej przebieżki lub spaceru.

Wpływ aktywności fizycznej, na jakość snu

Zastanawiano się, czemu osoby regularnie trenujące są bardziej szczęśliwe. Okazało się, że uprawianie sportu wpływa na wydzielanie endorfin (tzw. hormonów szczęścia) redukując jednocześnie hormony stresu (adrenalinę, kortyzol). Aktywność fizyczna redukuje poziom stresu i poprawia nasze samopoczucie.

Jednym ze sposobów leczenia problemów ze snem jest aktywność fizyczna. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń nie ma tu większego znaczenia można chodzić na zajęcia fitness, ale można też kupić sobie drążek do podciągania i ćwiczyć w domu. Trening wywołuje zmęczenie fizyczne i obniża napięcie psychiczne, przez co poprawia się jakość snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *