Cierpisz na migrenę? Według badań, znajdujesz się wśród 18% osób, które deklarują występowanie epizodów tej choroby. Nagły atak bólu może zupełnie uniemożliwić normalne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, jakie leki pomocne w walce z chorobą możesz znaleźć w aptece.
Powszechnie uważa się, że migrena jest nieuleczalna. Częściej zapadają na nią kobiety – wśród Europejczyków częstotliwość występowania migreny w skali roku wynosi 6-9% dla panów, a w przypadku pań aż 15-17%. Nie jest jednak prawdą, że w walce z bólem masz zupełnie związane ręce – istnieje wiele substancji, które mogą być pomocne podczas zarówno profilaktyki migreny, jak i w czasie samego jej ataku.
Leki bez recepty
Warto wiedzieć, że bez recepty można dostać nie tylko niesteroidowe leki przeciwbólowe, ale także i specjalistyczne substancje, na przykład zawierające kwas tolfenamowy polecany przez neurologów. Kwas tolfenamowy ma udowodnioną skuteczność na poziomie podobnym do sumatryptanu wydawanego na receptę, a jednocześnie jest równie łagodny dla przewodu pokarmowego, co na przykład paracetamol.
Warto także wiedzieć, że w leczeniu bólu o średnim lub małym natężeniu skuteczne mogą okazać się nawet niesteroidowe leki przeciwzapalne, dostępne bez recepty. Należą do nich popularne tabletki zawierające na przykład paracetamol, kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen. Niektóre tego typu leki dostępne są także w wersji dla migrenowców – zazwyczaj zawierają one dodatkową porcję kofeiny. Jeśli nie pijasz kawy i nie jesteś przyzwyczajony do przyjmowania dużych dawek tej substancji, lepiej zdecydować się na klasyczną wersję leku.
Leki na receptę
Jeśli cierpisz na intensywne i często powtarzające się ataki bólu, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pomoże on dobrać odpowiednią terapię, która przyniesie ulgę i zmniejszy częstotliwość migren.
Co może przepisać lekarz? Specjalista może zalecić leki mające w składzie ergotaminę. Wiąże się ona z receptorami dopaminy, serotoniny i noradrenaliny, a jednocześnie powoduje skurcz naczyń krwionośnych, przynosząc ulgę i hamując atak.
Popularnym rozwiązaniem są też sumatryptany, które również powodują skurcz naczyń krwionośnych i tym samym przerywają atak. Warto wiedzieć, że według badań, kwas tolfenamowy dostępny bez recepty w połączeniu z tryptanami w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie częstotliwości występowania ataków.
Zioła i metody naturalne
Nie jesteś przekonany do leków? Możesz wypróbować naturalne metody walki z migrenowym bólem głowy. Należy do nich między innymi stosowanie ziołowych naparów. Do najpopularniejszych należy napar z imbiru albo kurkumy, które sporządzisz, zalewając wrzątkiem drobno posiekane 2-3 centymetrowe kawałki tych przypraw korzennych. Także herbatki ziołowe – na przykład z kory wierzby białej, z rozmarynu lekarskiego oraz z mięty, wykazują skuteczne działanie antymigrenowe.