Diagnostyka niepłodności u kobiet

Posiadanie dzieci jest marzeniem wielu kobiet, jednak nie każda ma możliwość jego spełnienia. Na przeszkodzie do jego realizacji nierzadko stoją kwestie zdrowotne, które uniemożliwiają posiadanie potomstwa.

Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć różną etiologię, dlatego też wykonanie odpowiednich badań stanowi pierwszy krok do zastosowania właściwego leczenia. Jednym z nich jest USG ginekologiczne, które ma za zadanie wykryć ewentualne nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych kobiety.

Kiedy mówimy o niepłodności?

Niepłodność stanowi czasową, trwającą co najmniej 12 miesięcy, ale możliwą do wyleczenia niezdolność do zajścia w ciążę. Kobiecie, pomimo niestosowania środków antykoncepcyjnych i odbywania regularnych (3-4 razy w tygodniu) stosunków płciowych, nie udaje się zajść w ciążę. Rozróżnia się niepłodność pierwotną (niemożność posiadania pierwszego dziecka) oraz wtórną (kiedy kobieta posiadająca już jedno lub więcej dzieci nie może zajść w kolejną ciążę).

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn niepłodności u kobiet. Wśród najczęstszych z nich należy wymienić:

  • choroby tarczycy i nadnerczy;
  • zespół policystycznych jajników;
  • endometriozę;
  • nieprawidłowości anatomiczne;
  • choroby metaboliczne;
  • niewłaściwy styl życia (otyłość, nałogi, brak aktywności, stres);
  • torbiele;
  • mięśniaki macicy;
  • niedrożność jajowodów;
  • zespół Turnera.

USG ginekologiczne w diagnostyce niepłodności

W przypadku wystąpienia problemów z poczęciem potomstwa, badania w kierunku niepłodności powinny zostać wykonane zarówno przez mężczyznę, jak i kobietę. Podstawowa diagnostyka niepłodności w przypadku kobiet obejmuje wywiad położniczy, a także badania hormonalne oraz analityczne, w tym USG ginekologiczne.

Ultrasonografia jest jedną z podstawowych metod diagnostyki obrazowej, stosowanych w ginekologii. Pozwala na szybkie i wnikliwe zbadanie narządów rodnych kobiety oraz dokładną ocenę ich stanu.

USG ginekologiczne wykonywane jest najczęściej przezpochwowo. Pacjentka znajduje się pozycji leżącej na fotelu ginekologicznym. Specjalista wykonujący badanie zakłada na głowicę gumową osłonkę jednokrotnego użytku oraz pokrywa ją specjalnym żelem ułatwiającym obrazowanie i zmniejszającym uczucie dyskomfortu, a następnie delikatnie wprowadza sondę do dróg rodnych badanej.

Dzięki nieinwazyjności oraz dokładności, USG ginekologiczne odgrywa znaczącą rolę w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Oprócz możliwości ocenienia prawidłowości budowy narządów rodnych, umożliwia także monitorowanie prawidłowości działania jajników i jajowodów. Warto jednak pamiętać, że niepłodność jest problemem nie tylko kobiet, ale również mężczyzn, dlatego też jej diagnostyka powinna dotyczyć obojga partnerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *