Fizjoterapeuta – pomoc na ból kręgosłupa

Fizjoterapia i rehabilitacja to dwa terminy używane bardzo często wymiennie. Zalicza się do niej wszystkie działania mające na celu utrzymanie i przywrócenie sprawności oraz poprawę mechanicznego funkcjonowania ciała przez całe życie człowieka.

Rehabilitant pracuje z ciałem, z miejscami, które wykazują dysfunkcje i często sprawiają ból. Podstawowe metody, jakich używa to: terapia manualna, czyli masaż leczniczy oraz kinezyterapia.

Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja

Zadaniem fizjoterapeuty Wrocław, poza przywracaniem sprawności fizycznej, są także działania poprawiające kondycję w sferze psychicznej oraz społecznej. Obejmują osoby, które na skutek choroby czy powikłań po leczeniu, kontuzjach etc. zostały wykluczone z codziennego rytmu funkcjonowania lub ograniczono im tę możliwość. Ponadto rehabilitacja obejmuje profilaktykę i wytworzenie takich zachowań, które w przyszłości pomogą uniknąć podobnych sytuacji.

Umiejętności fizjoterapeuty

Gabinet  to miejsce, gdzie fizjoterapeuta Wrocław przywraca sprawność ruchową naszemu organizmowi. W zależności od tego, jakich bodźców użyje, wyróżniamy kilka rodzajów procesu pomocy pacjentowi. Rehabilitacja dzieli się na:

  • kinezyterapię – leczenie ruchem, gimnastyką,
  • masaż leczniczy – leczenie dotykiem,
  • terapię manualną z użyciem bodźców mechanicznych i kinetycznych,
  • balneoterapię – z wykorzystaniem wód leczniczych,
  • hydroterapię – wodolecznictwo wykorzystujące różną temperaturę i stan skupienia wody,
  • klimatoterapię – wykorzystująca właściwości klimatyczne.

Podejmując się próby najkrótszego scharakteryzowania działań fizjoterapeuty w stosunku do pacjenta, można je określić jednym zdaniem: to leczenie bólu, uporczywego i powracającego jest jego podstawowym zadaniem.

Fizjoterapia – kto powinien z niej korzystać?

Rehabilitanci pomagają pacjentom w podnoszeniu komfortu ich życia zmienionego przez trwałe i mniej trwałe schorzenia. Najczęściej z usług fizjoterapii korzystają osoby cierpiące na schorzenia:

  • neurologiczne, takie jak: udary, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane,
  • układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, to przede wszystkim dolegliwości o charakterze przewlekłym z towarzyszącym im bólem o różnym stopniu nasilenia: ból kręgosłupa, ból pleców, ból stawów, urazy sportowe, zapalenie stawów i leczenie obrzęków,
  • układu sercowo-naczyniowego przy przewlekłych chorobach serca lub dolegliwościach pozostałych po zawale serca,
  • układu oddechowego, przy leczeniu astmy, chorobach płuc, mukowiscytozie.

Leczenie bólu: kinesiology taping i masaż

To oczywiście niejedyne techniki stosowane w gabinecie fizjoterapeuty, ale bardzo często używane. Masaż może mieć mnóstwo odmian, w zależności od potrzeb pacjenta. Składają się na niego rytmiczne ruchy uciskające, o różnym natężeniu siły, na tkanki układu mięśniowego. Ruch musi być zgodny z przebiegiem tkanek, mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych od ich obwodu do serca. Jako kontynuację masażu niejako przeniesionego do domu razem z pacjentem stosuje się kinesoplogy taping, metodę zwiększającą elastyczność tkanek.

Skuteczna pomoc przy dolegliwościach bólowych

Fizjoterapia to usługa podnosząca komfort naszego życia poprzez leczenie bólu tkanek i mięśni naszego organizmu. Powinno się z niej korzystać w każdym wieku, przy każdym dyskomforcie mięśniowym. Fizjoterapeuta pomaga dziecku w harmonijnym rozwoju, osobie dorosłej w zmaganiu się z codziennością, a seniorowi w regeneracji zmęczonych czy uszkodzonych wewnętrznych układów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *