Dzieci, które jeżdżą na nartach mają lepsze wyniki w szkole

0 597

“Sport to zdrowie”, każdy to powie, no chyba że się człowiek “połamie” na treningu;) jednak mimo wypadków, upadków i innych nieprzewidzianych przypadków, za sportem przemawia o wiele więcej dobrych i poważnych argumentów. Tym aspektem zajął się naukowiec sportu, trener niemieckiej Narodowej Kadry Ski Freestyle i badacz mózgu Frieder Beck, który przeanalizował różne badania, a kilka teorii opracował w praktyce, aby udowodnić, że sport wpływa pozytywnie na wyniki w nauce dzieci. W kręgach sportowych znane stało się jego motto: “Ruch sprawia, że jesteś mądry”. Postanowiliśmy się przyjrzeć teoriom z dziedziny nauki i sportu.

Ruch sprawia, że jesteś mądry

Jak więc się to dzieje, że nauka i sport mają ze sobą powiązanie na tym poziomie? Otóż Frieder Beck twierdzi, że sama inteligencja zanika, wygasa, gdy nie jest używana rozsądnie. Sport natomiast pomaga, ponieważ podstawowe możliwości i warunki potencjału umysłowego da się wyszkolić, wytrenować. Badacz uważa, że wytrenować da się każdego.

Jaki jest powód takiego stanu rzeczy i dlaczego sport wpływa tak pozytywnie na pracę naszego mózgu? Beck przeanalizował szereg międzynarodowych badań naukowych i jako przykład, podaje kilka wyników z Tegernsee. Analiza 265 000 pacjentów wykazała, że poziom wydajności układu krążenia w wieku 18 lat przewiduje zwiększoną inteligencję i osiągalny poziom szkolenia w późniejszym życiu. Jasne jest więc to, że im więcej układ krążenia wytrenuje się na początku, tym efektywniejsza będzie praca w późniejszym okresie.

Kolejny przykład: badania przeprowadzone na grupie 4500 uczniów szkół podstawowych, którzy ukończyli dodatkowy program zajęć aktywności fizycznej przez okres jednego roku, wykazały one znaczący wzrost w nauce tych dzieci w takich dziedzinach, jak matematyka i języki obce.
Podobnym przykładem jest długoterminowe badanie obejmujące 5000 dzieci w wieku 11 lat, które miały przeprowadzane zajęcia aktywności sportowej o zróżnicowanym stopniu natężenia: od umiarkowanego do silnego (zakres i intensywność ruchu dziennego czasu wykonywano z czujnikami). Wyniki badania potwierdziły, że osiągnięcia szkolne w następnych latach zauważalnie się polepszyły.

Frieder Beck widzi klucz do sukcesu w tak zwanych funkcjach wykonawczych, a dokładnie w samoregulacji. Zarówno w szkole, jak i w pracy konieczna jest koncentracja, aby móc zrealizować zadane cele, by zapamiętywać i pracować efektywnie. Samoregulacja i koncentracja sprawiają, że można reagować odpowiednio tak, aby odnieść sukces, a to właśnie sport sprzyja koncentracji.

Synapsy kochają sport!

Całe nasze życie sprowadza się więc do aktywności, a więc chęć odniesienia sukcesu i efektywnego działania zmusza wręcz do aktywności czyli do sportu? Według badacza: „iloraz inteligencji może być trudno poprawić poprzez szkolenia, ale nasza wydajność się zwiększa, jeśli będziemy ćwiczyć regularnie, często pobudzając te same systemy mózgu, gdzie są zlokalizowane funkcje wykonawcze. Podobnie, nasz system uczenia się i motywacji jest aktywowany w naszych umysłach.”

Co dzieje się podczas nauki w mózgu? Na podstawie badań Frieder Beck szczegółowo wyjaśnia działanie synaps. Te nerwowe linki, które przenoszą informacje z jednej komórki do drugiej mają ogromne znaczenie. “Uczenie oznacza, że ​​liczba i wielkość synaps zwiększa się, zmienia swoje właściwości transmisji w zależności od ich wykorzystania”. Wzmaga to wzrost czynnika BDNF (czynnik neurotroficzny pochodzący z mózgu) jednocześnie również wzrost wydzielania dopaminy. „Ten cud, to nawóz dla mózgu- podkreśla Frieder Beck – rozwinie się podczas ruchu.” Jego przepis jest prosty: „Synapsy kochają sport!”

Sport ma sens

Sport ma sens – w nawiązaniu do tego stwierdzenia, Frieder Beck postawił pytanie: w jaki sposób możemy promować te zasady szczególnie u dzieci?
Frieder Beck widzi źródło swoich tez w sportach zimowych. Jako przykład wymienia jazdę na nartach, która szybko staje się przyjemnością dla najmłodszych. Dziecko może nauczyć się podstawowych technik i zamienia w dzień lub dwa swój trening w pozytywne doświadczenie. Początkowa radość i aktywność to jest powód, by powiedzieć:” Mamo, chcę zrobić to jeszcze raz! „Ten pozytywny nastrój jest podstawą, dodatkowo górskie powietrze i widoki pozostawiają niezapomniane wrażenia – błyszczący, puszysty śnieg daje motywację: Chcę zacząć!”
Tezy Becka potwierdza również Dr Hubert Hörterer ekspert narciarski na na kongresie Niemieckiego Związku Narciarskiego w Rottach-Egern, powiedział: „Sport ma korzystny wpływ na metabolizm oraz na stres w życiu codziennym – ci, którzy lepiej reagują na sytuacje stresowe również żywią się tym na starość. 60-latkowie, którzy korzystają regularnie z aktywności są sprawniejsi fizycznie niż nieaktywni 40-latkowie”.

Prezes Niemieckiego Związku Narciarskiego, Wolfgang Pohl, również potwierdza myśl Becka, opisuje nowoczesnych instruktorów narciarstwa jako „trenerów rozwoju” – oni nie tylko mogą nauczyć techniki jazdy, ale również są trenerami aktywności i zdrowia”. “Sporty zimowe są dobre dla dzieci”, mówi Pohl: „Oni osiągają znacznie lepsze wyniki w szkole.”

Sporty zimowe są dobre dla dzieci

Badania Becka dowodzą, że aktywność sportowa na świeżym powietrzu przynosi znaczne korzyści, różnorodność przyrody i ruch daje wiele satysfakcji, a jednocześnie sprzyja rozwojowi młodego człowieka, zwłaszcza jego umysłowi.

Jesteście zainteresowane? Proponujemy sprawdzić czy jego tezy mają odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości? Wystarczy rozejrzeć się i sprawdzić czy w najbliższym otoczeniu dzieci aktywne sportowo mają dobre wyniki w szkole, a często również są aktywne w innych dziedzinach np. muzycznie czy tanecznie.

My zdecydowanie polecamy sporty zimowe w każdej postaci. Można rozpocząć od zabaw na zimowym placu zabaw dla dzieci, jak w Słotwinach Arena, lub poprzez rywalizację w mini-zawodach, jak w Kasina SKI. Marzec to sezon na freeski, czyli darmowe karnety na stok narciarski. Warto sprawdzić, czy czas po zakończonych feriach zimowych, kiedy jest mniej osób, nie jest najlepszy dla maluszków do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.