Hemoroidy – jak radzić sobie ze wstydliwym problemem?

Swędzenie w okolicy odbytu oraz uczucie niecałkowitego wypróżnienia to część z objawów, które wskazują na rozwój żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Ten problem dotyczy przede wszystkim osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia, a także kobiet w ciąży.

 

Dla wielu osób hemoroidy to bardzo poważny problem. Powodują wiele kłopotliwych i bolesnych dolegliwości, ale ich leczenie wymaga wizyty u lekarza i przeprowadzenia dosyć nieprzyjemnego badania. Część chorych decyduje się na różne domowe sposoby walki z tym problemem, pragnąc w ten sposób uniknąć wizyty w gabinecie lekarskim. Niestety nie jest to zbyt dobra strategia, zwłaszcza jeśli choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium. W takiej sytuacji leczenie hemoroidów zawsze powinno odbywać się pod kierunkiem lekarza, który dobierze najlepsze metody działania.

Leczenie objawów hemoroidów

Oczywiście można także wiele zrobić, żeby we własnym zakresie zmniejszyć nieprzyjemne objawy hemoroidów, takie jak swędzenie, czy ból. W takich przypadkach stosuje się na przykład różnego rodzaju ziołowe nasiadówki. Innym rozwiązaniem są również maści i inne preparaty dostępne w aptece bez recepty. Oczywiście bardzo dobrym sposobem na ograniczenie dolegliwości jest także zapobieganie zaparciom, głównie przez zamianę diety.

Leczenie przyczyn hemoroidów

Po wizycie u lekarza oraz przeprowadzeniu odpowiednich badań, możliwe będzie rozpoczęcie naprawdę skutecznego leczenia, które pozwoli pozbyć się tej choroby oraz wszystkich krępujących dolegliwości, które jej towarzyszą. W celu usunięcia hemoroidów stosuje się szereg różnych zabiegów opartych na wielu metodach. Na szczęście przeprowadzenie operacyjnego wycięcia żylaków odbytu jest koniecznie jedynie w najbardziej poważnych przypadkach. Operacja nie należy do przyjemnych i niestety wymaga później rekonwalescencji, na szczęście w zdecydowanej większości przypadków wystarczą zacznie prostsze metody. Nowoczesne zabiegi stosowane w celu usunięcia hemoroidów powodują bardzo niewielki dyskomfort, są szybkie i bardzo skuteczne.

Hemoroidy w ciąży

Nieco innym problemem są hemoroidy w ciąży. Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety oraz rozrost macicy prowadzą do zaburzenia właściwej pracy jelit i do zaparć. Dodatkowo problem może zostać nasilony przez poród i silne parcie. Leczenie hemoroidów w takim przypadku może być utrudnione, ponieważ nie wszystkie leki są zalecane kobietom w ciąży. Na szczęście po zakończeniu ciąży zazwyczaj negatywne objawy ulegają osłabieniu i często udaje się uniknąć leczenia żylaków odbytu.

Rozwój choroby można spowolnić dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów takich jak maści i czopki, ale także dzięki właściwej diecie. W jadłospisie osoby cierpiącej na żylaki odbytu powinno znaleźć się przede wszystkim dużo produktów roślinnych bogatych w błonnik. Są to przede wszystkim kasze, ale także pełnoziarniste pieczywa oraz owoce i warzywa. Błonnik wpływa na usprawnienie pracy jelit. W celu zapobiegania zaparciom należy także pić wystarczające ilości wody – 2-2,5 l dziennie. W zlikwidowaniu zaparć bardzo pomocna będzie również aktywność fizyczna – wystarczy codzienny spacer, żeby w dużym stopniu usprawnić działanie jelit i zapewnić łatwiejsze wypróżnianie się.

Hemoroidy to nieprzyjemna, wstydliwa dolegliwość. Warto jednak pamiętać, że dotyczy ona nawet połowy dorosłej populacji. Jednocześnie istnieje bardzo wiele skutecznych sposobów na pozbycie się kłopotliwych objawów. Dlatego warto zatroszczyć się o swoje zdrowie i skorzystać z nowoczesnych metod leczenia żylaków odbytu, a także wprowadzić zmiany w swoim stylu życia.

Artykuł został zredagowany dzięki współpracy z portalem leczymy hemoroidy .pl – zbiór przydatnych artykułów na temat leczenie, zapobiegania oraz profilaktyki hemoroidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *