Dzianina Dresowa – zastosowanie i zalety

Tkaniny wykorzystywane do szycia naszych ubrań mają ogromne znaczenie. Są dobierane do okazji, na jaką strój ma znaleźć zastosowanie oraz w dużym stopniu warunkują jakość elementu garderoby. Coraz większą wagę przykłada się do komfortu, jaki zapewniać ma nam właściwy ubiór. I tu przede wszystkim znaczenie ma stopień miękkości tkaniny, sposób wykonania i surowiec z jakiego została wyprodukowana – jest bowiem duża różnica między naturalną bawełną, a syntetycznym akrylem, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi garderoba naszego dziecka. Przez wzgląd na powyższe kryteria, coraz większe uznanie zyskują tkaniny takie jak dzianina dresowa, która cechuje wszechstronność wykorzystania oraz szereg zalet płynących z wyboru tego materiału.

Dzianiny dresowe – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Jak większość dzianin, dzianinę dresową charakteryzują takie kryteria, jak gramatura, skład oraz rodzaj splotu. Wyróżnić możemy dwa rodzaje dzianiny dresowej:

– dzianina dresowa drapana – ciepła i gruba dzianina, która z jednej strony posiada baję dresową, czyli niewielki meszek. Stosowana jest głównie do szycia bluz i spodni dresowych i do okryć wierzchnich na zimne dni. Produkuje się ją z bawełny z domieszką sztucznych i syntetycznych włókien (najczęściej poliestru, ograniczającego kurczliwość tkaniny),

– dzianina dresowa pętelkowa (niedrapana) – posiada po lewej stronie charakterystyczne pętelki, wykazuje się sporą odpornością na pogniecenia. Tego typu materiał stosuje się do szycia sukienek, spodni, bluzek, czapek, kominów, rękawiczek i tunik, a także śpioszków dla dzieci. Produkowana jest, tak jak dzianina dresowa drapana, z bawełny i domieszki innych włókien, tylko w tym przypadku zamiast poliestru stosuje się elastan lub lycrę, co wpływa na elastyczność materiału.

Dzianiny dresowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ wykonuje się z nich także okrycia wierzchnie oraz domowe artykuły dekoracyjne do domu, takie jak narzuty na łóżko czy poszewki na poduszki. Ciekawym odkryciem jest użycie tego materiału nie tylko do szycia ubrań i elementów gospodarstwa domowego, ale również do szycia pluszaków i zabawek dla dzieci. Materiał ten znajdzie jeszcze niejedno ciekawe zastosowanie w rękach osób kreatywnych.

Dzianiny dresowe – zalety tkaniny

Dzianina dresowa charakteryzuje się szeregiem zalet. Jedną z jej podstawowych cech uznawanych za pozytywne, zwłaszcza w przypadku ubrań dla naszych pociech, jest fakt, że dzięki w większości naturalnemu składowi nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i jest o wiele bardziej przewiewna, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza – gdy na zewnątrz jest zimno, zapewnia ciepło, a gdy na zewnątrz doświadczamy ciepłych temperatur, chroni ciało od przegrzewania się. Dzianina jest elastyczna i bardzo przyjemna w dotyku, dopasowuje się z łatwością, ma mniejsze tendencje do wypychania i nieestetycznego gniecenia się, co zwiększa komfort jej noszenia i gwarantuje wygodę, umożliwiając pełną swobodę ruchów. W przypadku dzieci jest to zatem tkanina niemalże idealna.

Dzianina dresowa jest doskonałym materiałem krawieckim nawet dla początkujących, a wszelkie wyroby, które z niej powstają są bardzo wytrzymałe i mogą posłużyć wiele lat. Kolory nie płowieją tak łatwo, jak w przypadku innych tkanin, więc ubrania mogą zachować swoją estetykę i jakość przez wiele lat.

Więcej informacji na temat tkanin dla dzieci, znajdziecie Państwo na stronie naszego Partnera: Dress-Code.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *