Decoupage, czyli hobby dla każdego

Decoupage jest techniką, która polega na zdobieniu powierzchni przedmiotów przy pomocy bardzo cienkiego papieru lub serwetek.

Dzięki temu wiele starych przedmiotów otrzymuje nowe życie. Dla wielu osób wyklejanie jest po prostu przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Jest to forma wyrazu artystycznego, który znakomicie sprawdza się przy planowaniu niepowtarzalnych prezentów. Z pozoru proste zadanie, w praktyce wcale nie jest takie łatwe, ale trening czyni mistrza.

Jak rozpocząć przygodę z decoupage’m?

Przede wszystkim należy zarezerwować sobie dużo wolnego czasu, ponieważ wyklejanie jest bardzo czasochłonne. Możliwości są nieograniczone od szkatułek po wielkie szafy, a wszystko zależy od pomysłowości twórcy. Do wykonania pierwszego dzieła metodą decoupage, potrzebny będzie przedmiot do ozdobienia, cienkie serwetki, nożyczki, farba akrylowa, cienki pędzel i klej. Na pierwszy raz najlepiej wybrać drewniany przedmiot o gładkiej powierzchni, która dobrze połączy się z papierem. Po nabraniu wprawy można zacząć ozdabianie rzeczy ze szkła, metalu i ceramiki. Metoda ozdobna decoupage polega na przyklejaniu serwetek w taki sposób, żeby wzór sprawiał wrażenie ręcznie namalowanego. Pracę należy rozpocząć od pomalowania obiektu farbą akrylową. Następnie przykleja się kilka warstw papieru i maluje bezbarwnym lakierem. Od kilku lat wyklejanie zdobywa coraz większą popularność, dlatego z czasem warto zainteresować się ofertą specjalistycznych sklepów dla amatorów decoupage’u.

Co różni decoupage od innych technik?

Ta metoda jest łatwa do przyswojenia zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych amatorów ozdabiania swojego otoczenia. W końcu o wiele łatwiej atrakcyjnie ozdobić szkatułkę, niż namalować obraz. Wiele elementów wycina się z szablonu lub wykorzystuje gotowe ozdobny nadruk z serwetek. Decoupage to nie tylko papier i i klej, ale również niezliczona ilość ozdób takich jaki cekiny, brokaty i różnego rodzaju substancje koloryzujące. Ważnym aspektem są niskie koszty wykonania. Nie trzeba kupować drogich materiałów, ponieważ można wykorzystać elementy dostępne w domu na co dzień. Decoupage wyróżnia od innych technik, to jaki ma wpływ na renowację przedmiotów. Dzięki tej metodzie tanim kosztem można dać drugie życie meblom, lampom, a nawet łyżkom i talerzom. W dobie przerostu konsumpcjonizmu jest to znakomita alternatywa, ponieważ można zmieniać wygląd rzeczy razem wystrojem wnętrza. Własnoręcznie oklejone przedmioty stanowią wyjątkowy i niespotykany prezent, który obdarowany zapamięta na długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *