Domowe metody zamiast brania tabletek

W przypadku wielu dolegliwości doskonale sprawdzają się domowe metody. Trzeba jednak pamiętać, że są one polecane tylko wtedy, gdy dana dolegliwość faktycznie nie jest na tyle niepokojąca, by zdecydować się jednak na leczenie farmakologiczne, na wizytę u lekarza. Dlatego tak naprawdę bardzo ważne jest, by udało się to dobrze ocenić, by była możliwość dobrego podejścia.

Domowe sposoby są najlepsze?

Czasem jest tak, że bardziej polecane są domowe metody, jako mniej inwazyjne i dające mniejsze ryzyko powikłań, niż metody farmakologiczne, które nie zawsze są polecane, z różnych względów. Mogą być np. za mocne niepotrzebne, nieadekwatne do nasilenia danego schorzenia. Od wieków medycyna ludowa świetnie radzi sobie z niektórymi dolegliwościami.

Te mądrości pokoleń przetrwały do dziś – co więcej, wiele z tych domowych metod zyskało aprobatę naukowców i lekarzy, gdyż jak się okazuje, po dokładnym przeanalizowaniu i zbadaniu składu domowych specyfików – niektórych roślin, ziół itd. okazało się, ze faktycznie mają one działanie prozdrowotne. Stąd taka popularność i uznanie dla domowych metod. Trzeba jednak pamiętać, że tutaj także wskazana jest wiedza i doświadczenie, a nie działanie na własną rękę.

Co powie lekarz?

Takie domowe specyfiki muszą być więc przygotowywane z roślinnych składników, w określony sposób. Tutaj małe jest ryzyko np. przedawkowania, gdyż na ogół są to na tyle delikatne substancje, że nawet jeśli nie pomogą to nie zaszkodzą. Do schorzeń, które można leczyć takimi domowymi metodami należą przeziębienia. W początkowej fazie warto się wspomagać więc takimi sposobami, jak picie naparów z malin – działają one rozgrzewająco i napotnie, słodzenie napojów miodem działa on wzmacniająca i uodparniająco, spożywanie dużych ilości czosnku i cebuli –w nich są zawarte naturalne antybiotyki.

Do innych polecanych metod należą nawleka propolisowa, nalewka malinowa, nalewka imbirowa. Mają one działanie silnie rozgrzewające, pozwalają więc szybciej uporać się z infekcjami. Mogą także działać napotnie, przeciwwirusowo, delikatnie uspokajająco i usypiająco. Dlatego jest to sposób polecany od pokoleń. Na pewno przy lekkich przeziębieniach, stanach przedgrypowych – tego typu zalecenia są wystarczające. W tej fazie nie jest konieczne sięganie po specyfiki z apteki, które, nawet te łagodne, zostają jednak w organizmie pewne substancje. Dlatego nie warto bez potrzeby faszerować się np. silnymi środkami przeciwgrypowymi.

Nawet te dostępne bez recepty nie są tak do końca bez znaczenia dla organizmu. Trzeba wic o tym zawsze pamiętać i należy umieć ocenić, jakie leczenie należy wdrożyć, jakie składniki diety mają działanie profilaktyczne, w jaki sposób można podchodzić od leczenia domowymi metodami. Dlatego tutaj z całą pewnością bardzo ważne jest rozsądne podejście oraz umiar, który sprawia, że faktycznie uda się lepiej zadbać o zdrowie swojego organizmu. Dzięki temu można dobrze zadbać o to, by nastąpiła poprawa stanu zdrowia, nie narażając się przy okazji na powikłania po braniu różnych tabletek.

Portal WszystkieLeki.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Jeden komentarz

  1. Oj ja szczerze nie wierze w taki cuda. to trochę jak zabobony. W dzisiejszych czasach medycyna jest bardziej zaawansowana niż ,,jedzenie czosnku” na zaziebienie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *