Co zrobić jeśli partner nie chce się kochać – 5 najczęstszych przyczyn

Seks w związku (oczywiście poza pewnymi przypadkami) jest bardzo ważny, ponieważ zaspokaja on nie tylko potrzeby fizyczne, ale również potrzebę bliskości, a także zacieśnia relację między partnerami. Wiadomo, ile osób tyle potrzeb, jednak w przypadku, gdy jeden partner ma większe potrzeby seksualne, a drugi mniejsze, może to być obiektem konfliktów. Podobnie, gdy seks nagle ustanie – przy czym, wcale nie musi to od razu wskazywać na zdradę. Co zrobić, gdy partner nagle odmawia seksu? Jak poradzić sobie z kwestią współżycia w związku?

Kiedy nie należy się niepokoić?

Niepokoju nie powinno wzbudzać przede wszystkim sporadyczne odmawianie seksu. Często jest one spowodowane gorszym dniem w pracy czy złym samopoczuciem – każdemu się to może zdarzyć i nie ma powodu, aby od razu przypuszczać zdradę czy problemy partnera. Właściwie najgorszym wyjściem jest od razu zakładanie zdrady i może ono wskazywać na poważne problemy z zaufaniem w związku. Jeśli jednak partner odmawia seksu już któryś raz z rzędu, w dodatku bez wyraźnej przyczyny może wskazywać to na poważniejsze problemy – w takiej sytuacji dobrym pomysłem jest przedsięwzięcie dodatkowych kroków.

Po pierwsze rozmowa, czyli podstawa udanego życia seksualnego

Aby móc wspólnie znaleźć lekarstwo na brak seksu, konieczne jest przede wszystkim poznanie przyczyn takiego stanu rzeczy, dlatego pierwszym krokiem powinna być szczera rozmowa. Dzięki wspólnemu porozumieniu, uda Ci się dowiedzieć, co dręczy partnera – być może są to nawet poważniejsze problemy i mężczyzna potrzebuje pomocy specjalisty? Warto rozmawiać również o samym sposobie współżycia, partnerowi można opowiedzieć o swoich potrzebach czy fantazjach – może uda wam się je wspólnie zaspokoić, co naprawi sferę seksualną w związku?

Jak urozmaicić swoje życie seksualne?

Niekiedy partnera zwyczajnie nudzi wspólny seks i woli zaspokajać się sam. Choć w masturbacji w związku zasadniczo nie ma nic niepokojącego – dla wielu osób jest to naturalny sposób na rozładowanie napięcia seksualnego – to nieustanne odmawianie stosunku może sprawić przykrość obydwu stronom. W tym celu również warto zwyczajnie porozmawiać na temat preferencji seksualnych i być może wspólnie spróbować czegoś nowego, co ponownie przywróci radość z seksu. Możesz spróbować kupić nową, atrakcyjną bieliznę. Dobrym pomysłem może być również wprowadzenie do diety afrodyzjaków lub wybranie nowego miejsca – niekoniecznie musi to być łóżko w sypialni. Życie seksualne wielu par urozmaicają często gadżety erotyczne – nowe zabawki można zamówić na przykład przez Internet, a wybór jest naprawdę duży. Może do wspólnego życia erotycznego po prostu wkradła się rutyna, dlatego spróbujcie zacząć wszystko od nowa. Ciekawym pomysłem może być randka, zjedzenie pysznej kolacji, powspominanie początku związku…

Może wspólna wizyta u seksuologa?

Często partner nie chce się kochać z powodu problemów fizycznych. Niestety wciąż jest to w pewnym stopniu temat tabu, jednak nie ma czego się wstydzić. Mężczyzna może mieć na przykład problem z erekcją lub osiągnięciem orgazmu, niekiedy zdarzają się również problemy z masturbacją. W takim przypadku warto udać się wspólnie do seksuologa, który pomoże w wielu kwestiach związanych z seksem – nie tylko udzieli porady stricte z zakresu ginekologii, ale udzieli rad dotyczących urologii czy psychologii.

Obawy przed ciążą

W niektórych przypadkach partnerzy starają się unikać współżycia z obawy przed ciążą. Posiadanie dziecka jest olbrzymią odpowiedzialnością i temat powinien koniecznie zostać poruszony przed rozpoczęciem współżycia, w końcu żaden środek antykoncepcyjny nie jest niezawodny. Jeżeli partner rzeczywiście odmawia stosunku w obawie przed zajściem w ciąże, warto porozmawiać nad sposobami jej zapobiegania oraz zastanowić się, czy na pewno dzielicie podobne spojrzenie na dzieci, oraz kwestie rodzicielstwa.

Na dobre i na złe – czyli wsparcie i zrozumienie w związku

Niektórzy mężczyźni nie mają zwyczajnie ochoty na stosunek na skutek chorób, przez które przechodzą lub leków, które zażywają. W niektórych sytuacjach seks jest po prostu fizycznie bardzo trudny do wykonania. Do obniżonego libido może przyczyniać się na przykład depresja czy choroby serca. W takim przypadku, choć seks jest istotną częścią wspólnej relacji, niekiedy trzeba z niego zrezygnować. Dlatego tak ważne jest zrozumienie i zaufanie do siebie w związku. Najważniejsze to pozostać szczerym wobec partnera, ale również okazywać mu wsparcie w trudnych dla niego chwilach. 

Dlaczego warto zadbać o wspólne życie seksualne?

Nie tyle brak seksu co niedopasowanie w kwestiach własnych potrzeb, może być przyczyną rosnącego napięcia w związku, a także poczucia braku zrozumienia, co z kolei może generować konflikty i znacznie pogarszać jakość życia oraz stopniowo psuć relację. Warto pamiętać, że podstawą współżycia w związku powinna być przede wszystkim rozmowa – pozwoli ona lepiej poznać się nawzajem i dopasować seks do potrzeb każdej ze stron. Tym bardziej że współżycie w związku jest ważne – pozwala zacieśnić więzi, daje poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości, co więcej doskonale relaksuje, rozluźnia i poprawia samopoczucie – dlatego właśnie warto o nie zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *