Pojawienie się cieni pod oczami może mieć różne przyczyny. Najczęściej powodem jest zmęczenie, choroba, stres, uwarunkowania genetyczne lub po prostu niezdrowy tryb życia. Czasami w rozwiązaniu tego problemu pomagają domowe sposoby – właściwa pielęgnacja oraz większa aktywność fizyczna. Niekiedy jednak trudno zwalczyć cienie pod oczami na własną rękę. Warto wtedy skorzystać ze wsparcia gabinetu kosmetycznego.
Cenie pod oczami wpływają negatywnie na to, jak postrzegają nas inni. Przede wszystkim wyraźnie postarzają oraz świadczą o niezdrowym trybie życia i złym stanie całego organizmu. Najtrudniejsze do zniwelowania są te cienie, które pojawiły się na skutek uwarunkowań genetycznych. W pozostałych przypadkach, jeżeli przyczyną wystąpienia problemu jest np. niewystarczająca ilość snu, nadużywanie alkoholu i papierosów, stres, starzenie się czy też niewłaściwa dieta, nieatrakcyjne zmiany w okolicach oczu można zredukować.
– Pamiętajmy, że wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzą różne procesy, odpowiedzialne m.in. za siwienie włosów oraz pojawienie się zmarszczek. Podobnie jest z cieniami w okolicach oczu. Z biegiem lat zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej w tym obszarze oraz dochodzi do zmiany układu kości oczodołu – tłumaczy Emilia Rechul, kosmetolog gabinetu Qclinique w Warszawie.
Domowa pielęgnacja i zdrowy tryb życia
W niektórych przypadkach w zredukowaniu cieni pod oczami skuteczne okażą się z pozoru proste czynności – większa ilość snu, zrezygnowanie z alkoholu i papierosów oraz częstsze spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ponadto, zawsze warto zastosować dietę bogatą w zielone warzywa. Nie tylko dlatego, że pomoże ona w walce z niedoskonałościami skóry. Właściwe odżywianie przyczyni się również do ogólnej poprawy kondycji całego organizmu.
Przejście na zdrowy tryb życia nie jest jedynym sposobem walki z cieniami w okolicach oczu, który można wypróbować na własną rękę. Równie dobrze sprawdzą się różnego rodzaju okłady, przygotowywane z ogólnodostępnych produktów spożywczych – ogórków, jabłek, surowych ziemniaków czy też czarnej herbaty.
– Nie jest tajemnicą, że wiele preparatów kosmetycznych powstaje na bazie produktów spożywczych. W związku z tym, okłady bogate w substancje odżywcze można bez problemu przygotować w zaciszu domowym. Przykładowo: wykorzystanie plastrów ogórka, które zawierają przeciwutleniacze, zadziała łagodząco na okolice oczu, a przy okazji zmniejszy obrzęki i obrzmienia. Okłady z czarnej herbaty zniwelują zaś opuchliznę, gdyż są bogate w kofeinę oraz garbniki – wyjaśnia Emilia Rechul.
Redukowanie cieni pod oczami w gabinecie kosmetycznym
Wizyta w salonie, w celu zniwelowania niedoskonałości w okolicach oczu, ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na precyzyjne, bezpieczne i profesjonalne działanie we wspomnianym obszarze naszego ciała. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach gabinety oferują różne kuracje kosmetyczne, których zadaniem jest m.in. zredukowanie cieni pod oczami. A dzięki temu dużo łatwiej dostosować właściwą metodę działania do konkretnego problemu. Do najpopularniejszych zabiegów tego typu można zaliczyć: karboksyterapię, magiczne spojrzenie marki Bielenda Professional, mezoterapię mikroigłową oraz wampirzy lifting. Warto pokrótce omówić każdą z wymienionych kuracji.
Karboksyterapia – do zabiegu wykorzystuje się dwutlenek węgla, czyli związek chemiczny naturalnie występujący w przyrodzie i organizmie człowieka. Wprowadzenie CO2 pod skórę skutkuje wywołaniem kontrolowanego stanu zapalnego, co z kolei stymuluje produkcję kolagenu, poprawia mikrokrążenie oraz odnawia komórki naskórka. Karboksyterapia uchodzi obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod niwelowania cieni pod oczami. Wykonanie zabiegu wpływa również na zwiększenie sprężystości skóry.
Magiczne spojrzenie – ta kuracja kosmetyczna sprawdza się zarówno w przypadku zmniejszonej jędrności skóry w okolicach oczu, cieni oraz opuchlizny, jak i zmarszczek mimicznych. Zabieg pozwala odzyskać młodzieńczy blask spojrzenia i może być stosowany już od 25. roku życia. Ponadto, kurację marki Bielenda Professional warto uzupełnić o radiofrekwencję RF. Pobudzi to komórki skóry (fibroblasty) do produkcji i regeneracji włókien kolagenowych.
Mezoterapia mikroigłowa – zabieg z zakresu kosmetologii estetycznej, który nie tylko rewitalizuje skórę, ale także pobudza naturalne procesy regeneracyjne w zewnętrznej warstwie ciała. W największym skrócie, mezoterapia polega na wykonaniu mikronakłuć i wprowadzeniu w powstałe mikrokanaliki wybranego preparatu kosmetycznego, np. substancji rozjaśniającej cenie pod oczami. W ramach kuracji można również spłycić zmarszczki oraz uelastycznić okolice poddawane zabiegowi.
Wampirzy lifting – ostatnia ze wspomnianych kuracji, lecz wcale nie najmniej skuteczna. Do wykonania tego zabiegu używa się preparatu krwiopochodnego, który trzeba pozyskać z krwi pacjenta. Osocze bogatopłytkowe, bo o tej substancji mowa, zawiera wiele składników aktywnych (peptydów), pobudzających inne komórki do odnowy biologicznej. Głębokie wprowadzenie preparatu sprawia, że skóra staje się wyraźnie młodsza, a cienie i zmarszczki w okolicach oczu ulegają zredukowaniu.
– Wizyta w gabinecie kosmetycznym pozwoli na skuteczne zniwelowanie wielu problemów skórnych. Niemniej, zawsze warto zapobiegać pojawieniu się różnych niedoskonałości, niż walczyć z nimi, gdy już zdążą się rozwinąć. Nigdy nie rezygnujmy więc z regularnej pielęgnacji domowej oraz pamiętajmy o podstawowych czynnościach, m.in. dokładnym demakijażu przed snem – podkreśla kosmetolog Qclinique.