Fizjoterapia i rehabilitacja to dwa terminy używane bardzo często wymiennie. Zalicza się do niej wszystkie działania mające na celu utrzymanie i przywrócenie sprawności oraz poprawę mechanicznego funkcjonowania ciała przez całe życie człowieka.
Rehabilitant pracuje z ciałem, z miejscami, które wykazują dysfunkcje i często sprawiają ból. Podstawowe metody, jakich używa to: terapia manualna, czyli masaż leczniczy oraz kinezyterapia.
Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja
Zadaniem fizjoterapeuty Wrocław, poza przywracaniem sprawności fizycznej, są także działania poprawiające kondycję w sferze psychicznej oraz społecznej. Obejmują osoby, które na skutek choroby czy powikłań po leczeniu, kontuzjach etc. zostały wykluczone z codziennego rytmu funkcjonowania lub ograniczono im tę możliwość. Ponadto rehabilitacja obejmuje profilaktykę i wytworzenie takich zachowań, które w przyszłości pomogą uniknąć podobnych sytuacji.
Umiejętności fizjoterapeuty
Gabinet to miejsce, gdzie fizjoterapeuta Wrocław przywraca sprawność ruchową naszemu organizmowi. W zależności od tego, jakich bodźców użyje, wyróżniamy kilka rodzajów procesu pomocy pacjentowi. Rehabilitacja dzieli się na:
- kinezyterapię – leczenie ruchem, gimnastyką,
- masaż leczniczy – leczenie dotykiem,
- terapię manualną z użyciem bodźców mechanicznych i kinetycznych,
- balneoterapię – z wykorzystaniem wód leczniczych,
- hydroterapię – wodolecznictwo wykorzystujące różną temperaturę i stan skupienia wody,
- klimatoterapię – wykorzystująca właściwości klimatyczne.
Podejmując się próby najkrótszego scharakteryzowania działań fizjoterapeuty w stosunku do pacjenta, można je określić jednym zdaniem: to leczenie bólu, uporczywego i powracającego jest jego podstawowym zadaniem.
Fizjoterapia – kto powinien z niej korzystać?
Rehabilitanci pomagają pacjentom w podnoszeniu komfortu ich życia zmienionego przez trwałe i mniej trwałe schorzenia. Najczęściej z usług fizjoterapii korzystają osoby cierpiące na schorzenia:
- neurologiczne, takie jak: udary, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane,
- układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, to przede wszystkim dolegliwości o charakterze przewlekłym z towarzyszącym im bólem o różnym stopniu nasilenia: ból kręgosłupa, ból pleców, ból stawów, urazy sportowe, zapalenie stawów i leczenie obrzęków,
- układu sercowo-naczyniowego przy przewlekłych chorobach serca lub dolegliwościach pozostałych po zawale serca,
- układu oddechowego, przy leczeniu astmy, chorobach płuc, mukowiscytozie.
Leczenie bólu: kinesiology taping i masaż
To oczywiście niejedyne techniki stosowane w gabinecie fizjoterapeuty, ale bardzo często używane. Masaż może mieć mnóstwo odmian, w zależności od potrzeb pacjenta. Składają się na niego rytmiczne ruchy uciskające, o różnym natężeniu siły, na tkanki układu mięśniowego. Ruch musi być zgodny z przebiegiem tkanek, mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych od ich obwodu do serca. Jako kontynuację masażu niejako przeniesionego do domu razem z pacjentem stosuje się kinesoplogy taping, metodę zwiększającą elastyczność tkanek.
Skuteczna pomoc przy dolegliwościach bólowych
Fizjoterapia to usługa podnosząca komfort naszego życia poprzez leczenie bólu tkanek i mięśni naszego organizmu. Powinno się z niej korzystać w każdym wieku, przy każdym dyskomforcie mięśniowym. Fizjoterapeuta pomaga dziecku w harmonijnym rozwoju, osobie dorosłej w zmaganiu się z codziennością, a seniorowi w regeneracji zmęczonych czy uszkodzonych wewnętrznych układów.