Bawełna – wszystko co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz być świadomym konsumentem

Ekologiczna odzież – czy rzeczywiście istnieje? Jak kupować mądrze bawełniane ubrania, aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej? Komu szczególnie polecamy zakup ubrań wykonanych z certyfikowanej bawełny?

Bawełna to materiał powszechnie znany i na pewno każdy z nas ma wiele ubrań wykonanych z tego materiału. Tkanina ta robiona jest z rośliny o nazwie… bawełna i złożona jest z wyciągniętych włókien. Materiał ten może pochwalić się bardzo dobrym wchłanianiem wilgoci z otoczenia – ma możliwość, żeby wchłonąć aż 25% pary wodnej, a materiał dalej nie powinien być mokry. Zależnie od grubości tkaniny możemy mieć wybrany przez nas efekt. Grubsza tkanina może zatrzymać ciepło, a cienki materiał daje cyrkulację powietrza. W dodatku bawełna nie uczula, więc jest doskonałą tkaniną dla osób z alergiami.

Bawełna ekologiczna i organiczna – czym są?

Bawełna organiczna ma odmienny sposób produkcji niż bawełna zwykła. Ze względu na sporą popularność tej tkaniny, bardzo duża ilość upraw jest naszpikowana pestycydami i preparatami owadobójczymi. Następnie w trakcie zbiorów też wykorzystywana jest chemia, a technika przędzenia tkaniny również najczęściej środków chemicznych nie żałuje. W związku z tym taka standardowa bawełna z każdej strony otrzymuje duże ilości chemikaliów, co nie jest zdrowe dla naszego zdrowia i może powodować alergie lub wysypki.

Bawełna organiczna ma trochę inny proces produkcji, w którym ogranicza się użycie środków chemicznych przy uprawach i zamienia się je na naturalne odpowiedniki. Potem sam sposób zbiorów rośliny również jest inny, gdyż stosowany jest ręczny zbiór. Na koniec, jeśli jest potrzeba zafarbowania materiału, też stosuje się tylko naturalne barwniki. Z tego powodu bawełna taka nosi również nazwę ekologicznej.

Certyfikaty – jakie istnieją i o co z nimi chodzi?

Jeżeli zdarzyło Wam się kupować tkaniny to z dużą dozą prawdopodobieństwa zwróciliście uwagę na to, że wiadomość o certyfikacie jest dobrze widoczna. Najbardziej popularny jest certyfikat OEKO-TEX, który oznacza, że bawełna nie ma żadnych niezdrowych dla ciała związków chemicznych, a w konsekwencji, jest właściwa dla niemowląt, dorosłych, oraz dla zwierząt.

Kolejnym popularnym certyfikatem jest certyfikat GOTS, czyli Globas Organic Textile Standard. Bawełna z tym certyfikatem jest bawełną organiczną i nie dotyczy to jedynie momentu, kiedy roślina jest na polu uprawnym, ale również mówi o wszystkich następnych etapach, czyli zbieraniu i potem przędzeniu tkaniny. Jeśli bawełna ma certyfikat gots, to możemy być pewni, że pracownicy, którzy zajmowali się każdym poszczególnym etapem produkcji bawełny, otrzymali za wykonaną pracę dobrą wypłatę i zostały poszanowane ich prawa. Dodatkowo przy wytwarzania były stosowane tylko półprodukty ekologiczne.

Certyfikat GOTS może być podzielony na 2 typy: organic i made with (x%) organic. Bawełna mająca certyfikat organic musi posiadać przynajmniej 95% włókien certyfikowanych, natomiast materiał z drugim certyfikatem powinien mieć ich minimum 70%, ale trzeba zaznaczyć, że włókien syntetycznych nie może być więcej niż 10%.

Trzeci certyfikat, jaki jest często spotykany to GRS. Tkaniny posiadające ten certyfikat obowiązkowo muszą mieć w swoim składzie przynajmniej 20% materiałów, które są z recyklingu, ale aby móc wykorzystać do nich oficjalne logo, musi być ich minimum połowę.

Dlaczego warto kupować dzieciom odzież z certyfikowanej bawełny?

Oczywistym powodem jest maksymalna naturalność ekologicznych ubranek dziecięcych, które zrobione są z bawełny organicznej. Bardzo mało prawdopodobne jest, że materiał ten uczuli naszą pociechę, albo w pewien sposób podrażni skórę dziecka. Kolejnym powodem jest to, że tego typu bawełna przeważnie charakteryzuje się lepszą jakością, a co za tym idzie najprawdopodobniej zdecydowanie dłużej będzie nam służyć. Nawet jeżeli nasza pociecha wyrośnie z ubranka, to możemy oddać to ubranko członkowi rodziny lub znajomemu, albo wystawić je na sprzedaż. Niestety ubranka dla dzieci, bez certyfikatu gots szybko niszczą się.

Reasumując, powinno się zwracać uwagę na to, czy ubrania, które zamawiamy zrobione są z certyfikowanej bawełny, czy nie. Główne powody, przez które bawełna organiczna jest lepszym wyborem to:

  • nie używanie środków chemicznych podczas uprawy bawełny,
  • właściwe warunki pracy oraz wypłaty dla pracowników,
  • brak nienaturalnych oraz chemicznych barwników,
  • o wiele mniejsza szansa, że materiał przyczyni się do podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *