Dieta w chorobach tarczycy

Każdy z nas powinien pamiętać o zbilansowanej diecie. Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne zarówno w przypadku osób zmagających się z różnego typu schorzeniami i chorobami, jak i w przypadku osób zdrowych. Dziś skupimy się na pierwszej grupie, a mówiąc dokładniej, na osobach z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy. Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Dieta w niedoczynności tarczycy

Jakie są zalecenia żywieniowe w przypadku niedoczynności tarczycy? Tutaj dużą rolę odgrywa jod (jest on niezbędny do produkcji hormonów tarczycy). Jod znajduje się między innymi w takich produktach jak makrela, dorsz, ostrygi.

Powinniśmy pamiętać także o Selenie. Selen jest niezwykle istotny dla prawidłowej konwersji T3 (trijodotyroniny), jest składnikiem enzymu ‒ dejodynazy, który odpowiada za przemianę tyroksyny w trijodotyroninę. W wyniku wspomnianej przemiany powstaje aktywny hormon T3, który pobudza metabolizm, pracę układu oddechowego i serca. Niedobór T3 może spowodować zmniejszenie przyswajalności jodu oraz uszkodzenie tarczycy. Selen znajduje się w rybach, w produktach zbożowych i mlecznych, w orzechach brazylijskich.

Ważne jest również żelazo. Żelazo stanowi składnik tarczycowej peroksydazy jodującej, która odpowiada za aktywację przemiany tyreoglobuliny do tyroksyny oraz T3. Źródło żelaza to pestki dyni, otręby czerwone mięso.

W diecie osoby zmagającej się z niedoczynnością tarczycy nie może też zabraknąć cynku, błonnika pokarmowego, pełnowartościowego białka.

Dieta w nadczynności tarczycy

W przypadku nadczynności tarczycy większą uwagę należy zwrócić na podaż energii. Na dietę wysokokaloryczną w szczególności powinny postawić osoby z niedowagą.

Jadłospis musi uwzględniać węglowodany. Ważne jest także białko. Dobrymi źródłami białka będą ryby, jaja, chude mięso. Do diety powinniśmy też włączyć tłuszcze pochodzenia roślinnego, ich źródłem są między innymi awokado czy oliwa z oliwek. Ograniczyć należy spożywanie produktów wysoko przetworzonych.

Revita diet ‒ zadbaj o swoje zdrowie

Pamiętajmy, że zdrowie jest sprawą najważniejszą i postawmy na przygotowaną specjalnie dla nas, dostosowaną do naszych potrzeb żywieniowych i zdrowotnych dietę. Wszystkim zainteresowanym polecamy portal Revita Diet. Revita Diet tworzą dwie doktorki, mające ponad 20-letnie doświadczenie oraz dietetyczka. Specjalistki pomogły juz wielu pacjentom, w tym także zmagającym się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.

Podsumowanie

Osoby z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy powinny pamiętać o zdrowej, dobrze zbilansowanej diecie. Warto tutaj zdać się na pomoc dietetyków, którzy przygotują spersonalizowany, dostosowany do naszych potrzeb jadłospis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *