Dobierz sukienkę do typu figury

0 955

Nie trzeba być wykwalifikowanym specjalistą do spraw wizerunku, aby wiedzieć, że odpowiednio dobrany strój jest bardzo istotną kwestią, wpływającą nie tylko na życie zawodowe, komunikację z innymi, ale przede wszystkim na własne samopoczucie. Nie należy spraw wyglądu bagatelizować i traktować, jako dziedziny zarezerwowanej dla pozbawionych większych ambicji miłośniczek mody. Ma on wpływ na samoocenę, a co za tym idzie i samoakceptację, z którą to w dobie lansowanego powszechnie w mediach kultu doskonałości wiele kobiet ma momentami problem.

Cóż właściwie znaczy wcześniej wspomniany epitet „odpowiedni”? Słowo to ma różne konotacje, dotyczy nie tylko okazji, do której należy dobrać strój, ale również odnosi się do figury. Rozpoznanie reprezentowanego przez siebie typu tej ostatniej, świadomość jej zalet oraz dobieranie ubrań, które potrafią je eksponować to gwarancja modowego sukcesu. Poniżej przywołane zostały podstawowe typy figur, umownie przyrównane do liter alfabetu oraz sugestie odnośnie preferowanych fasonów sukienek. Te ostatnie to przecież idealne kreacje na obecną porę roku.

Litera A:

Typ figury porównywany kształtem również do gruszki. To ideał kobiecych proporcji, któremu hołdowano w starożytności — charakteryzujące go szerokie biodra były symbolem płodności. Powyżej ich linii sylwetka się wysmukla, brzuch jest płaski, biust niezbyt obfity, a ramiona szczupłe. Aby uwidocznić szczupłą talię warto postawić na sukienki wiązane, czy marszczone w pasie, eksponujące tę okolicę. Preferowane są kroje proste, lub lekko rozszerzane, rozkloszowany dół tylko powiększy dysproporcje między masywnymi biodrami a szczupłą górą. Ta ostatnia zyska optycznie dzięki ozdobnym falbanom przy dekolcie, czy modnemu ostatnio hiszpańskiemu, marszczonemu dekoltowi.

Litera O:

Mogą się nią pochwalić szczęśliwe posiadaczki zgrabnych, szczupłych nóg, które warto podkreślać na przykład sukienkami mini, czy też tymi z głębokimi, odważnymi rozporkami. Zadbać należy, aby nie były odcinane pod biustem, w ten sposób zwróciłyby uwagę na brak wcięcia w talii, czy zbędne kilogramy w okolicach brzucha. Idealnie sprawdzą się w takiej sytuacji fasony rozkloszowane, czy szyte z koła. Połączenie luźnej góry z dopasowanym, krótkim dołem jest za to mniej zobowiązującą propozycją na co dzień.

Litera X:

Znaki rozpoznawcze to wyraźnie zarysowana, szczupła talia, obfity biust i krągłe biodra. Sylwetka tego typu jest ideałem, pożądanym przez wiele kobiet — wszystkie zabiegi modelowania strojem mają na celu zbliżenie danej sylwetki do tych kobiecych proporcji. Takimi kształtami warto chwalić się za pomocą dopasowanych fasonów. Pożądane są drapowania w okolicach talii i wszelkie inne elementy dekoracyjne, które zwrócą uwagę właśnie w te rejony. Przy zobowiązujących okazjach i wielkich wyjściach można pozwolić sobie na sukienkę z gorsetową górą, która to podkreśli wcięcie w talii i uwydatni biust. Ten ostatni podkreśli również głęboki, v-kształtny dekolt.

Litera I:

Z takimi kształtami można z powodzeniem czuć się niczym stąpająca po wybiegach modelka. Szczupła sylwetka i wysoki wzrost sprawiają, że panie o takiej figurze świetnie prezentują się w każdym fasonie. Nawet oversizowe, swobodnie układające się kroje, które często są problematyczne, fenomenalnie leżą na ciele. Przy takich proporcjach śmiało można pozwolić sobie na eksperymenty z trendami, bowiem nie ma rzeczy, która nieatrakcyjnie prezentowałaby się na takim ciele.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.