Jak dbać o buty zamszowe? 

Niezależnie od tego, jak bardzo pasjonujesz się modą, z pewnością w Twojej kolekcji butów znajdują się takie, które zostały wykonane z zamszu.

Początek jesieni idealnie zgrywa się z butami wykonanymi z tego materiału. Doskonale pasują zarówno do romantycznych stylizacji, jak i tych w stylu sportowym. Dziś przedstawiamy Wam kilka złotych rad, jak dbać o buty zamszowe, by przetrwały kilka sezonów!

Buty zamszowe na jesień

Zamsz to rodzaj naturalnej skóry zwierzęcej, który nie posiada części licowej. Oznacza to, że nigdy nie będzie się błyszczał. Zamszu nie pastujemy! Często mylony jest z nubukiem, jednak skóra zamszowa jest bardziej miękka i ma dłuższe włosie. Buty wykonane z zamszu można impregnować, jednak lepiej unikać ich noszenia w czasie obfitych opadów deszczu lub śniegu. Zamsz wystawiony na działanie promieni słonecznych szybko wypłowieje – dlatego rzadkością są sandały i pantofle wykonane w całości z zamszu.

Jak impregnować buty zamszowe?

Buty zamszowe powinny zostać odpowiednio zaimpregnowane przed wyjściem w nich z domu. Pozwoli to zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci i kurzu, a nawet soli, którą posypywane są chodniki w czasie opadów śniegu. Impregnaty do obuwia wykonanego z zamszu najczęściej występują w formie wygodnych sprayów – równą warstwą należy pokryć całe obuwie. Szczegółowa instrukcja użycia impregnatu z pewnością będzie podana na opakowaniu. Impregnację należy wykonywać regularnie – butom zamszowym trzeba poświęcić trochę więcej czasu, aby świetnie wyglądały. 

Jak dbać o buty zamszowe?

W pielęgnacji butów zamszowych niezbędna jest gumowa szczoteczka, zwana także gumką do zamszu. Używanie do takich butów klasycznej szczotki – nawet wykonanej z miękkiego włosa – spowoduje ich szybkie zniszczenie. Gumowa szczoteczka ściera kurz i zabrudzenia z powierzchni zamszu i nie zagniata jego włosia. 

Jeśli na butach z zamszu masz plamę z błota, poczekaj, aż przyschnie i dopiero potem wyczesz je gumową szczoteczką. Operuj nią delikatnie, przykładając do obuwia w różnym kierunku. Jeśli na Twoich zamszowych butach pojawiła się plama z soli – działaj jak najszybciej! Potrzebna Ci będzie do tego miękka ściereczka, nasączona ciepłą wodą, ale musi być ona dobrze wyciśnięta. Staraj się przykładać ją do plamy delikatnymi ruchami, zaczynając od najgłębszego miejsca plamy i przechodząc w kierunku brzegów butów. 

Butów zamszowych nie susz nigdy bezpośrednim źródłem ciepła – ani na kaloryferze, ani suszarką. Wilgotnych butów nie chowaj do szafki, lepiej będzie, jak ustawisz je w przewiewnym miejscu i dasz im naturalnie wyschnąć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *