Czym jest fizjoterapia i w jakich schorzeniach może Ci pomóc?

0 466

Urazy mogą zdarzyć się każdemu, a niejednokrotnie ograniczyć na długi czas sprawność ruchową. W powrocie do zdrowia dużą rolę odgrywa pomoc fizjoterapeuty. Czym dokładnie jest fizjoterapia i w jakich schorzeniach warto się na nią zdecydować?

 

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia pozwala przywracać sprawność po urazach, schorzeniach i zabiegach, ale także wspomaga rozwój i utrzymywanie sprawności fizycznej. Dzięki fizjoterapii funkcjonowanie może być znacząco poprawione. Fizjoterapia ma zastosowanie nie tylko w przypadku chorób i urazów, ale także w naturalnych procesach starzenia się, a także w dolegliwościach bólowych.

 

Fizjoterapeuta to w Polsce samodzielny zawód medyczny. Osoba wykonująca go, może diagnozować pacjenta, planować i prowadzić fizykoterapią, kinezyterapię i masaż, a także dobierać wyroby medyczne do potrzeb pacjenta, zlecać je i uczyć pacjenta korzystania z nich.

Sprawdź specjalizację Fizjoterapia w Placówkach Medycznych Scanmed: https://scanmed.pl/specjalizacje/fizjoterapia

 

Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Z uwagi na wszechstronność pracy fizjoterapeuty, możemy wybrać się do niego po pomoc w wielu sytuacjach. Najbardziej oczywiste są stany po rozmaitych urazach – przede wszystkim kości i stawów, ale także rdzenia kręgowego oraz po urazach czaszkowo-mózgowych. W zależności od tego, po jakim urazie jesteśmy i w jaki sposób ograniczył on naszą sprawność, fizjoterapeuta dobierze odpowiednie metody, które pozwolą nam maksymalnie korzystać z możliwości naszego ciała.

 

Zmorą dzisiejszych czasów są bóle kręgosłupa i pleców. Często wynikają one z siedzącego trybu życia, ale także są następstwem wad postawy czy zmian zwyrodnieniowych. W zależności od tego, skąd biorą się dolegliwości bólowe w obrębie pleców, fizjoterapeuta pomoże nam się ich pozbyć. Fizjoterapia w tym wypadku będzie składać się nie tylko z konkretnych ćwiczeń, np. rozciągających mięśnie i stawy czy korygujących wady postawy, ale także z nauczenia pacjenta przyjmowania prawidłowej postawy w pracy i dbania o narządy ruchu na co dzień.

Ból i ograniczenia ruchomości mogą pojawiać się także w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów czy osteoporozie – wtedy także możemy, a nawet powinniśmy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

 

Wreszcie, fizjoterapeuta może skutecznie pomóc cierpiącym z powodu chorób przewlekłych. Choroba Parkinsona, stwardnienia rozsiane i stwardnienie zanikowe boczne, mózgowe porażenie dziecięce, a nawet astma – objawy i następstwa wszystkich tych chorób mogą zostać złagodzone dzięki profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty.

Terapia fizjoterapeutyczna to szansa na życie bez bólu. Zamiast zażywać tabletki przeciwbólowe, które jedynie maskują dolegliwości, ale w żaden sposób nie wpływają na ich przyczynę, lepiej oddać się w ręce fizjoterapeuty. Praca z tym specjalistą pozwala na zredukowanie, a nawet usunięcie dolegliwości bólowych, co przekłada się na poprawę komfortu codziennego życia. Fizjoterapeuta pomoże przywrócić jak największą sprawność po urazach oraz nauczy nas korzystania z naszego ciała na co dzień w taki sposób, by czerpać radość z życia, a nie krzywić się z bólu.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.