Czym jest endoproteza stawu biodrowego? Przebieg zabiegu i rehabilitacja

Endoproteza stawu biodrowego to sztuczny staw biodrowy składający się z kuli zakończonej trzpieniem i panewki. Ta konstrukcja wykonana z metalu, ceramiki i tworzywa sztucznego ma zastąpić zniszczone, zwyrodniałe struktury stawu biodrowego biomechanicznym urządzeniem umożliwiającym odzyskanie utraconych funkcji kończyny dolnej. 

Dzięki postępowi nauk medycznych endoprotezy wykonuje się obecnie z różnych trwałych materiałów coraz lepiej spełniających wysokie wymagania wytrzymałościowe, poślizgu mechanicznego i inne. Ze względu na zakres wymiany stawu rozróżniamy endoprotezy całkowite i częściowe. Ze względu na sposób mocowania do kości rozróżniamy cementowe, bezcementowe i hybrydowe endoprotezy stawu biodrowego. 

Coraz częściej biodra usprawnia się metodą kapoplastyki, czyli pokrycia głowy kości udowej i wymiany powierzchni panewki w miednicy. Ten  zabieg polecany jest dla osób aktywnych fizycznie, mających dobre podłoże kostne.

Dla kogo wskazana jest endoproteza stawu biodrowego?

Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej dotyka po 50 roku życia lub stawów po kontuzji. Charakterystycznym objawem zwyrodnienia stawu biodrowego jest ból w pachwinie promieniujący do kolana. Najczęściej występuje zwyrodnienie spowodowane naturalnym zużyciem stawy. 

Czasami przyczyną choroby mogą być wady wrodzone. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest wskazaniem do wykonania  endoprotezoplastyki stawu biodrowego.  Związane z chorobą są ograniczenia ruchomości stawu, przykurcze i bóle. Do zabiegu kwalifikuje lekarz specjalista chirurgii urazowo-ortopedycznej w konsultacji z  lekarzem anestezjologiem. Rodzaj endoprotezy sposób wykonania zabiegu zależy od stanu ogólnego pacjenta, wieku i placówki chirurgicznej wykonującej zabieg.

Przebieg leczenia i zbiegu wiodącym ośrodku chirurgiczno-ortopedycznym

Leczenie zachowawcze stosuje w przypadku urazu lub kontuzji gdy są szanse na jego skuteczność. Leczenie farmakologiczne z zastosowaniem środków przeciwbólowych, maści żelów itp. Medycyna regeneracyjna wykorzystująca naturalne zdolności organizmu do regeneracji chrząstki stawowej.  W razie braku efektów pozostaje leczenie operacyjne. 

W klinice ortopedii i traumatologii Carolina Medical Center w Warszawie zabiegi wykonuje się z wykorzystaniem artroskopu (artroskopia stawu biodrowego) i metodą otwartą  endoprotezoplastykę w tym małoinwazyjną techniką kapoplastyki stawu biodrowego metodą BHR (zobacz: https://carolina.pl/kapoplastyka-calkowita-stawu-biodrowego-metoda-bhr/). W tej technice operacyjnej zastępowane są jedynie powierzchnie stawowe.  Jest to zabieg oszczędzający kość. Metoda ta zapewnia duży zakres ruchu w stawie biodrowym, pełny powrót do aktywności sportowej, wysoki komfort użytkowania, możliwość założenia w przyszłości protezy standardowej, szybką rehabilitację.

Rehabilitacja po zabiegu  metodą BHR

Prawidłowo przeprowadzona systematyczna rehabilitacja prowadzona przez doświadczonych fizjoterapeutów pozwala na powrót do pełnej aktywności sportowej już 12 tygodni po operacji wykonanej metoda BHR. Metoda BHR przeznaczona jest głównie dla osób aktywnych poniżej 55 roku życia, gdyż jest możliwość jej wymiany na standardową w przypadku nadmiernego zużycia.

Zobacz też: https://urodaizdrowie.pl/bol-biodra-czym-moze-byc-spowodowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *