Wiele kobiet, która przekroczy w swoim życiu pewien próg wiekowy, twierdzi, że życie zaczyna się po 40. Trudno się z tym nie zgodzić! Jest to jak najbardziej zauważalne na co dzień.
Pewne siebie kobiety, realizują swoje pasje, plany, marzenia, rozwijają się. I w tym przypadku przekroczenie magicznego progu, jakim jest 40 rok życia, naprawdę nie robi ogromnej różnicy. Niezależnie także, czy zbliżamy się do 30, czy jesteśmy po 40, zawsze powinnyśmy pamiętać o tym, aby dbać o swoje zdrowie. A jakie badania warto wykonywać po 40? Podpowiadamy!
Badania ogólne
Pierwszym z badań, od którego warto zacząć jest badanie krwi i moczu. Po 40 roku życia zaleca się wykonywanie ich raz na rok. Są to podstawowe badania, które każdy z nas powinien wykonywać regularnie, niezależnie od wieku i płci. Jakie badania powinno się wykonać?
- Morfologię krwi z rozmazem
- oznaczenie poziomu OB lub CRP
- kreatyninę oraz mocznik
- poziom glukozy we krwi
- poziom elektrolitów
- oznaczenie poziomu wapnia, fosforu i magnezu;
- badanie ogólne moczu
- próby wątrobowe
- stężenie hormonów tarczycy
- profil lipidowy
Badania przewodu pokarmowego
Kolejną ważną kwestią są badania przewodu pokarmowego. Do badań tych zalicza się:
- USG – warto powtarzać co 3 lata
- Gastroskopia – w przypadku pojawiających się problemów z żołądkiem, czy zgagą, dobrze jest również wykonywać co 3 lata.
- Badanie per rectum – powinno się wykonywać co roku
Badania układu krwionośnego oraz serca
Aby wykluczyć wszelkie choroby związane z układem krwionośnym i móc kontrolować nasz stan zdrowia zaleca się wykonywanie:
- EKG – wskazane co 2 lata
- Pomiar ciśnienia – jak wiadomo ciśnienie możemy zbadać samodzielnie w domu i zdecydowanie warto to robić
Badania ginekologiczne
To oczywiście kolejna kwestia, o której absolutnie należy pamiętać i o którą należy dbać. Jakie badania zatem należy wykonywać?
- Ogólne badania ginekologiczne – zarówno w przypadku pań po 40, jak i młodszych to jedno z ważniejszych badań. U ginekologa powinniśmy się stawiać raz w roku
- Cytologia – standardowo badanie wykonuje się zazwyczaj co 1,5 – 2 lata
- USG piersi – najczęściej wykonuje się raz w roku, w przypadku obciążenia genetycznego zaleca się jednak raz na pół roku
- Mammografia – wykonuje się zazwyczaj co 2 lata, a pierwsze badanie najczęściej ma miejsce po 45 roku życia
Pozostałe badania
Oprócz kilku wymienionych wcześniej podstawowych grup badań, warto także wykonać dodatkowe, takie jak badanie wzroku, słuchu, czy badanie znamion. Powinniśmy także regularnie odwiedzać stomatologa.
Pamiętajcie również, że w zależności od tego, czy w Waszej rodzinie pojawiały się jakieś choroby, czy jesteście obciążone genetycznie, różne badania należy wykonywać odpowiednio często. Pomocna jest także wizyta u lekarza rodzinnego i ogólne badanie lekarskie. Wtedy to lekarz po przeprowadzonym wywiadzie i podstawowych badaniach pokieruje nas jak powinniśmy postępować, do jakich specjalistów się udać itd.