Konturowanie twarzy to część makijażu, pozwalająca wymodelować jej kształt. Dzięki odpowiedniemu konturowaniu, można wyrównać proporcje, uwypuklić kości policzkowe, skorygować kształt nosa lub optycznie powiększyć usta.
Co to jest konturowanie twarzy?
Do konturowania twarzy można wykorzystywać kremowe podkłady i korektory – będzie to tak zwane konturowanie na mokro, lub wypiekane rozświetlacze i bronzery – by wymodelować twarz metodą suchą. Wykonanie tej części makijażu wymaga użycia pędzelka, gąbeczki do makijażu lub… dłoni, ponieważ palcami także można pięknie wykonturować buzię.
Przed przystąpieniem do modelowania twarzy należy zadbać o odpowiednie nawilżenie twarzy, zamknięcie porów oraz zamaskowanie niedoskonałości. Warto także nałożyć bazę przedłużającą trwałość makijażu oraz ulubiony podkład lub krem BB. Konturowaniu przyświeca jedna zasada: na obszary, które mają być wyszczuplone, należy nałożyć ciemniejszy kosmetyk, a na te, które chcemy uwypuklić – jaśniejszy. Niezależnie od wybranej metody konturowania, warto na koniec omieść twarz pędzelkiem z odrobiną transparentnego, drobnego pudru.
Konturowanie twarzy na mokro
Modelowanie twarzy na mokro wykonywane jest z wykorzystaniem płynnych kosmetyków kolorowych: podkładów, korektorów, rozświetlaczy czy bronzerami. Zbitym pędzelkiem o niezbyt długim włosiu lub palcami malujemy linie i kropki na tych obszarach twarzy, które chcemy wymodelować.
Jeśli chcemy wyszczuplić twarz, musimy namalować ciemniejszym kosmetykiem linie na żuchwie i pod kością policzkową. Gdy problemem są zbyt wąskie wargi, warto jaśniejszym podkładem lub rozświetlaczem zaznaczyć łuk kupidyna i rynienkę podnosową. Następnie zwilżoną gąbeczką „stemplujemy” i rozcieramy kosmetyk, pamiętając o ruchach w kierunku środka twarzy.
Konturowanie twarzy na sucho
Suche konturowanie twarzy oznacza pracę z sypkimi produktami: pudrami, rozświetlaczami, bronzerami i pudrami brązującymi. Warto przygotować sobie dwa rodzaje pędzelków: cienki – jak do rozświetlacza oraz szeroki do bronzera (stożkowy lub ścięty – są wygodniejsze przy rozcieraniu kosmetyków).
Sypkimi, jaśniejszymi od podkładu produktami można powiększyć pewne obszary twarzy, na przykład górną powiekę, co „otworzy oko”. Z kolei ciemniejszymi produktami – obniżyć czoło, wysmuklić je lub zmniejszyć drugą brodę. Cienki pędzelek służy do nakładanie kosmetyków, grubszy – do rozcierania ich.
Nakładając produkty, dawkujmy ich ilość. Dołożenie kosmetyku nie będzie problematyczne, w przeciwieństwie do zbyt dużej porcji kosmetyku – roztarcie go będzie koniecznie nie tylko w miejscu konturowania, ale także poza tym obszarem, co zaprzeczy wysmukleniu lub podkreśleniu danego fragmentu twarzy.