Jak czesać włosy, by ich nie niszczyć?

Włosy niezależnie od rodzaju wymagają dbałości. Piękne, lśniące i zadbane pukle to marzenie wielu kobiet. Okazuje się, że na wygląd włosów wpływają nie tylko kosmetyki do ich pielęgnacji, lecz również czesanie. Choć czynność ta wydaje się dziecinnie prosta, warto poznać kilka trików na to, jak prawidłowo rozczesywać kosmyki, aby zapewnić im ładną prezencję i ochronę przed łamaniem.

Dobre praktyki przy czesaniu włosów

Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko poplątania włosów, rozczesz je przed umyciem. Możesz też użyć odpowiedniej odżywki po umyciu, która pozostawi delikatny film na powierzchni włosów, ułatwiający ich rozplątywanie. Specjaliści radzą przeczesać włosy przed ułożeniem się do snu. Wieczorne czesanie pozwoli na usunięcie zabrudzeń, które osiadły na włosach w ciągu całego dnia.

Częstotliwość czesania zależy od typu włosów: przy prostych warto pamiętać o codziennym zabiegu, który nie tylko pomoże rozplątać kosmyki, ale także oczyści je i ochroni. W przypadku kręconych pukli zaleca się rzadsze czesanie, szczególnie przed umyciem i po, gdy są jeszcze mokre. Przeczesywanie wysuszonych włosów może spowodować ich „napuszenie” się.

Mimo iż czesanie przynosi wiele korzyści, nie należy go nadużywać, ponieważ zbyt częste niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia włosów, osłabienia cebulek włosowych, a w rezultacie wydzielania większej ilości sebum, które powodują szybsze przetłuszczanie się włosów.

Szczotkuj włosy!

Szczotkowanie jest dobrym „treningiem” dla cebulek włosowych. Ruchy szczotki masując skórę głowy, stymulują jej krążenie, a oprócz tego pomagają rozprowadzić po całej długości włosa produkowane przez gruczoły łojowe sebum, które staje się naturalną barierą ochronną przed czynnikami atmosferycznymi. Ten „zabieg” pielęgnacyjny jest również odpowiedni dla osób o przetłuszczających się włosach, ponieważ podczas niego niwelowany jest nadmiar sebum. Ponadto szczotkowanie służy usuwaniu zanieczyszczeń, martwych komórek i starej keratyny, czyli budulca włosa.

Najlepsze akcesoria do czesania

Do czesania używa się szczotek lub grzebieni. W zależności od preferencji i efektów modelujących, jakie zamierzamy osiągnąć, na rynku dostępne są akcesoria z rączkami wyprodukowanymi z różnych materiałów: od tworzywa sztucznego, przez drewno, po kości i szylkret oraz z ząbkami lub włosiem – naturalnym bądź syntetycznym.

Najbardziej lubiane przez kobiety akcesoria są delikatne dla włosów, czyli nie powodują ich naciągania i w dalszej konsekwencji – uszkodzenia. Takie cechy posiadają m.in. akcesoria do czesania firmy Tangle Teezer, zaprojektowane przez brytyjskiego fryzjera, Shauna Pulfreya. Szczotki według jego pomysłu posiadają elastyczne ząbki o różnej długości, które zapobiegają szarpaniu. Ich ergonomiczny kształt zapewnia poręczność – szczotki mieszczą się w dłoni, dzięki czemu nie wyślizgują się oraz gwarantują lepsze przyciskanie do skóry głowy, jednocześnie ją masując. Na uwagę zwraca też kolorystyka przyborów i trwałość tworzywa, z jakiego są produkowane.

Rozczesywanie włosów za pomocą szczotek Tangle Teezer jest bezbolesne i bezpieczne. Te nowoczesne produkty fryzjerskie poradzą sobie łatwo ze splątanymi kosmykami, nie naruszając przy tym struktury włosa. Ich uniwersalność sprawia, iż można nimi czesać zarówno na sucho, jak i na mokro, włosy proste i kręcone.

Niezależnie od tego, czy używacie szczotek Tangle Teezer lub innej marki, albo grzebieni, pamiętajcie, aby po czesaniu dokładnie je oczyścić – usunąć włosy spomiędzy ząbków. Dodatkowo umycie tych akcesoriów szamponem zapobiegnie wprowadzeniu z powrotem kurzu, łoju i brudu, który został wcześniej wyczesany. Odpowiednia higiena ochroni nas również przed przenoszeniem drobnoustrojów i nieczystości, które mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *