Złamałeś koronę zęba i drżysz, co będzie dalej? Nie bój się, przecież zawsze możesz skorzystać z zabiegu, który nazywa się bonding. To znakomita metoda odbudowy zęba w przypadku, kiedy nie chcesz przepłacić. Sprawdź, gdzie możesz w ten sposób naprawić swój ułamany lub ukruszony ząb.
Co to jest bonding?
Bonding jest metodą nieinwazyjną w przypadku odbudowy zębów, a dokładnie polega na pokryciu zęba cienką warstwą kompozytu wykonanego z żywicy. Ten bardzo skuteczny sposób przywraca znów na twarzy uśmiech. Dzięki niemu nie tylko możesz liczyć na odbudowę uszkodzonego zęba, ale także, jeśli miałeś na nim przebarwienia, bonding pomoże w ich pozbyciu się. Już podczas jednego zabiegu w gabinecie stomatologicznym wyjdziesz z różnicą natychmiast zauważalną, czyli wystarczy na to przeznaczyć jedną wizytę.
Gdzie można przeprowadzić zabieg bondingu?
Zabieg bondingu zrobić można w gabinecie stomatologicznym z rozbudowaną stomatologią estetyczną, na przykład w Klinice Stomatologicznej Medykus Warsaw Smile w Warszawie, gdzie mają kompleksową opiekę nad pacjentem stomatologicznym, począwszy od stomatologii zachowawczej, poprzez stomatologię estetyczną, endodoncję, periodontologię, protetykę, chirurgię, ortodoncję i implanty.
Kiedy bonding można wykonać?
Z usługi bondingu korzysta się w przypadku niewielkich problemów z uzębieniem, na przykład:
- zniekształcenie korony zęba;
- wyrównanie zębów, jeśli jeden jest dłuższy od drugiego;
- w przypadku pęknięcia zęba;
- kiedy ukruszy się ząb;
- jeśli nastąpi ułamanie zęba;
- a także w przypadku, kiedy szpara między zębami jest zbyt duża.
Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem z żywicy?
Odbudowa zęba metodą bondingu odbywa się podczas jednej wizyty, niemniej polega na kilku etapach. Jeśli stomatolog ma duże doświadczenie, w ciągu godziny pacjent wychodzi zadowolony z gabinetu. Wszystko jednak zależy od wielkości korekty, jaką trzeba dokonać.
Najpierw czasem należy zmniejszyć powierzchnię zęba, na którym umieszcza się bond, trzeba przeprowadzić wytrawianie szkliwa delikatnym kwasem, a następnie nakłada się żywicę kompozytową oraz właściwą warstwę kompozytu. Ostatnim etapem jest naświetlenie umieszczonego materiału przy zastosowaniu lampy stomatologicznej.
Jakie można uzyskać efekty po bondingu i czy zabieg boli?
Zabieg bondingu jest bezbolesny i nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Efekty widoczne są natychmiast po wykonanym bondingu. Zęby stają się równe, ukruszenia lub wyłamania znikają, przebarwienia zaś znikają.
Pamiętaj, jednak jeśli posiadasz zmiany próchnicze lub choroby przyzębia jest to bezwzględnym przeciwskazaniem. Wykonanie bondingu będzie możliwe po usunięciu próchnicy.