Jak dobrać rozmiar stanika?

Kwestia dobrze dobranego biustonosza powinna być ważna dla każdej z nas. Wiąże się to nie tylko z aspektami estetycznymi, ale także zdrowotnymi. Ostatnio pojawiła się moda na zrezygnowanie z tej części garderoby. O ile może się to wydawać wygodne (choć tylko dla kobiet z mniejszym biustem), tak na dłuższą metę, nie jest to dobre rozwiązanie. O tym dlaczego powinniśmy nosić biustonosz i jak dobrać ten odpowiedni, odpowiadamy w naszym artykule.

Dobry stanik przyjacielem każdej kobiety

Dobranie odpowiedniego stanika to kwestia bardzo indywidualna. Dobrze pasujący do nas model i odpowiednio podtrzymujący nam biust, nie zawsze musi okazać się tym idealnym. Idealny to bowiem taki, który oprócz odpowiedniego podtrzymania biustu, będzie gwarantował nam komfort i będziemy się w nim czuć po prostu swobodnie i wygodnie. Według danych statystycznych, aż 90% Polek nie potrafi we właściwy sposób określić rozmiaru swojego biustu. A przecież, nie ma się co oszukiwać, biustonosz nosimy codziennie, po kilkanaście godzin, dlatego warto podejść do sprawy poważnie. Poza tym, kiedy raz nauczymy się dokonywać dobrych pomiarów, nie będziemy miały z tym problemów w przyszłości.

Jak rozpoznać czy biustonosz jest odpowiednio dopasowany?

Dobrze dopasowany biustonosz to przede wszystkim taki o odpowiednim rozmiarze, dobrym kroju, wygodny i taki który dobrze na nas leży. Co może świadczyć o źle dobranym staniku? Takich sygnałów jest bardzo dużo, m.in.: wrzynające się lub spadające ramiączka, zbyt wysoko umieszczone zapięcie, piersi wylewające się z biustonosza. Nierzadko źle dobrany biustonosz rzuca się w oczy nawet kiedy jesteśmy ubrane. Oczywiście oprócz czynników estetycznych, pojawiają się te wpływające na zdrowe. Bóle pleców, ramion, karku, otarcia skóry po ramiączkach, ślady po fiszbinach, to wszystko może świadczyć o źle dobrym staniku. Co więc zrobić aby nie popełniać błędów podczas wyboru biustonosza?

Jak określa się rozmiar biustu?

Zaczniemy od bardzo podstawowej wersji, jednak wyjaśnimy dlaczego. Rozmiar stanika składa się z liczby oraz literki – 65D, 75B, czy 80E. Liczba oznacza ile cm mamy pod biustem, a literka to oczywiście rozmiar miseczki. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że sama literka nic nie znaczy. W zależności od obwodu, zmienia się literka i tak inna jest wielkość miseczki C dla obwodu 70, a inna dla 85. Dlaczego o tym wspominamy? Dlatego, żeby ustrzec Was przed zakupem biustonoszy w rozmiarze M, 36 itd. Takie podanie rozmiaru biustonosza, od razu świadczy o tym, że nie jest ono konkretne.

Czas na pomiary

W pierwszej kolejności, , mierzymy nasz obwód pod biustem. Możemy to zrobić przy pomocy taśmy krawieckiej. Podczas pomiaru pod biustem należy lekko ścisnąć metr. Liczbę, którą otrzymamy powinnyśmy zaokrąglić w dół do najbliższego rozmiaru. Drugi krok to zmierzenie rozmiaru biustu. Możemy go dokonać bez biustonosza lub wybierając miękki. Obwód mierzymy w najszerszym miejscu biustu. Po tak dokonanych pomiarach, możemy posłużyć się tabelami rozmiarów, dostępnymi w Internecie. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie wstęp do dobrania dobrego biustonosza. Jednak jest to potrzebne, byśmy mogły wystartować z jakimiś wstępnymi danymi.

Jaka miseczka?

Dobrze dobrana miseczka to przede wszystkim taka, która obejmuje całą pierś. Obejmuje nie oznacza zakrywa, ponieważ na to wpływają różne kroje. Kluczem jest jednak to, aby cała pierś znajdowała się w miseczce, a nie wypływała poza jej krawędzie. Jeśli krawędź wpija się w pierś, oznacza to, że miseczka jest za mała. Pierś nie powinna także wylewać od dołu, ani po bokach, w okolicach pach. W zależności od konkretnego modelu, rozmiar miseczki może być różny i tak może się zdarzyć, że w Twojej szufladzie znajdzie się kilka staników o różnych rozmiarach miseczki. 

Dokonane pomiary są jedynie punktem wyjścia do wyboru idealnego biustonosza. Aby znaleźć dobrze dobrany biustonosz pod względem rozmiaru, kroju oraz wygody potrzebujemy poświęcić trochę czasu na jego zakup oraz być cierpliwym. Jednak nie lekceważmy tej kwestii, ponieważ odpowiedni biustonosz wpływa na nasz komfort, zdrowie, a także wygląd naszego biustu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *