O pozytywnym wpływie sztuki na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne mówi się już od lat. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem to właśnie ona pobudza nasze zmysły, łagodzi frustracje, pozwala dotrzeć do ukrytych głęboko emocji i wyrazić je w bezpiecznym środowisku. Z tych właśnie względów coraz większym zainteresowaniem cieszy się arteterapia dzieci i młodzieży. Co kryje się pod tym pojęciem i jakie formy wsparcia przewiduje terapia przez sztukę? Odpowiedź na te pytania przyniesie dalsza lektura.
Czym jest arteterapia?
Pod nazwą arteterapia kryje się terapia przez sztukę. Musisz wiedzieć jednak, że nie jest to nowe zjawisko. Aby poznać jej historię, musimy bowiem cofnąć się aż do lat 40-tych ubiegłego wieku. To bowiem wtedy zaobserwowano po raz pierwszy olbrzymi wpływ sztuki na pacjentów. Dziś techniki terapeutyczne, związane z arteterapią, cieszą się sukcesywnie rosnącą popularnością. Wyrazem takiego zainteresowania są liczne kursy i szkolenia, przeznaczone dla tych, którzy chcąc odkryć potencjał, tkwiący w terapii przez sztukę. Propozycje takich spotkań znajdziesz na stronie sensarte.pl, na której przeczytasz również wiele interesujących artykułów, związanych z tym zagadnieniem. Zanim jednak oddasz się ich lekturze musisz wiedzieć również, że arteterapia może przybierać postać czynną, sprowadzającą się do tworzenia dzieła oraz bierną, oddziałującą poprzez jego odbiór.
Czy arteterapia sprawdza się w pracy z dziećmi?
Oczywiście, że tak! Arteterapia to dokonała metoda pracy z dziećmi, niosąca ze sobą cały wachlarz różnorodnych korzyści. To właśnie dzięki niej możliwe staje się:
- wyrażenie emocji, zwłaszcza tych, które trudno ubrać w słowa,
- budowanie umiejętności komunikacyjnych,
- rozwijanie zdolności poznawczych, w tym m.in. kreatywności i wyobraźni,
- efektywna redukcja stresu i obniżenie napięcia.
Doskonałą techniką pracy z najmłodszymi jest z kolei biblioterapia i bajkoterapia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o takiej formie oddziaływania na psychikę dzieci i młodzieży, koniecznie sprawdź stronę https://sensarte.pl/biblioterapia-i-bajkoterapia-w-rozwojowej-pracy-z-dziecmi/, gdzie znajdziesz ofertę szkolenia z tego właśnie zakresu. Jeśli zdecydujesz się wziąć w nim udział, poznasz zasady procesu biblioterapeutycznego, odkryjesz tkwiący w nim potencjał i przekonasz się, że wartościowe bajki kryją w sobie olbrzymie możliwości terapeutyczne.
Jak wygląda arteterapia w pracy z młodzieżą?
Terapia przez sztukę to doskonała forma wsparcia emocjonalnego nie tylko dla dzieci, ale również i dla młodzieży. To właśnie dzięki niej młodzi ludzie mogą wyrazić swoje emocje, które – w okresie dojrzewania – cechują się z reguły dużą skrajnością. Arteterapia stwarza także przestrzeń do niewerbalnego wyrażania ukrytych myśli, również tych, związanych z przykrymi wydarzeniami, u których podłoża leżą, chociażby trudności w kontaktach z rówieśnikami czy zaburzone relacje rodzinne. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także jej relaksacyjny charakter. Obcowanie ze sztuką pozwala bowiem złagodzić stres i napięcie, co z kolei stwarza szansę na odnalezienie wewnętrznej równowagi, niezwykle istotnej w procesie dorastania.
W jakich sytuacjach sprawdza się terapia przez sztukę?
Z możliwości, tkwiących w arteterapii, korzysta się coraz szerzej. To nie przypadek, bowiem wielokrotnie udowodniono jej pozytywny wpływ na dzieci i młodzież, borykające się z różnego rodzaju problemami. Mowa tutaj m.in. o:
- zaburzeniach emocjonalnych,
- trudnościach psychosomatycznych,
- schorzeniach nerwicowych,
- trudnościach z nawiązywaniem relacji,
- nadpobudliwością.
Nie oznacza to jednak, że z potencjału arteterapii nie mogą korzystać również osoby zdrowe. Nic bardziej mylnego! Coraz częściej techniki arteterapeutyczne wykorzystywane są w szkołach i przedszkolach, co pozwala stworzyć dzieciom i młodzieży bezpieczne warunki do wyrażania siebie.
Jakie formy może przybierać arteterapia?
Arteterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą może przybierać różne formy. Z reguły jednak jest to:
- terapia przez sztuki plastyczne – polegająca na tworzeniu dzieła,
- muzykoterapia – sprowadzająca się do odbioru muzyki lub jej tworzenia,
- choreoterapia – łącząca w sobie taniec i szeroko pojęty ruch.
Wszystkie wymienione techniki pozwalają nawiązać relacje z rówieśnikami, wyrzucić z siebie negatywne emocje i uwolnić swoje uczucia, tłumione często głęboko w podświadomości.