Zespół stawu skroniowo-żuchwowego to jedno z powszechnych schorzeń. Jednym ze specyficznych objawów jest przeskakująca żuchwa, a także ból głowy o nasileniu podobnym do migreny. Jak należy leczyć dolegliwość?
Czym jest zespół stawu skroniowo-żuchwowego?
Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z kością skroniową, pomiędzy którymi znajduje się krążek stawowy. Staw skroniowo-żuchwowy odgrywa bardzo ważną rolę w wykonywaniu czynności takich jak jedzenie czy mówienie. W przypadku jego wadliwego działania, czynności te są utrudnione.
Mamy wtedy do czynienia z zespołem stawu skroniowo-żuchwowego. To jedna z dysfunkcji stawu, która charakteryzuje się ograniczenie ruchomości żuchwy. Otwieraniu i zamykaniu ust towarzyszy silny ból, który pacjenci często porównują go do bólu migrenowego.
Jakie są objawy zespołu stawu skroniowo-żuchwowego?
Główną dolegliwością, która towarzyszy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, jest silny ból twarzy, a także głowy, który przypomina ból migrenowy. Nasila się wraz z mówieniem , otwieraniem szeroko ust i żuciem.
W niektórych przypadkach ból promieniuje w stronę ucha, skroni, żuchwy i potylicy. Odczuwany jest także ból zębów, a także ból i ucisk za oczami. W momencie otwierania ust, następuje przeskoczenie lub blokowanie żuchwy. Do najczęstszych objawów zalicza się:
- ból głowy o nasileniu podobnym do migreny,
- ból zębów,
- ból uszu,
- trudności w otwieraniu i zamykaniu ust np. podczas ziewania, przeżuwania,
- słyszalne odgłosy trzaskania podczas otwierania i zamykania ust,
- ból przy ziewaniu,
- ból żuchwy, uszu,
- przeskoczenie, blokowanie żuchwy
Zespół stawu skroniowo-żuchwowego – objawy
Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą mieć różne podłoże. Zalicza się do nich m.in.:
- stres,
- zgrzytanie zębami, tzw. bruksizm,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- bardzo mocne zaciskanie szczęk podczas snu,
- urazy mechaniczne,
- nawykowe żucie gumy,
- uszkodzenie krążka stawowego,
- zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego;
- wada zgryzu,
- nieprawidłowe ustawienie zębów;
- urazy głowy oraz żuchwy,
Jak leczyć zespół stawu skroniowo-żuchwowego?
Postawienie prawidłowej diagnozy jest trudne, ponieważ objawy zespołu stawu są dość podobne do innych schorzeń. Lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem oraz wykonuje badanie manualne mięśni głowy i szyi, stawów skroniowo-żuchwowych oraz torebek stawowych.
Może również zlecić dodatkowe badania np. tomografię stawów skroniowo-żuchwowych, rezonans głowy, a nawet badanie krwi. Na podstawie wyników i przeprowadzonego wywiady i przyczyny schorzenia, lekarz może zaproponować:
- Leczenie stomatologiczne i protetyczne
- Fizjoterapię, czyli rozluźnienie stawów i poprawa elastyczności mięśni
- Laseroterapię,
- Terapię ciepłem lub zimnem,
- Autoterapię, czyli naukę wykonywania samodzielnych ćwiczeń.
Lekarze przepisują również leki rozkurczowe, a także te o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W przypadku osób, które cierpią na bruksizm, zaleca się specjalne płytki zgryzowe, które zakłada się na noc.Informacje pozyskaliśmy ze strony https://dentysta.eu/schorzenia-stawu-skroniowo-zuchwowego