Dwa istotne badania USG dla kobiet

Diagnostyka piersi jest szczególnie wskazana w przypadku kobiet, które mają predyspozycje genetyczne do zachorowania na raka piersi. Odpowiednie badania kontrolne pozwolą na wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie – pozwolą na zastosowanie koniecznego leczenia. Rak piersi jest nowotworem złośliwym u kobiet, a wskaźnik umieralności jest niepokojąco wysoki. Warto zatem poddawać się diagnostyce, aby przy pomocy lekarza odpowiednio zareagować na zmiany pojawiające się w piersi.

Każda kobieta powinna sama co miesiąc dokonywać samobadania piersi, aby w przypadku wykrycia niepokojących zmian lub guzków zgłosić się do specjalisty, który zaleci badanie kontrolne.

Dlaczego warto robić badanie USG?

Zaleca się przeprowadzenie pierwszego badania ultrasonograficznego piersi u pacjentki w wieku dwudziestu lat. Ważne jest, aby do trzydziestego roku życia wykonywać badanie co dwa lata, a w późniejszym okresie – co rok. Pacjentki, które posiadają dziedziczne skłonności do zachorowania na raka piersi, powinny badać się częściej.

Badanie USG piersi może być przeprowadzone w każdym momencie cyklu miesięcznego, a także w przypadku kobiet w ciąży. Najlepiej będzie, jeśli pacjentka zgłosi się na badanie w ciągu pierwszych dziesięciu dni cyklu. Aby obraz USG był jak najlepszej jakości, przed badaniem najlepiej nie używać dezodorantów żelowych i talkowych, gdyż mogą one wpłynąć na jakość obrazu występującego podczas badania.

Jak wygląda badanie USG piersi? Przede wszystkim warto wiedzieć, iż jest ono całkowicie nieinwazyjne, to znaczy do jego przeprowadzenia nie stosuje się igieł bądź innych narzędzi. Badanie przeprowadzane jest za pomocą ultrasonografu. Pacjentka podczas badania leży z ręką założoną za głową – w ten sposób pierś jest spłaszczona, umożliwia zatem dokładniejsze przeprowadzenie badania. Lekarz smaruje pierś pacjentki specjalnym żelem, a następnie przy pomocy sondy przeprowadza badanie, kładąc lekki ucisk na pierś.

Po przeprowadzeniu badania lekarz dokonuje jego opisu, a w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian załącza zdjęcia USG. Następnie pacjentka zostaje poinformowana o dalszym postępowaniu – może być to kolejne badanie kontrolne lub profilaktyka. Na badanie USG można umówić się w sport-med.pl.

USG dopochwowe

USG dopochwowe nazywane jest także USG transwaginalnym. Jest to badanie kobiecych narządów płciowych, wykorzystujące głowicę ultrasonograficzną, która posiada wyższą niż zwykły przyrząd badawczy częstotliwość – dzięki temu podczas badania uzyskiwany jest obraz wyższej jakości i rozdzielczości. Przy badaniu głowica ultrasonograficzna zostaje wprowadzona do dróg rodnych kobiety.

Dzięki badaniu USG pochwy lekarz ma możliwość oceny stanu struktur jajnika oraz endometrium, co pozwala na rozpoznaniu stanów chorobowych, takich jak niepłodność, niemożność donoszenia ciąży, brak miesiączki a także nieprawidłowe krwawienia pojawiające się między miesiączkami oraz brak menstruacji.

USG transwaginalne może wykonywać lekarz ginekolog, a samo badanie odbywa się w jego gabinecie. Co ważne, USG pochwy powinno być wykonywane podczas każdego badania ginekologicznego, a jeśli nie ma takiej możliwości – kobieta powinna być kierowana na badanie USG transwaginalne co dwa lata bądź rok.

Przed przeprowadzeniem badania transwaginalnego pochwy lekarz zadaje kilka pytań. Warto zatem wiedzieć, jaka była data ostatniej miesiączki. Badanie USG pochwy przeprowadza się na pustym pęcherzu. Należy poinformować lekarza, jeśli jest się dziewicą, ponieważ w takim wypadku lekarz zobowiązany będzie do wykonania USG przez powłoki brzuszne bądź odbyt, aby nie naruszyć błony dziewiczej. Warto również wiedzieć, iż USG transwaginalnego nie można wykonać w trakcie trwania menstruacji.

Podczas przeprowadzania badania pacjentka leży, a jej nogi są ugięte. Lekarz wprowadza do dróg rodnych końcówkę sondy dopochwowej, na której ze względów higienicznych znajduje się prezerwatywa. To na nią lekarz nakłada specjalny żel umożliwiający przeprowadzenie badania USG. Jest on nakładany, aby zmniejszyć dyskomfort, jaki pacjentka może odczuwać w trakcie trwania badania. Podczas badania lekarz porusza sondą wewnątrz pochwy, a na ekranie monitora wyświetla się obraz. Na jego podstawie lekarz może stwierdzić, czy nastąpiły wewnątrz pochwy niepokojące zmiany.

Badanie ultrasonograficzne transwaginalne jest bezbolesne i nieinwazyjne, a trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Jest narzędziem, które pozwala na ocenę zdrowia pacjentki, odgrywającym ogromne znaczenie w diagnostyce położniczej i ginekologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *