Okres jesienny to nie tylko weekendowe spacery wśród szeleszczących pod nogami liści. To także zatkany nos, złe samopoczucie i uczucie przemarznięcia, spowodowane przeziębieniem. Jak poradzić sobie z jesiennym przeziębieniem domowymi sposobami? Które babcine metody są skuteczne? Czytajcie dalej!
Czym jest przeziębienie?
Przeziębienie to choroba zakaźna górnych dróg oddechowych: nosa, gardła, krtani. Daje uczucie osłabienia – stopniowo nasilają się kolejne objawy, może także pojawić ból głowy i stan podgorączkowy. Kumulacja złego samopoczucia, nieżytu nosa i gardła pojawia się po około 3 dniach od infekcji. W przeziębieniu raczej nie występują bóle stawów, co pozwala dodatkowo odróżnić je od grypy.
Pierwsze kroki w przeziębieniu
Jeśli czujesz, że dopadło Cię przeziębienie, przede wszystkim zwiększ ilość wypijanych napojów. Idealnie będzie, gdy będziesz popijać rozgrzewający napar z lipy lub malin, albo herbatę z imbirem i miodem. Dodatkowo warto pić po prostu wodę – nie zimną, a w temperaturze pokojowej. Odstaw lub zminimalizuj klasyczną czarną herbatę i kawę, ponieważ negatywnie wpływają na nawodnienie organizmu.
Do jadłospisu warto wprowadzić rozgrzewające posiłki. Rosół, pikantny gulasz, potrawki z duszonych warzyw pomogą podnieść temperaturę ciała i rozrzedzić zalegającą w przełyku wydzielinę. Jeśli nie jesz mięsa, do klasycznych vege-zup dodaj więcej chilli lub czosnku.
Czy witamina C pomaga w przeziębieniu?
Ile badań, tyle opinii. Nasze mamy i babcie zawsze podawały nam witaminę C, także w formie cytryny dodanej do ciepłej herbaty – dlatego z uwagi jej niską szkodliwość, warto wprowadzić ją do leczenia. Możesz łykać tabletki z apteki (tylko pamiętaj, kup lek – nie suplement diety), możesz pić świeżo wyciskany sok z pomarańczy, cytryny i grejpfutów. Mogą pomóc.
Nos a przeziębienie
Nieżyt nosa, to nie jedyna niedogodność. Od ciągłego dmuchania nosa, obcieramy sobie skrzydełka nosowe i skórę nad ustami. Dlatego dobrze jest przekonać się do niezbyt komfortowego płukania nosa – najlepiej roztworem wody morskiej zamkniętym w wygodnym aplikatorze oraz smarowania nosa z zewnątrz maścią majerankową. Spróbujcie, a będziecie nam wdzięczne za tę radę!
Poleż, pośpij, odpocznij (nie tylko nocą)
Mówiąc bezpośrednio, po prostu odpuść sobie na 3-4 dni bycie perfekcyjną panią domu, supernianią i masterchefem jednocześnie. Przeziębienie to taki czas, kiedy możesz pozwolić sobie na spędzenie dnia w piżamie. Możesz pooglądać Netflixa, przeskrolować do końca Instagram, poczytać książki albo po prostu podrzemać. Pamiętaj tylko, żeby było to leżenie lecznice – pod ciepłym kocykiem lub kołdrą, z zapasem chusteczek i ciepłego picia. Wiemy, że nie każdy to lubi, ale warto przekonać się w tym słabszym dla organizmu okresie do spania w skarpetkach. I co ważne – jeśli po drzemce czujesz, że się spociłaś, koniecznie weź prysznic, załóż świeże ubranie. W pomieszczeniu, w którym zorganizujesz swoje miejsce do powrotu do zdrowia, regularnie wietrz. Kołdrę i poduszki także rozkładaj do przewietrzenia.
Uciążliwy katar będzie Ci łatwiej znieść, jeśli przygotujesz sobie półsiedzącą pozycję do spania – podłóż dwie poduszki więcej pod głowę i spróbuj układać się na plecach. W ten sposób katar nie będzie tak łatwo ściekał po śluzówce i uda Ci się złapać choć chwilę bez wycierania nosa.
Stosując nasze porady, zapewniamy, że po kilku dniach poczujesz się o wiele lepiej. Dbaj o siebie!