Dlaczego artystyczne naszyjniki znów są w modzie? Nowy poziom ręcznie robionej biżuterii

Od ręcznie robionej biżuterii wszystko się zaczęło, a ludzkość takie ozdoby nosiła jeszcze zanim w ogóle homo sapiens wymyślił ubrania. Trudno zastąpić sposób wykonywania naszyjników, kolczyków czy bransoletek niż pracą ludzkich rąk. Ale do łask wróciła nie tylko biżuteria robiona ręcznie, ale w artystycznym duchu, z wizją i kreatywnością. Dlaczego takie unikatowe wyroby jubilerskie zyskują na ogromnej popularności?

Artystyczna biżuteria to nie tylko zwykłe dodatki do stroju, ale również oryginalne dzieła sztuki, które pozwalają wyrazić swój styl i indywidualność. W tym artykule omówimy kilka powodów, dla których warto nosić artystyczne naszyjniki czy inne elementy biżuterii. Za przykład posłużą wyroby z pracowni artystycznej Motyle w Sopocie.

Unikatowe naszyjniki to inwestycja

Po pierwsze, artystyczna biżuteria jest unikalna i niepowtarzalna. W przeciwieństwie do biżuterii masowej produkcji, którą można znaleźć w każdym sklepie jubilerskim, ręcznie robione naszyjniki, kolczyki, bransoletki czy pierścionki są tworzone w pojedynczych egzemplarzach lub w małych seriach. To oznacza, że nosząc je, możemy być pewni, że nikt inny nie będzie miał identycznej ozdoby. Dzięki temu noszenie artystycznej biżuterii pozwala nam wyróżnić się z tłumu i wyrazić swoją indywidualność.

Srebrne czy złote naszyjniki? …każde mają unikatową wartość.

Dzieła sztuki, które stanowią biżuterię artystyczną, są często tworzone z dużą dbałością o szczegóły i jakość wykonania. Mogą być one ozdobione unikalnymi kamieniami, kryształami, szkłem, metalami lub innymi materiałami, które nadają im niepowtarzalny wygląd i charakter. W sopockiej pracowni jubilerskiej Motyle, która od lat zajmuje się tworzeniem ręcznie robionych naszyjników, kolczyków czy bransoletek, produkowane są zarówno srebrne i złote wyroby, często na indywidualne zamówienie. Najchętniej kupowane w ostatnim czasie unikatowe naszyjniki niosą ze sobą pewne przesłania i wartości, które mogą inspirować i pobudzać do refleksji. W konkretnych kolekcjach znaleźć można całe komplety biżuterii. Mogą być one nawiązaniem do tradycji kulturowych lub wartości, które dla artysty są ważne.

Wróciła moda na „hand made”

Artystyczne naszyjniki wykonane ręcznie przez wykwalifikowanych rzemieślników wymagają wiele czasu i uwagi. Takie dzieła sztuki są często cenione przez kolekcjonerów i miłośników artyzmu, co oznacza, że ich wartość może z czasem wzrosnąć. Wrócił „boom” na wyroby ręczne, tak zwany „hand made” i tę tendencję zauważają pracownicy warsztatu jubilerskiego Motyle. Ogromnie wzrasta sprzedaż biżuterii robionej ręcznie, a unikatowe, artystyczne naszyjniki wykonywane są w pracowni na bieżąco, często z uwzględnieniem indywidualnych zmian klientek.

Do kogo pasuje artystyczna biżuteria?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Niektóre uważają, że ciężkie srebrne naszyjniki z dużymi wisiorami – bo tak kojarzy się artystyczna biżuteria – są dla starszych pań, hippisek czy na wskroś oryginalnych osobowości. Nic bardziej mylnego. Biżuteria robiona ręcznie wcale nie musi być „odjechana” i kojarzyć się z tarocistkami czy wiekowymi kobietami. Twórcy pracowni Motyle w Sopocie w gronie swoich klientek mają nawet bardzo młode kobiety poniżej 30 r.ż., które szukają oryginalności, nietypowych pomysłów na prezent czy chcą zainwestować. Unikatowe naszyjniki zdobią szyję kobiety w każdym wieku, bo wybierając biżuterię robioną ręcznie „na miarę” sami decydujemy co ona odzwierciedla, jakie niesie przesłanie, w jakim charakterze jest wykonana. Artystyczna biżuteria nie dba o metrykę i jest doskonałym zwierciadłem każdej osobowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *