Alergia na roztocza – jak się uchronić?

1 1 482

Na alergię na roztocza kurzu domowego cierpi nawet 6 milionów Polaków! Reakcje alergiczne nie należą do przyjemnych, jednak dla wielu są codziennością. Istnieje kilka sposobów na to, by zminimalizować ryzyko pojawienia się u nas objawów alergii. Dzięki trzymaniu się tych kilku zasad jesteśmy w stanie znacznie poprawić swój komfort życia!

Roztocza kurzu domowego – gdzie je znajdziemy?

Roztocza to maleńkie pajęczaki, dla których pożywieniem jest złuszczony ludzki naskórek. Znajdziemy je przede wszystkim w miejscach, gdzie przebywamy najwięcej i gdzie materiały mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Same roztocza nie uczulają, jednak ich odchody już tak. Stworzenia te lubią przede wszystkim ciepłe miejsca. Najwięcej znajdziemy ich przede wszystkim:

  • w łóżku (pościeli, kocach, poduszkach);
  • na tapicerowanych meblach;
  • na ręcznikach;
  • na pluszowych zabawkach;
  • na innych elementach wykonanych z materiałów.

Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego?

W usuwaniu roztoczy i ich odchodów najważniejsze jest pranie tkanin, które mają najwięcej kontaktu z naszą skórą. Odpowiednie środki dezynfekujące do prania pozwolą nam pozbyć się z materiałów zarówno pajęczaków, jak i innych, niebezpiecznych zabrudzeń, między innymi bakterii i grzybów. Dobrej jakości proszki dezynfekujące opierają się na hipoalergicznym składzie. Oznacza to, że silnie działające substancje nie podrażnią naszej skóry i dróg oddechowych. Stawiajmy przede wszystkim na takie środki piorące do dezynfekcji, które nie wymagają wysokiej temperatury. Dzięki temu uchronimy także prane tkaniny. Standardowe wysokie temperatury, nawet 90 stopni Celsjusza, mogą w znacznym stopniu wpłynąć na jakość struktury włókien tkaniny, a co za tym idzie – przyspieszyć proces niszczenia ich. Najlepiej, jeśli proszki i płyny do dezynfekcji oczyszczają tkaniny nawet podczas zwykłego prania.

 

Co powinniśmy prać, gdy mamy alergię na roztocza kurzu domowego?

Kluczem w minimalizowaniu ryzyka pojawienia się u nas reakcji alergicznych jest regularne i częste pranie tkanin, które mają najwięcej bezpośredniego kontaktu z naszą skórą. To między innymi pościel, którą należy wymieniać co 7-10 dni. Czystą, wypraną pościel przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby nie zbierał się na niej dodatkowo kurz. Należy również zadbać o czystość ręczników. Przeczytaj poradnik dotyczący najważniejszych zasad, których trzeba przestrzegać, gdy pierzemy ręczniki: https://mr-ziggi.pl/jak-prac-reczniki/. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, zwróćmy uwagę na miejsca, w których bawią się najczęściej oraz oczyszczajmy zabawki. Zanim to zrobimy, powinniśmy sprawdzić na metce, czy producent zezwala na pranie pluszaka w pralce.

Inne sposoby na ochronę przed roztoczami kurzu domowego

Pranie to najważniejszy i najlepszy sposób na usunięcie alergenu z przedmiotów. Nie zapominajmy jednak o innych czynnościach, które pozwolą nam jeszcze lepiej usunąć roztocza i ich odchody. Należy pamiętać o częstym odkurzaniu i wycieraniu kurzu. Jeśli mamy taką możliwość, usuńmy jak najwięcej rzeczy, które niepotrzebnie zbierają kurz – wówczas będziemy mieć mniej sprzątania. Ważne jest również regularne wietrzenie mieszkania, które pozwala na regulację temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Stosując się do tych kilku zasad, możemy naprawdę mocno poprawić komfort naszego życia i uwolnić się od często pojawiających się reakcji alergicznych.

1 Komentarz
  1. mimi Użytkownicy mówią:

    Mój tajny sposób to Roomba i7+ ze stacją clean base 🙂 Przechwytuje większość alergenów, a pojemnik gdzie je zbiera wystarczy opróżnić raz na kilka tygodni, do czego angażuję męża.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.