Niestety nie każdy związek to bajka i zdarza się, że trzeba go po prostu zakończyć. Jest to niewątpliwie stresujący i nasuwający wiele wątpliwości moment. Pojawia się mnóstwo pytań – czy to na pewno dobry pomysł oraz w jaki sposób zakończyć znajomość? Niestety zdarzają się również złe przykłady zakończenia związku, które mogą być raniące dla drugiej strony. Tymczasem nawet w momencie zerwania warto zadbać o swoją dotychczasową drugą połówkę i dodatkowo jej nie ranić. Jak zakończyć związek zachowując przy tym klasę? Czego należy unikać?
Kiedy powinno się zakończyć związek?
W niektórych sytuacjach zerwanie związku jest najlepszą decyzją w trosce o własne zdrowie psychiczne. Niestety nie zawsze, szczególnie gdy wciąż kochamy drugą osobę, jest to decyzja łatwa. Kiedy warto rozważyć zakończenie związku?
- Ewidentnie widzisz, że do siebie nie pasujecie. Pojawiają się częste kłótnie i naprawdę trudno jest dojść do porozumienia, a gdy to się już udaje, masz wrażenie, że kosztuje Cię to zbyt wiele emocji i złości. W wielu związkach różnica charakterów między partnerami jest tak duża, że warto zastanowić się nad zakończeniem relacji. Owszem, mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, jednak jeśli inność partnera drażni Cię na co dzień i jest tylko podłożem do licznych konfliktów, związek może być krzywdzący dla obydwu stron.
- Dostrzegasz niepokojące czerwone flagi. Związek zdecydowanie powinno się zerwać po zauważeniu niepokojących, tak zwanych czerwonych flag, które mogą wskazywać na to, że partner jest toksyczny. Warto pamiętać, że zdrowy związek powinien funkcjonować przede wszystkim na partnerstwie, a nie na podporządkowaniu się drugiej osobie – na pewno nie powinno się rezygnować z siebie czy na siłę zmieniać tylko dla drugiej połówki. Do czerwonych flag należy przede wszystkim nadmierna zazdrość, kontrolowanie (także poprzez czytanie prywatnych wiadomości, czy wymagania odcięcia od zdaniem toksycznego partnera, „złych znajomych”), ignorowanie emocji drugiej strony, wzbudzanie poczucia winy czy narzucania własnych humorów oraz zmuszanie do współżycia (twierdząc, na przykład, że to obowiązek partnera). W takiej sytuacji zerwanie związku, który jest zbyt krzywdzący lub obciążający psychicznie, jest najlepszym rozwiązaniem.
Jak ratować rozpadający się związek?
Jeśli wciąż darzysz uczuciem partnera i widzisz, że jemu również na Tobie zależy, ale niestety w ostatnim czasie wasz związek obumarł: przestaliście rozmawiać lub zdecydowanie gorzej się dogadujecie, być może pojawiły się problemy natury seksualnej i obydwie strony na tym cierpią, warto zastanowić się nad odbudowaniem relacji. W tym celu można udać się na przykład na terapię dla par lub do seksuologa. Szczególnie pomocna okaże się przede wszystkim szczera rozmowa i dokładne omówienie panującej sytuacji, a także wyrażenie chęci wspólnego naprawienia jej.
W jaki sposób można zakończyć związek?
Kończąc związek na przykład z powodu różnicy interesów, warto zadbać, aby nie zadać dodatkowego bólu drugiej stronie i jednocześnie zachować klasę. Zerwanie warto poprzedzić rozmową z partnerem, przedstawić mu swój punkt widzenia oraz wytoczyć argumenty potwierdzające naszą decyzję. Dla wielu osób przed podjęciem ostatecznej decyzji pomocny okaże się kilkudniowy wyjazd w pojedynkę – na przykład na weekend do rodziców, aby jeszcze raz wszystko na spokojnie przemyśleć. Podczas rozstania warto mieć szacunek zarówno do siebie, jak i drugiej połówki tak, by później nie żałować sposobu, w jaki doszło do rozstania przez lata. Warto również wykazać się empatią i zrozumieniem oraz być delikatnym i otwartym na uczucia drugiej osoby.
Jak nie zrywać z drugą połówką, aby oszczędzić jej dodatkowego bólu?
Przede wszystkim nie warto winy za zakończenie związku zrzucać na drugą osobę – przecież był moment, w którym obydwoje się staraliście oraz darzyliście się uczuciem, po prostu czasami trzeba zakończyć pewien etap i ze zrozumieniem pójść przed siebie. Nie warto wszystkiego skreślać, twierdząc, że nigdy się nie kochało, albo że się żałuje – z pewnością związek był wartościowym i rozwijającym doświadczeniem. Z pewnością nie powinno się uciekać od odpowiedzialności i zrywać za pośrednictwem komunikatora, ani nagle zostawiając drugą połówkę bez wyjaśnienia – swoją decyzję warto poprzedzić szczerą rozmową.
Jak zerwać toksyczny związek – szczególne sytuacje
Niestety przykra prawda jest taka, że nie zawsze rozstanie będzie łatwe i w niektórych sytuacjach należy zatroszczyć się tylko i wyłącznie o siebie – co jest bardzo trudne, zważając na uczucia do drugiej strony – ma to miejsce, gdy w związku pojawia się przemoc lub partner jest toksyczny. Niekiedy w takiej sytuacji najlepszą decyzją jest zerwanie kontaktu lub spakowanie się i opuszczenie domu pod nieobecność partnera, aby nie narażać się na przemoc czy dodatkowe wyrzuty z jego strony – warto zadbać w szczególności o siebie i jeśli jest taka potrzeba poszukać pomocy specjalisty.