Ile trzeba schudnąć, by było to widać na twarzy? Naukowcy już wiedzą

Aż 4 kg trzeba się pozbyć, by dostrzegli to inni, patrząc tylko i wyłącznie na naszą twarz. Aby efekt chudnięcia uznany był za atrakcyjny, zrzucić należy dwa razy tyle, czyli ok. 8 kg – ustalili naukowcy z Wydziału Psychologii Universitu w Toronto. Dlaczego akurat tyle?

Nasze twarze zdradzają nie tylko emocje, ale i to, że zmieniła się nasza waga. Kanadyjscy naukowcy określili, ile ludzie muszą przytyć lub schudnąć, by mogli to dostrzec inni lub by uznali to za atrakcyjne. Zwracają przy tym uwagę, że w przypadku niektórych osób to bardziej potrzeba bycia atrakcyjnym, niż kwestie zdrowotne są główną motywacją do zrzucenia wagi.

Sposób na chudnięcie

Kobiety i mężczyźni średniego wzrostu muszą przytyć lub schudnąć około 3,5-4 kg, aby dało się to dostrzec na ich twarzy – mówi Nicholas Rule z University of Toronto. – Ale muszą zrzucić jeszcze dwa razy tyle, aby inni uznali ich z tego powodu za bardziej atrakcyjnych.

W swoim badaniu Rule i współpracujący z nim Daniel Re analizowali otyłość widoczną na twarzy, która daje dobre pojęcie o wskaźniku masy ciała (BMI) danej osoby. BMI jest to współczynnik, który oblicza się, dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez kwadrat wysokości (podany w metrach). – To również przybliżony wskaźnik zdrowia danej osoby – mówi Rule. – Większa otyłość twarzy jest związana z zagrożonym układem odpornościowym, gorszym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, częstymi infekcjami oddechowymi i większą śmiertelnością. Dlatego nawet małe jej zmniejszenie może być dobre dla zdrowia.

Najlepsza dieta

Aby określić, jaka zmiana na twarzy jest zauważalna dla innych, Rule i Re zmodyfikowali cyfrowo zdjęcia twarzy kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Na wszystkich zdjęciach osoby te miały ujednolicony wygląd (neutralny wyraz twarzy, zaczesane do tyłu włosy i żadnych ozdób). Każde ze zdjęć zmieniono tak, żeby uzyskać serię zdjęć przedstawiających tę samą osobę o różnej, stopniowo zmieniającej się masie ciała. Później naukowcy prosili różne osoby o porównywanie przypadkowych par twarzy z każdej serii i wskazanie tej twarzy, której właściciel wygląda na cięższego. Ostatecznie badacze ustalili, że aby różnica wagi była zauważalna, BMI musi się zmniejszyć lub zwiększyć mniej więcej o wartość 1,33 kg/m2.

2 komentarze

  1. nie trzeba naukowca aby wiedziec, ze generalnie najtrudniej ejst schudnąć z brzucha i ud. Na twarzy jest znacnzie mniejsza ilość tkanku tłuszczowej wiec stąt powód dla ktorego bardziej to widać. Drógą sprawą są geny – jednej widać na twarzy a innej w boczkach

  2. dokłądnie jowisz! Ci ,,naukowcy” co rusz dają nam nowe rewelacyjne teorie którę sa zaprzeczeniem poprzednich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *