Czy warto kupować odkurzacz bezworkowy?

Jedną z głównych decyzji przy zakupie odkurzacza jest ta dotycząca sposobu zbierania przez niego zanieczyszczeń. Odkurzacze pod tym względem można podzielić na bardziej popularne modele workowe i bezworkowe, które jednak także mają wielu zwolenników. Gdy interesują cię modele bezworkowe, sprawdź z nami, jakie są ich zalety i wady, aby podjąć dobrą decyzję.

 

W sprzedaży znajduje się obecnie wiele modeli odkurzaczy bezworkowych, dlatego też jeżeli chcesz go kupić, musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę. Odkurzacze te, jak sama ich nazwa wskazuje, nie są wyposażone w worek na zanieczyszczenia. Zamiast niego posiadają specjalny wyjmowany pojemnik – w nim osadza się kurz i inne drobinki, które zostają odfiltrowane z powietrza podczas odkurzania. Po zapełnieniu się pojemnika wystarczy usunąć jego zawartość.

 

Dlaczego warto wybrać odkurzacz bezworkowy?

 

Ze względu na brak worka dużym plusem odkurzaczy bezworkowych jest brak konieczności zakupu worków zapasowych, które przy częstym odkurzaniu mogą być naprawdę sporym wydatkiem. Dodatkowo także brak worka powoduje, że bezworkowe modele przez cały czas zachowują wysoką wydajność pracy, ponieważ w przypadku workowych moc spada wraz ze wzrostem poziomu zapełnienia worka.

Aby zapewnić wysoką czystość powietrza, w odkurzaczach bezworkowych stosuje się zaawansowane systemy filtracyjne. Bazują one zwykle na antyalergicznych filtrach HEPA, które są w stanie zatrzymać nawet do 99,95% zanieczyszczeń, w tym drobnoustroje takie jak bakterie, pierwotniaki, zarodniki grzybów czy nawet niektóre wirusy. W ten sposób powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz jest czyste i zdrowe. W sklepach można spotkać także modele wodne odkurzaczy bezworkowych. W tym przypadku elementem filtrującym jest dodatkowo woda umieszczana w specjalnym pojemniku – zatrzymuje ona więcej drobinek i ponadto odkurzanie takim sprzętem pozwala na nawilżenie powietrza. Po zakończonej pracy zamiast wysypywania zanieczyszczeń z pojemnika wylewa się brudną wodę, dlatego opróżnienie odkurzacza jest łatwiejsze.

 

Czy odkurzacz bezworkowy będzie dla ciebie dobry?

 

Z drugiej strony oprócz zalet odkurzaczy bezworkowych pojawiają się również ich wady. Przede wszystkim jest to konieczność opróżniania pojemnika na kurz – najlepiej robić to każdorazowo po odkurzaniu, by zachować najwyższą higienę. Trzeba przy tym uważać, aby nie rozsypać zawartości pojemnika.

W przypadku modeli wodnych także potrzebne jest nalewanie do odkurzacza wody i jej wylewanie – należy robić to każdorazowo, ponieważ pozostawiona w środku woda stanie się miejscem rozwoju drobnoustrojów, które zaczną wydawać nieprzyjemny zapach i mogą rozprzestrzeniać się także w wewnętrznej konstrukcji odkurzacza.

Jeżeli szukasz więcej informacji dotyczących odkurzaczy bezworkowych, wejdź do serwisu internetowego Idealny Odkurzacz. Tutaj możesz poczytać o tych modelach i skorzystać ze specjalnego konfiguratora odkurzaczy, który wskaże ci, na jakie z nich warto zwrócić uwagę.

2 komentarze

  1. Ja uważam że zwykłe są lepsze te bezworkowe które miałam szybko się zapychały i słabo ssały. Wiec jeżeli masz małe miekszanie a w mieszkaniu same twarde podłogi ( panele, kafle itp ) to bezworkowy jest ok, natomiast jeśli masz dywany, duzy dom i jeszcze zwierzęta to odradzam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *