Jak czyścić i dbać o złotą biżuterię, taką jak złota bransoletka damska czy złota obrączka ślubna, aby zachowały swój blask na długo?

0 286

Złoto jest bardzo cennym kruszcem – najpopularniejszym, jeśli chodzi o produkcję biżuterii. Aby złota bransoletka damska, obrączki ślubne, pierścionki czy kolczyki pozostały piękne i pełne blasku, należy ją odpowiednio pielęgnować. Podpowiadamy, jak czyścić biżuterię ze złota.

Zacznijmy od garści podstawowych wskazówek dotyczących przechowywania oraz czyszczenia złota. Niewiele wysiłku potrzeba, by złoty pierścionek zaręczynowy, cenna obrączka ślubna czy złota bransoletka damska nie zmatowiały, lecz były pełne blasku. Zadbaj o to, by Twoja biżuteria wyglądała przez długie lata równie olśniewająco jak w dniu zakupu!

Jak dbać o biżuterię ze złota? Dobre nawyki i czyszczenie

Przede wszystkim pamiętaj o zasadzie numer 1 – podczas wykonywaniu obowiązków domowych warto zdejmować biżuterię. Pozwoli to znacznie przedłużyć żywotność złotej biżuterii. Podczas takich codziennych czynności jak pranie, sprzątanie czy zmywanie naczyń można ją łatwo uszkodzić mechanicznie lub chemicznie.

Pomagają też dobre nawyki jak systematyczne czyszczenie biżuterii wodą i mydłem, by pozbyć się z niej soli oraz potu. Raz na jakiś czas, na przykład co miesiąc, powinno się ją porządnie wyczyścić.

Domowe sposoby czyszczenia złotej biżuterii

Służą do tego różne sposoby domowe i specjalistyczne. Wśród domowych metod warto wypróbować miksturę z sody oczyszczonej czy zwykłą pastę do zębów. Biżuterię można też myć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Po takiej kąpieli trzeba ją starannie osuszyć i wypolerować do połysku miękką szmatką.

Specjalistyczne środki czyszczące do złotej biżuterii

Dostępne są też specjalistyczne środki czyszczące do złotej biżuterii, które można kupić w sklepach jubilerskich. Skład chemiczny tych preparatów poradzi sobie doskonale z potem, tłuszczem, kremami, zabrudzeniami mechanicznymi i nalotem.

Wyjątkowo cenne przedmioty – jak m.in. obrączki, bransoletki ze złota czy biżuterię pamiątkową o wartości sentymentalnej – można też oddać do profesjonalisty. Jubiler oceni ich stan i pomoże odzyskać jej piękny wygląd i blask.

Jak przechowywać złotą bransoletkę, kolczyki i pierścionki?

Ważną kwestią jest też odpowiednie przechowywanie biżuterii ze złota. Najlepiej zakupić pudełko albo szkatułę z przegródkami. Pojedyncze ozdoby warto trzymać owinięte w miękką szmatkę, w zamkniętych torebkach z zaciskiem strunowym.

W każdym powinna znaleźć się osobno złota bransoletka damska, para kolczyków czy pierścionek z kamieniem szlachetnym. Dzięki temu unikniesz zarówno ich splątania, jak i wzajemnego ocierania się o siebie, a zatem także porysowania.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.