Dzieci i język angielski dlaczego to dobre połączenie?

O tym, jak istotny jest w dzisiejszych czasach język angielski, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. W końcu spotykamy się z nim na co dzień – poszukujemy informacji na zagranicznych stronach internetowych, pracujemy z klientami spoza kraju czy po prostu oglądamy seriale produkcji amerykańskiej. Nie ma zatem wątpliwości – angielskim na poziomie komunikatywnym jest uznawany za pewnego rodzaju standard, zresztą również na uczelniach wyższych. Zdając sobie z tego wszystkiego sprawę, coraz chętniej oraz częściej decydujemy się na wprowadzenie swoim dzieciom tego języka już od najmłodszych lat. Inwestujemy w podręczniki do angielskiego dopasowane do wieku czy zajęcia w szkołach językowych. Zresztą, jak potwierdzają eksperci, jest to pozytywna tendencja, ponieważ im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym mamy większe szanse na opanowanie go na wysokim poziomie.

Kiedy wprowadzić język angielski?

Wielokrotnie poszukując informacji na temat tego, kiedy rzeczywiście warto wprowadzić dziecku język angielskim, natykamy się na stwierdzenie, że im wcześniej, tym lepiej. Jednak nie daje to konkretnej odpowiedzi co do tego, jaki wiek jest najlepszy. Zresztą o tę bardzo trudno, ponieważ jak doskonale wiemy, każde dziecko jest inne. Należy zatem zapamiętać, że kluczowy jest trzeci rok życia. Rozpoczynając naukę przed nim dziecko może zostać dwujęzyczne, ponieważ uczy się w tak zwany sposób symultaniczny. Oczywiście do tego niezbędne jest regularne stykanie się z angielskim. Po przekroczeniu tego znaczącego wieku, dziecko może uczyć się tylko następczo, czyli tłumacząc nawet mimowolnie słówka z języka ojczystego na obcy. Należy jednak pamiętać o tym, że przy żadnej z tych możliwości nie sprawdzą się podręczniki do angielskiego. Niezbędne jest więc skorzystanie z innych materiałów oraz metod, o których za chwilę.

Jakie korzyści można czerpać?

Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że dobra znajomość języka angielskiego przydaje się w życiu każdego dorosłego. Jednak jakie korzyści jest w stanie przynieść młodym, nawet kilkuletnim dzieciom? Pierwszą i najprawdopodobniej najważniejszą z nich jest zagwarantowanie dobrego startu w przyszłość. W końcu ma możliwość opanowania angielskiego na naprawdę wysokim, a nawet dwujęzycznym poziomie, co zdecydowanie przyda mu się już w szkole. Ponadprzeciętna na dany wiek znajomość języka umożliwia chociażby starty w licznych olimpiadach, a te przydają się podczas rekrutacji do szkół na kolejnych poziomach edukacji. Jednak to nie wszystko! Nauka języka angielskiego przez dzieci, jak dowodzą liczne badania, poprawia umiejętność zapamiętywania, a także koncentrowania się.  Warto również pamiętać, że wciąż rozwija się u nich aparat mowy, dzięki czemu mogą opanować znacznie lepiej wymowę oraz akcent słów anglojęzycznych.

Jakie materiały wykorzystywać?

Jak już zostało wspomniane, w tym przypadku nie sprawdzą się standardowe podręczniki do angielskiego. W końcu dzieci nie są w stanie skupić się na całych listach słówek czy na rozwiązywaniu zadań z gramatyki. Warto zatem podejść do tego nieco inaczej i dopasować „lekcje” do ucznia. Przede wszystkim należy pamiętać o jego wieku, ale również o zainteresowaniach. Dzięki temu dużo łatwiej dobrać takie materiały, które rzeczywiście przyciągną jego uwagę na dłużej. W końcu nauka nie musi, a w tym przypadku nawet nie powinna być wyłącznie przykrym obowiązkiem, a dobrą zabawą. I to właśnie ją można wykorzystać! Jeżeli dziecko lubi bawić się klockami, można znaleźć takie, które posiadają rysunki oraz podpisy po angielsku. Natomiast jeśli lubi, kiedy czyta mu się książki, można wybierać te w obcym języku. Dzięki temu zostanie on wprowadzony do jego codzienności i nie zniechęci dziecka już na samym początku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *