Bezdech senny. Do jakiego lekarza się zwrócić?

Nieleczony bezdech senny może mieć poważne skutki dla zdrowia, a nawet życia. U osób cierpiących na tę dolegliwość może bowiem wystąpić m.in. choroba niedokrwienna serca, zawał czy cukrzyca typu 2. Jaki lekarz zajmuje się bezdechem?

Wśród osób cierpiących na bezdech znaczna część odczuwa takie dolegliwości jak głośne, nieregularne chrapanie, częste wybudzanie się w nocy, potrzebę oddawania moczu w nocy czy nadmierną senność za dnia. Wiele osób bagatelizuje jednak te objawy.

Czy bezdech senny jest niebezpieczny?

Chrapanie czy uczucie senności za dnia może na pierwszy rzut oka wydawać się niegroźne dla zdrowia. Tymczasem nieleczony bezdech senny może prowadzić nie tylko do chorób serca i układu krążenia, ale także do nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i zaburzeń neurologicznych.

Co więcej, zdarza się, że osoba cierpiąca na bezdech zasypia w różnych momentach dnia. Nie tylko przed telewizorem, podczas opieki nad dziećmi, ale także… za kierownicą, przez co ryzyko spowodowania przez chorego wypadku drogowego wzrasta.

Jak zdiagnozować bezdech?

Co to jest bezdech? Obturacyjny bezdech senny (OBS) to trwające ok. 10 sekund przerwy w oddychaniu podczas snu. OBS występuje wtedy, gdy wzięcie oddechu jest niemożliwe wskutek ograniczenia drożności dróg oddechowych. Przeszkodą może być np. otyłość, cofnięta żuchwa, polipy, wiotkie mięśnie gardła lub przerost migdałków podniebiennych.

Z podejrzeniem bezdechu sennego należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować chorego na badania specjalistyczne. Najczęściej wykonywanym jest badanie snu zwane polisomnografią. Trwa ono całą noc i polega na monitorowaniu określonych parametrów. Urządzenie wykrywające bezdech pozwala określić m.in. zawartość tlenu we krwi, tętno i przepływ powietrza przez nos.

Ponadto, wykonuje się także badania EEG i EOG. Dzięki nim można sprawdzić czy chory śpi i w jakiej znajduje się fazie snu. Co więcej, pozwala ono określić stopień zaawansowania choroby.

Leczenie bezdechu

Po zdiagnozowaniu choroby wdraża się odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest wspomaganie oddychania za pomocą specjalnego, dostosowanego do domowego użytku, urządzenia. Możesz zobaczyć jak wygląda takie urządzenie na stronie: philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty/maski/amara

Aparat CPAP wytwarza dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych przez co zapobiega powstawaniu niedrożności i likwiduje bezdech. Poprawę stanu zdrowia może także przynieść utrzymywanie prawidłowej masy ciała, unikanie używek i aktywność fizyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *