Białaczka to nie wyrok!

Od kilkunastu lat nowotwory są niemalże chorobą cywilizacyjną, budzą ogromny lęk wśród pacjentów, a z drugiej strony czasem ciężko jest przekonać ludzi do profilaktyki. Wszyscy specjaliści podkreślają, że to właśnie wczesne rozpoznanie, odpowiednie leczenie dają ogromne szanse na wyleczenie. Warto zerwać z dość powszechnym przekonaniem, że rak to wyrok, a zadbać o zdrowie. Jednym z najtrudniejszych w leczeniu i diagnozie nowotworów jest białaczka i zanim zaczniemy się jej bać, warto wiedzieć, że rozróżniamy różne typy choroby i z większością z nich lekarze sobie świetnie radzą.

Białaczka – cały zestaw chorób

Pod tym jednym nowotworem ukrywa się cały zestaw różnego rodzaju schorzeń, których wspólnym mianownikiem są problemy z układem krwiotwórczym. Lekarze w praktyce spotykają się przede wszystkim z ostrymi białaczkami, które bardzo szybko wyniszczają organizm i wymagają intensywnej chemioterapii oraz przewlekłymi o zdecydowanie wolniejszym przebiegu. Specjaliści nie potrafią jednak powiedzieć, jakie są przyczyny rozrostu białaczkowego, który bezpośrednio powoduje nowotwór. Spośród najważniejszych czynników wymienia się oczywiście predyspozycje genetyczne, zakażenia wirusowe, bakteryjne oraz wszelkiego rodzaju czynniki fizyczne, chemiczne czy biologiczne. Osobną kategorią zdają się być wszelkiego rodzaju upośledzenie układu odpornościowego. Jak widać, przyczyny mogą być bardzo prozaiczne i stykamy się z nimi na co dzień. Naturalnie powinien nas chronić układ immunologiczny, ale jeśli dojdzie w jego działaniu do patologii, to nie rozpoznaje on chorych komórek i nie broni się przed nimi. I tak szkodliwe się rozrastają, niszcząc zdrowe i potrzebne organizmowi na przykład czerwone krwinki. Tak dochodzi do białaczki.

Co powinno niepokoić?

Nie ma jednej stwierdzonej przyczyny białaczki ani też listy stałych objawów. Tak samo nie ma też jednej odpowiedzi na pytanie, jak leczyć białaczkę. Wszystko tak naprawdę zależy od rozpoznania, stopnia zaawansowania choroby oraz decyzji lekarza o rodzaju leczenia.

Bardzo ogólnie można mówić o pewnych objawach, które powinny być sygnałem, że warto wybrać się do lekarza i zrobić sobie badania kontrolne. To one stają się podstawą diagnozy i nie warto ani demonizować, ani lekceważyć tego, co w naszym organizmie się dzieje. Wszelkie wątpliwości i niepokoje należy konsultować ze specjalistami, a zarówno morfologia lub też biopsja jednoznacznie potwierdzają rozpoznanie.

W profilaktyce i leczeniu białaczki najważniejsze jest dbanie o zdrowy tryb życia, urozmaicone odżywianie i unikanie używek. Z drugiej strony warto okresowo wykonywać badania i dostosowywać się do zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *